Povodom Svjetskog dana slobode medija o rodnoj zastupljenosti u hrvatskim medijima razgovarali smo s Vanjom Gavran iz Vijeća za elektroničke medije.
- Uzimajući u obzir tri nacionalne televizije, urednice informativnih programa sve su žene što je dobar pokazatelj. U upravi i menadžmentu ipak nije tolika zastupljenost kao što je u uređivačkim pozicijama, kaže Gavran.
– Situacija može biti bolja, ali ne mogu tvrditi da su uvjeti u hrvatskim medijima drugačiji po spolovima. Uvjeren sam da je položaj i novinarki i novinara na radnim mjestima zaštićen i pravilnicima o radu, i ugovorom o radu i kolektivnim ugovorima pa tu ne bi trebalo biti nekih većih razlika, ali vjerujem da je puno više muškaraca na nekim istaknutijim pozicijama za razliku od svojih kolegica, kaže Gavran.
NESLAVNO 64. MJESTO HRVATSKE NA SVJETSKOJ LJESTVICI SLOBODE MEDIJA
Kada je o cenzuri riječ, to je pitanje vrlo širokog obuhvata jer je najprije potrebno definirati što cenzura sve obuhvaća i postoji li uopće u potpunosti sloboda mišljenja?
- Cenzura ne mora dolaziti samo sa strane politike ili javnosti već može dolaziti i sa strane vlasnika medija. Treba reći da mediji nisu neovisni, imaju svoje vlasnike, vlasnici imaju svoje interese i profit pa će prije svega novinari raditi ono što vlasnik očekuje od toga medija, smatra Gavran. Daleko od toga da medji nisu objektivni, cenzura može postojati i u tom smislu.
A koliko cenzure u hrvatskim medijima uopće ima možda najbolje govore prošlogodišnji podaci gdje se je, prema jednom istraživanju koje govori o položaju medija u svijetu, Hrvatska našla na nepopularnom 64. mjestu u svijetu, i to iza Bosne i Hercegovine.
OTKRIVENE AFERE SVJEDOČE KVALITETI DOMAĆE NOVINARSKE SNAGE
- Ja ipak mislim da je u Hrvatskoj itekako slobodno novinarstvo, uzmite samo afere, političke i ekonomske koje su se javljale posljednjih godina, a upravo su mediji bili ti koji su ih otkrivali. Da je bilo cenzure naravno da te informacije ne bi došle do javnosti i ne bi se reagiralo na način na koji se je reagiralo, smatra Gavran.
- Uvijek postoji cenzura, postoji nekim načinom i autocenzura i nije to tako jednoznačno kad kažete cenzura pa da to netko izvana nameće. Ja osobno, s moje persektive i kao člana Vijeća za elektroničke medije i uopće gledajući ukupnu sliku, situacija u novinarstvu u Hrvatskoj nije tako loša kao što se je na neki način želi predstaviti, novinari su itekako profesionalni, jako dobro rade svoj posao, nema novinarima sveca, nema nedjelje, rade 24 sata na dan ako je potrebno i to upravo pokazuje situacija u kojoj smo sada.
Nije nimalo lako raditi pogotovo u situaciji kada je i marketinško tržište sve manje i manje, a situacija će se odraziti i na rad medija u Republici Hrvatskoj. Generalno gledajući, možemo biti zadovoljni novinarstvom u zemlji, smatra Gavran.