Vodnjanski inovator Naser Rahmonaj ne prestaje nas iznenađivati - elektrolizom slane vode uspješno je stvorio lako zapaljivi plin HHO (oksihidrogen) bez ikakvog vanjskog izvora električne energije!
Tim bi se postupkom u skoroj budućnosti moglo osigurati izuzetno jeftino i ekološki prihvatljivo gorivo za vozila, grijanje i kuhanje. I sve ekološki i obnovljivo! "HHO plin se inače dobiva elektrolizom za koju se koristi baterija. Ali problem je što je utrošak električne energije veći nego što se proizvede plina.
Prednost ovog mog principa je što za njega ne treba vanjski izvor energije, a osim malo soli nema utroška pri proizvodnji napona. Za galvanske članke koristim jeftine materijale. Troškova nema, a dobivamo gorivi plin", kaže Rahmonaj.
Stvaranje plina demonstrirao je uz pomoć priručne baterije, odnosno obične plastične posude ispunjene slanom vodom i metalima - galvanskim člancima. Uslijed djelovanja elektrolita, galvanski članci stvaraju napon od 1,5 volta pri čemu se oslobađa plin koji se nakuplja u komoru, odnosno gumenu rukavicu.
Na "prst" rukavice montirao je diznu koja ispušta plin spreman za gorenje. Da bi se rukavica ispunila plinom dovoljnog za pet minuta gorenja, potrebno je pola sata samostalne elektrolize.
Kolika je energija plamena? Na prikazanom primjeru sasvim dovoljna da brzo zapali drveni štap. Dok štap gori zadovoljni osmijeh Nasera Rahmonaja pokazuje da je opet na tragu nečeg revolucionarnog.
"Ovo je zapravo brener. Da se igram diznama i kapacitetom mogao bih doći do toga da vatrom režem metal po principu plamenih rezača za lim. Vreću za smeće mogli bi napuniti plinom za otprilike dva sata elektrolize, a gorenje bi mogli regulirati usisnom sigurnosnom pumpom. Baterija radi na principu razlike potencijala dva metala. To su jeftini materijali praktički iz smetlišta. A talog koji se nakuplja u posudi je bezopasan, može se baciti i u vrt kao gnojivo. Sve je ekološki", priča Rahmonaj.
Ovog vodnjanskog izumitelja šira je javnost upoznala kad je demonstrirao brzinsko zagrijavanje vode uz pomoć mikrovalova. Još je poznatiji po drugom izumu koji je našao i praktičnu primjenu: uz pomoć baterije ispunjene samo slanom vodom, bez ikakvog dodatnog izvora električne energije, osvijetlio je crkvu sv. Foške kod Batvača.
O izumu je obavijestio i kolege inovatore
"Pretvaranje vode u HHO plin funkcionira na principu tog baterijskog članka na slanu vodu kojim sam osvijetlio crkvu. Princip je isti, samo što je ovo zatvoreni sistem. Dovoljni su voda i sol, može i morska voda, i dvije elektrode koje se kratko spajaju u vakumu. Tako se voda elektrolizira bez vanjskog izvora električne energije i dobivamo gorivi plin", kaže Rahmonaj.
Među prvima smo vidjeli demonstraciju gorenja i jedni smo od rijetkih koji su imali prilike zaviriti u bateriju - plastičnu posudu ispunjenu samo s dvije vrste metala i slanom vodom. Iz dobivenog plina mogao bi se izdvojiti i vodik, ali bi to zahtijevalo dodatna ulaganja i nadogradnju postupka. O izumu je obavijestio i kolege inovatore. Ali šireg interesa za razradu ideje za sada nema.
"Inovatori kažu da bih za popularizaciju izuma trebao napraviti romobil ili auto koji bi vozio na taj plin. Ali kad bih imao mogućnosti proizvoditi romobile na HHO plin, onda mi pomoć inovatora ni ikog drugog sigurno ne bi trebala", zaključio je Naser Rahmonaj.
Video demonstracije možete pogledati u nastavku.