U 2026. očekuje se umjeren rast BDP-a od 2,8 % uz i dalje povišenu inflaciju od 3,1 %
Inflacija bi, unatoč očekivanom usporavanju, i dalje ostala povišena, što ekonomisti povezuju s nastavkom snažnog rasta plaća.
13:34Prije 19 min20.12.2025
Virtualna verzija izložbe Marka Zubaka koja je bila planirana u Umagu u sklopu godišnjeg programa MMC galerije Grada Umaga, a nije održana zbog situacije socijalnog distanciranja, može se razgledati na Facebook stranici umaške Ustanove Festum.
Kako je istaknuo Marko Zubak, „izložba je nadahnuta ranijim radovima, papertoysima te se nadovezuje na radove iz serije Blockhead: Disoriented Series. Glavni lik je Anonimni službenik, koji se nalazi u ulozi anonimnih lobista, biznismena, investitora, umjetničkih kritičara i kolekcionara, političara i birokrata centraliziranog sustava koji su stavljeni u razne animirane papertoys scene.“Marko Zubak, autor bogatog i raznovrsnog opusa, u svom stvaralaštvu poklonik je suvremenog pristupa, novih medija i eksperimenata, kao i sinergije različitih umjetničkih disciplina istaknula je Višnja Slavica Gabout u predgovoru kataloga izložbe Blockhead: Disoriented Series.
Zubakove radove karakterizira s jedne strane specifična poetika i ekspresivnost, duhovitost i mladenačka znatiželja, a s druge angažiranost i želja da se kritički reagira na društveno ekonomske i političke odnose u svojoj okolici. Tako sa ovom virtualnom izložbom Marko osvrće i na trenutno razdoblje vezano uz pandemiju uzrokovanu korona virusom.
Kroz Zubakove radove kako to ističe Višnja Slavica Gabout provlače se priče zajedničkog koncepta. Zubak ukazuje na problematiku otuđenja u suvremenom društvu, narušene međuljudske odnose, manipulacije, loše procjene i krive percepcije.
Taj koncept ispričan je kroz scene u kojima su glavni protagonisti Blockheads: unificirani papertoy-likovi. Blockheads („kockoglavi“) uniformirani su likovi jednog izmišljenog, orvelovskog svijeta, koji žive dirigirano, neslobodno, sputano, nemisleće - i time dezorijentiramo. Likovi su oblikovani kao umnožene matrice anonimnih urbanih činovnika, čiji su ponizni, snishodljiv stav, kao i dva predmeta raspoznavanja, aktovka i kravata, majstorski uzeti kao elementi za formu činovnika, ovdje papertoy službenika iz jedne imaginarne svakodnevice. Iz nestvarne stvarnosti u kojoj se misli filtriraju, percepcija sužava, a individualno razmišljanje zabranjuje i stavlja u kavez.
Gabout međutim zaključuje da se autor uvijek uz situaciju dezorijentacije nudi i opciju slobode i prosvjetljenja, otpora i neposluha, kao i potrebu javnog izražavanja stavova te izbijanja - doslovno i simbolički – iz pasivnosti u aktivnost te time percepciju pravilne orijentacije. Autor pri tome svoj stav iznosi vizualno-duhovito, kroz vrckavu dosjetku i zafrkanciju, priključujući vizualnim podacima i podatke tekstualnih struktura: rečenice iz naziva ciklusa i naziva radova, koje u njega imaju posebnu svrhu i važnu ulogu.
U ovoj virtualnoj verziji predstavljeni su i neki drugi papertoys projekti, poput CryptoPapertoysa, nadahnuti kripto valutama, te Perodrillo papertoysima, izrađenim prema vizualnoj konverzaciji sedam svjetskih umjetnika na platformi DADA.art.
Marko Zubak rođen je 1979. godine u Zagrebu. Studij slikarstva na Likovnoj akademiji u Bologni (Accademia di Belle Arti di Bologna) upisuje 1999. godine. Nakon završene treće godine studija odlazi u Barcelonu, gdje je 2006. godine diplomirao umjetnost na Facultad de Bellas Artes de Barcelona. Ubraja se među dvadesetak istaknutih umjetnika koji se danas u svijetu bave paper toysima. Radovi su mu uvršteni u brojne časopise (Kontejner/Slovenija; ALITTLEBEAT/Španjolska; Computer Arts Projects/ Velika Britanija), kao i knjige: Papercraft, Design and Art with Paper (izdavačka kuća Gestalten, 2009. Berlin, Njemačka), Papertoy Monsters, 25 hottest papertoy designers from around the world (autor: Brian Castleforte, SAD, 2010.), Artaq bookzine (Angers, Francuska, 2012.), Paper Robots (autor: Nick Knite, izdavač: Ullmann publishing, Potsdam, Njemačka, 2013), Dunia Tanpa Nyawa (autor: Fauzie Helmy, izdavač: Elex Media Komputindo, Indonezija, 2013.). Član je HDLU-a, ULUPUH-a i Hrvatske zajednice samostalnih umjetnika.
Živi i radi u Zagrebu i Rovinju.
Dio scenografije „Jednog malo drugačijeg Božića“ je i nostalgijom i lijepim sjećanjima obojena izložba fotografija „Rovinj 2009 Rovigno“ autora, fotografa Gordana Ukića, vlasnika Foto Duge iz Rovinja.
09:35Prije 4 h20.12.2025
Trideset godina nakon rata, umjesto okretanja budućnosti, politika ponovno poseže za prošlošću. Izjava srbijanskog ministra Borisa Bratine o „kazni“ Hrvatskoj i teritoriju nije tek provokacija, već pokazatelj koliko se povijest i dalje koristi kao najjeftinije političko oružje.
07:55Prije 5 h20.12.2025
Program će se održati u šatoru na rukometnom igralištu u Kanfanaru.
21:35Prije 16 h19.12.2025
Projekt koji je Studio predstavio tek ove godine, do njezina je kraja osvojio niz priznanja struke, kako na domaćoj, tako i na međunarodnoj sceni, svrstavajući se među ovogodišnje najnagrađivanije domaće projekte prema broju osvojenih međunarodnih nagrada.
20:28Prije 17 h19.12.2025
Prijatelji životinja donose emotivnu kompilaciju koja će potresti svako srce. "Zabrana bučne pirotehnike i prijelaz na sigurnije oblike proslave je nužan civilizacijski minimum" poručuju iz udruge.
18:31Prije 19 h19.12.2025
Ulaznice za koncert Marka Perkovića Thompsona u porečkoj Žatici, koji će se održati 10. siječnja, rasprodane su u nešto višen od sat vremena od početka prodaje, zbog čega je organizator odmah najavio i drugi koncert u Poreču, zakazan za 11. siječnja.
16:39Prije 21 h19.12.2025
BOHOHO Advent održavat će se od 19. prosinca 2025. do 4. siječnja 2026., svakoga dana u terminu od 11:00 do 00:00, na atraktivnoj lokaciji Šetalište vijeća Europe 6, bazen Delfin.
14:59Prije 22 h19.12.2025
Posebno su istaknuti potopljeno prapovijesno sojeničarsko naselje te prapovijesni šivani brod Zambratija, jedan od najznačajnijih nalaza te vrste na Jadranu. Ovi nalazi svjedoče o razvijenim pomorskim znanjima, načinu života i prilagodbi prapovijesnih zajednica morskom okolišu.
14:20Prije 23 h19.12.2025
Ostavite komentar