Započeo je proces javnog savjetovanja o novom Zakonu o mirovinskom osiguranju, čije je ključne mjere predstavio ministar rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić. Glavni cilj je kaže povećanje mirovina i nastavak održivosti mirovinskog sustava.
"Prosječna mirovina bi do 2028. godine trebala doseći 800 eura", ponovno je istaknuo ministar Piletić i predstavio javnosti još jedan korak na tom putu. Novi Zakon o mirovinskom osiguranju će između ostalog uključivati novu formulu usklađivanja mirovina koja će sada biti 85:15.
Uvodi se i mogućnost rada na puno radno vrijeme uz isplatu pola mirovine, ali nakon 65. godine života. Novost je i trajni godišnji dodatak na mirovine. Prvi takav trebao bi biti isplaćen već u prosincu ove godine, a što se tiče iznosa, odluku će donijeti Vlada.
"Svi koji su iznosili kalkulacije ja mislim da nisu pogodili, o tome će naravno donijeti Vlada odluku vodeći se dakle dvama načelima; prvo je dakle održivost proračuna, a drugo ispunjavanje nekih ciljeva iz programa Vlade za povećanje na mirovine.", poručio je ministar.
Novost je i ukidanje uvjeta staža za bonifikaciju za kasniji odlazak u mirovinu. Ukida se i penalizacija svim korisnicima prijevremene starosne mirovine kada napune 70 godina. Najniža mirovina bit će uvećana za tri postotna boda, a invalidske mirovine rast će za 10 posto.
Povećava se i dodatni staž za svako rođeno ili posvojeno dijete sa šest na 12 mjeseci, no to se odnosi samo na novo umirovljene majke, s čime nisu sasvim zadovoljni ni iz Matice umirovljenika, ni iz HSU, a ni iz Sindikata umirovljenika čiji je glavni tajnik Igor Knežević istaknuo da s time dobivamo tri kategorije umirovljenica.
"One koje su otišle u mirovinu prije 2019. godine, koje neće dobivati ništa, zatim one nakon 2019. koje su otišle u mirovinu koje će dobivati šest mjeseci staža i tek novo umirovljene će dobivati 12 mjeseci staža. Sindikat umirovljenika smatra da je to diskriminatorno i da se mora svima dati jednako, znači za početak ako je problem fiskalni, onda da se svima da šest mjeseci dodanog staža.", rekao je Knežević.
Naglasak je stavio Knežević i na premali udio prosječne mirovine u prosječnoj plaći. Čelnica Nacionalnog vijeća i Matice umirovljenika Višnja Fortuna istaknula je da bi bilo dobro da se još uvede i godišnji dodatak za one s najnižim mirovinama, ali kroz područje socijalne skrbi.
"Isto tako usklađivanje mirovina, koje će sada biti 85:15, još uvijek je za sad 70:30, to je nešto o čemu smo razgovarali, pregovarali, dogovorili, ali nismo do kraja završili. Mi još uvijek tražimo 100 % usklađivanje, vjerujem da to ove godine neće sigurno biti, ali prva mogućnost koja bude, mi od toga odustati nećemo.", kaže Fortuna.
Prvo i drugo čitanje Zakona u Saboru trebalo bi biti prije ljetne stanke, rekao je predsjednik HSU-a Veselko Gabričević, pa bi Zakon onda na snagu stupio već od srpnja, a do tad, nadaju se, da će se barem naći način da dodani staž dobiju sve majke.