Više od mjesec i pol dana prošlo je od nezapamćene kiše, koja je u noći s osmog na deveti prosinac poplavila velike dijelove Rovinja pretvorivši poljoprivredna polja u prirodna jezera. Uz vrtove, na kampanjama su poplavljena brojna skladišta no najgore je prošla obiteljska kuća na cesti svetog Maksimilijana iz Veštra, u vlasništvu Rovinjke, Kristine Matić Trippar, čija fasada ali i kompletno prizemlje, svojim današnjim izgledom i stanjem govori o razornoj moći prirode i posljedicama koje ona ostavlja za sobom.
Ono što ostavlja gorčinu nije priroda već društvo
Čardak ni na nebu ni na zemlji
-Obitelj i ja smo očajni, tim više što smo očekivali pravednu odštetu od osiguravajuće kuće kojoj još od 2016-te, svake godine uplaćujem 1.600 tisuće kuna upravo na račun osiguranja, kaže djelomična vlasnica nekretnine koju koristi njena i obitelj brata, a za čiju su gradnju još uvijek pod opterećenjem, odnosno kreditom banke koji i sada uredno isplaćuju.
Savjet o tome što im je sada činiti i kako se postaviti prema uređenju doma i još uvijek natopljenom okolišu potražila je i od Hrvatskih voda. Međutim, u odgovoru koji je uslijedio saznala je da oni nemaju vodotoke koji su u njihovom sustavu upravljanja niti u sustavu obrane od poplave, pa tako i nemaju nadležnost niti pravne ovlastio za rješavanjem te je upućuju na Grad Rovinj.
S druge strane, nastavlja Kristina Matić Trippar, sve pohvale idu na račun rovinjskih vatrogasaca koji su sve uradili kako bi se voda s oko 3,5 hektara ispumpala, kao i gradonačelniku Rovinja Marku Paliagi, koji je obećao da će, nakon što se voda potpuno povuče ,na teren poslati geodeta i učini sve da vala tik do njihove kuće, više nikada ne bude sabirni centar za svu vodu koja se iz čitavog područja Kokuleovice upravo slijeva u njihovo dvorište.
Foto: Vedran Marić
Ostavite komentar