A GDJE JE DRAŽEN KUTLEŠA? Trebao je naslijediti Bozanića no planovi su se izjalovili

IstraIN

15 Rujan 2020 I 07:48

A GDJE JE DRAŽEN KUTLEŠA? Trebao je naslijediti Bozanića no planovi su se izjalovili

- Mi, Hrvati, se toliko puta dičimo da poštujemo obitelj, svoj dom, Boga, a ponašamo se sasvim suprotno od toga. Uglađeni smo na van, a iznutra agresivni i grubi. Zar ne bismo u svojoj obitelji trebali pokazivati najblaže i najbolje lice, a ne nasilno i grubo? A prema onima koje ne poznajemo smo ljubazni - izgovorio je mons. Dražen Kutleša u utorak navečer predvodeći misno slavlje u Solinu na blagdan Male Gospe, i izazvao veliku pozornost javnosti u Hrvatskoj, i to ne isključivo vjerničke, piše Jutarnji.

Pritom se nije zaustavio nego je dodatno zapitao: “Koliko dijalogiziramo u obitelji, te koliko smo koncentrirani samo na sebe ili želimo čuti i vidjeti drugoga?”, i time potvrdio da su u pravu poznavatelji unutarcrkvenih odnosa, koji tvrde kako budući splitski nadbiskup predstavlja novo lice Katoličke crkve u Hrvata.

Ali i da je velika šteta jer su protivnici u perfidnoj igri spriječili da naslijedi zagrebačkog nadbiskupa Josipa Bozanića.

Umjesto toga, biskup Kutleša zamijenit će dosadašnjeg splitsko-makarskog nadbiskupa msgr. Marina Barišića kad on za dvije godine ispuni kanonsku dob i povuče se s katedre nasljednika svetoga Dujma.Velika nadbiskupijaI to je jako važan položaj jer splitska biskupija spada među veće, budući da uz veliki broj vjernika, ima 208 dijecezanskih svećenika i oko 150 redovnika.

A i puna je problema i sukoba, koje nadbiskup Barišić nije mogao ili znao riješiti, pa je papa Franjo posegnuo za Kutlešom, koji se prije devet godina našao u sličnoj situaciji, kada ga je tadašnji papa Benedikt XVI. imenovao pulsko-porečkim biskupom i naredio mu da smiri pobunjeno istarsko svećenstvo, kojem je Vatikan oduzeo samostan Dajlu, piše Jutarnji.

dajla.jpg

Laički govoreći, Dražen Kutleša je crkveni specijalac u kojega Sveta Stolica ima puno povjerenje. Što nije slučaj s dobrim dijelom hrvatskih biskupa.

Rodio se 1958. u Tomislavgradu. Odrastao je u poprilično imućnoj obitelji, budući da mu je otac Krešo radio kao gastarbajter u Njemačkoj, dok se o njemu i bratu Grgi brinula majka Danica.

Nakon završenog sjemeništa na Klasičnoj gimnaziji “Ruđer Bošković” u Dubrovniku nastavlja studij filozofije i teologije na Vrhbosanskoj visokoj teološkoj školi u Sarajevu, a za svećenika je zaređen 29. lipnja 1993. za Mostarsko-duvanjsku biskupiju.

Od 1993.-1995. bio je župni vikar u mostarskoj katedrali. Od 1998.-2006. obavljao je sljedeće službe: župni upravitelj u Grudama, docent kanonskog prava na Teološkom institutu u Mostaru, vicekancelar u biskupijskoj kuriji, član zbora konzultora i prezbiterijalnog vijeća, član Komisije Iustitia et pax Biskupske konferencije BiH. Od 2006. djelatnik je Kongregacije za biskupe u Vatikanu, a od 2011. suradnik je Kongregacije za kauze svetih i disciplinu sakramenta. Kongregacija za biskupe je praktički ministarstvo za biskupe, koje brine o imenovanjima biskupa, i rješava sve probleme biskupa i biskupija.

Dana 17. listopada 2011. papa Benedikt XVI. imenovao ga je biskupom koadjutorom Porečke i Pulske biskupije. Posvećen je u Eufrazijevoj bazilici u Poreču 10. prosinca 2011. Zareditelj je bio kardinal Marc Quellet, prefekt Kongregacije za biskupe, a sureditelji mons. Ivan Milovan, biskup porečki i pulski, i mons. Ratko Perić, biskup mostarsko-duvanjski, dvojica njegovih zaštitnika u crkvenim krugovima.

Benedikt je Dražena Kutlešu imenovao nakon što je nastao spor vezan uz nekretnine župe Dajla.

Biskup Ivan Milovan zauzimao se za to da one ne budu vraćene talijanskim benediktincima, tako da su Kutlešino imenovanje mnogi tumačili kao kaznu biskupu Milovanu zbog neposluha. Onda je Papa Franjo u srpnju ove godine imenovao Kutlešu novim splitsko-makarskim nadbiskupom koadjutorom. Važan položaj, samo što je Kutleša, zapravo, trebao završiti na zagrebačkom Kaptolu, pojašnjavaju Crkveni insajderi, uz molbu da se ne otkriva njihov identitet.

Papa Franjo odlučio smijeniti Bozanića i postaviti Kutlešu?!

Kardinal Bozanić s Kaptola uskoro odlazi u Vatikan”, najavili su domaći dnevnici još 2011. i ista se vijest periodički ponavljala, da bi eskalirala 2018. kada nije bilo portala, novina i televizije koji nisu najavili da je “papa Franjo odlučio smijeniti Bozanića”, a hrabriji su najavili kako “Hercegovac postaje novi zagrebački nadbiskup”, misleći na Dražena Kutlešu.

Po starom običaju, nadbiskup se nije oglašavao, osim poslije mise u Slavonskom Brodu, s pune dvije rečenice: “Ne treba sve vjerovati medijima, ostajem tu, ja sam zagrebački nadbiskup. Samo Papa može odlučivati o tome, a ne mediji”, rekao je Bozanić.

Unatoč njegovom demantiju, špekulacije su se pojačavale, a mediji su podsjećali kako je Kutleša, krajem 2015., na 51. plenarnom zasjedanju HBK, izabran za novoga predsjednika Biskupske komisije HBK za odnose s državom, nakon što je istekao mandat dosadašnjem predsjedniku te komisije, zagrebačkom nadbiskupu kardinalu Josipu Bozaniću.

Priča o “Kutleši na Bozanićevu mjestu” zvučala je dovoljno atraktivno pa su hrvatski mediji, najvećim dijelom ignorirali i istup nadbiskupa đakovačko-osječkog Đure Hranića, koji je demantirao napise o dolasku biskupa Dražena Kutleše, uz objašnjenje kako su i Bozanić i Kutleša išli u posebne audijencije Franji zbog problematike s kojom se susreću u svojim biskupijama.

Međutim u čitavoj priči bilo je dosta istine, papa Franjo je stvarno želio maknuti Bozanića, a više pročitajte ovdje.

Ostavite komentar