Ostaje li 500 radnika Tvornice duhana u Kanfanaru bez posla? MARIĆ NAJAVIO RAZGOVOR S VLASNIKOM

IstraIN

5 Rujan 2020 I 09:25

Ostaje li 500 radnika Tvornice duhana u Kanfanaru bez posla? MARIĆ NAJAVIO RAZGOVOR S VLASNIKOM

Sredinom lipnja ove godine objavljena je informacija da British American Tobacco (BAT) planira zatvoriti veliku tvornicu cigareta u Kanfanaru koja prerađuje gotovo sav hrvatski duhan i čiji se proizvodi izvoze diljem svijeta.

U tvornici, u kojoj radi 500 ljudi, od lipnja traje velika neizvjesnost, a radnike nije previše umirio ni predsjednik Vlade Andrej Plenković koji je posjetio Kanfanar neposredno pred parlamentarne izbore na kojima je glatko pobijedio, piše tportal.

BAT je odluku o gašenju tvornice navodno donio nakon odluke Vlade o povećanju specifičnih trošarina na cigarete za 40 kuna na 1000 komada, s 335 na 375 kuna, dok su proporcionalne trošarine na grijane i nove duhanske proizvode ostale iste. Tom odlukom Vlada je u jednu ruku išla u korist BAT-ovoj konkurenciji, ponajprije Phillip Morrisu, kojemu su proizvodi od grijanog duhana već manje-više osnovni biznis, dok su im cigarete u drugom planu.

Britanski vlasnici tvornice ranije su upozoravali Vladu i ministra financija Zdravka Marića da su prethodnim dizanjem trošarina dosegnute relevantne europske smjernice, zbog čega nova povećanja nemaju previše smisla, osim što se njima dodatno puni državni proračun.

Osim što je o tvornici u Kanfanaru izravno ovisno 500 obitelji u Istri, ona je važna za podravski kraj, posebice okolicu Virovitice i Pitomače, u kojoj se oko 500 OPG-ova s 3000 radnika bavi uzgojem duhana što se prerađuje u Istri. Podsjetimo, površine pod duhanom u Podravini premašuju 3000 hektara.

'Ovih dana ćemo sjesti i nakon toga bit ćemo spremni objaviti nešto za javnost. Dogovorili smo se da krenemo u razgovore nakon ljetne stanke jer ljude u BAT-u zanima dinamika trošarinskog kalendara koja će se sada dogovarati', otkrio je tportalu ministar financija Zdravko Marić.

Iako je premijer Plenković najavio pregovore s BAT-om odmah nakon izbora, od sastavljanja nove Vlade prošla su već dva mjeseca, što je u korporativnom svijetu, u kakvom posluje multinacionalna kompanija poput BAT-a, i u vrijeme globalne pandemije strahovito dugačak period jer se u kriznim situacijama korporativne odluke donose puno brže nego inače.

'Razgovarali smo o nastavku aktivnosti BAT-a u Kanfanaru, kao i funkcioniranju ove tvornice. Naša je želja da nakon izbora nastavimo razgovore s BAT-om o tome da se proizvodnja nastavi i da pronađemo odgovarajući okvir koji će omogućiti planiranje proizvodnje te politiku cijena u godinama pred nama. Hrvatska Vlada je zainteresirana za strana ulaganja, razumijemo i globalni kontekst duhanske industrije, kao i poslovanje BAT-a', rekao je tada premijer.

U samom BAT-u suzdržali su se od komentiranja ove teme i napominju da su sve već rekli prilikom Plenkovićeva posjeta Kanfanaru. (tportal)

Ostavite komentar