NOVI ISKORACI U ODRŽIVOJ MOBILNOSTI KROZ PROJEKT SUSTANCE Početkom svibnja stiže nova aplikacija za javni prijevoz
Uvođenjem digitalnih rješenja poput mobilne aplikacije te razvojem infrastrukture za mikromobilnost stvaramo temelje za suvremeniji, održiviji i dostupniji prometni sustav u Istri.
IstraIN
11 Travanj 2025 I 06:45
Foto: IDA
U okviru europskog projekta SUSTANCE – Sustainable Public Transport Solutions and Innovative Governance Schemes for Improving Connectivity in Central Europe, Istarska razvojna agencija – IDA d.o.o. uspješno je provela pilot aktivnosti kojima se potiče digitalizacija javnog prijevoza i razvoj održivih oblika mobilnosti u Istarskoj županiji.
Jedna od ključnih aktivnosti koje je IDA provela u sklopu projekta je razvoj mobilne aplikacije za informiranje putnika o javnom prijevozu. Aplikacija je izrađena u suradnji s Pulaprometom d.o.o., uz tehničku podršku labinske tvrtke Lloyds digital.
Istarski poduzetnici pokazali su snažan interes za kreditnu liniju „Poduzetnik Istarska županija 2025.“, u sklopu koje je već obrađeno 132 zahtjeva vrijedna 25,3 milijuna eura, a iskorišteno je 66 posto raspoloživih sredstava.
13:31Prije 78 d04.02.2026
„U okviru projekta SUSTANCE razvili smo mobilnu aplikaciju koja objedinjuje sve ključne informacije o javnom prijevozu – od planiranja putovanja do kupnje karata, a također će biti dostupne informacije o željezničkom prijevozu na području Istarske županije i mikromodalnosti. Aplikacija je rezultat izvrsne suradnje između IDA-e, Pulaprometa te tvrtke Lloyds digital koja je razvila tehničko rješenje“ istaknuo je dr.sc. Boris Sabatti, direktor IDA-e.
Tomislav Josipović, direktor Pulaprometa d.o.o. navodi da je aplikacija trenutno u završnoj fazi pripreme i bit će uskoro dostupna korisnicima na Google Play-u i AppStore-u.
Nova aplikacija korisnicima omogućuje lakše snalaženje u voznim redovima, planiranje putovanja i kupnju karata putem mobilnog uređaja. Kroz ovaj projekt dodatno moderniziramo naše usluge i činimo javni prijevoz pristupačnijim za sve korisnike.
Aplikacija je izrađena na način da se u budućnosti može nadograđivati dodatnim funkcionalnostima, a svi podaci unutar aplikacije mogu se jednostavno ažurirati i mijenjati putem CMS sustava.
Mikromobilnost u Svetvinčentu i Vodnjanu
U sklopu projekta, IDA je postavila i dvije stanice za mikromobilnost (bicikle i romobile) – jednu na području Vodnjana, drugu u Svetvinčentu – kako bi se poboljšala lokalna mobilnost i obogatila turistička ponuda, a oprema će korisnicima biti na raspolaganju krajem ovog mjeseca.
„Stanica za bicikle i romobile u Svetvinčentu donosi dodatnu vrijednost lokalnoj zajednici, ali i turistima koji nas posjećuju. Omogućuje lakše kretanje po naselju i okolici, posebno u ljetnim mjesecima kad imamo veći broj posjetitelja.
Ovakvi projekti pokazuju da i manje sredine mogu pratiti suvremene trendove i nuditi kvalitetnu uslugu svojim stanovnicima i gostima,“ kaže Dean Perković, načelnik Općine Svetvinčenat
Foto: IDA
Dr. sc. Boris Sabatti, direktor Istarske razvojne agencije navodi da se projekt SUSTANCE provodi se u okviru programa Interreg Central Europe i okuplja partnere iz Hrvatske, Italije, Slovenije i Mađarske. Ukupna vrijednost projekta iznosi nešto više od 2 milijuna eura, a IDA u njemu sudjeluje s proračunom od gotovo 200 tisuća eura.
Kroz projekt radimo na poboljšanju dostupnosti javnog prijevoza, posebno u manjim sredinama, s naglaskom na digitalizaciju i povezivanje različitih oblika mobilnosti.
Uvođenjem digitalnih rješenja poput mobilne aplikacije te razvojem infrastrukture za mikromobilnost stvaramo temelje za suvremeniji, održiviji i dostupniji prometni sustav u Istri.
Nositelj projekta je Central European Initiative – CEI (Italija), a među partnerima se nalaze organizacije iz Italije, Slovenije, Mađarske i Hrvatske, uključujući Eurac Research, ITL, Slovenske železnice, Győr-Sopron-Ebenfurth Railway, Institut za promet i transport Ljubljana, HŽ Putnički prijevoz d.o.o. te IDA d.o.o.
Na natjecanje koje slovi kao jedno od najrelevantnijih svjetskih ocjenjivanja vina, piva, jakih alkoholnih pića i delikatesa, stiglo je više od 3.400 uzoraka iz 46 zemalja.
''Pjesma je stajala sa strane jer govori o trenucima kad smo se iskreno i ozbiljno pitali ima li sve u nama i oko nas smisla. Od tada hodamo polako dan po dan i eto nas, ... skupili smo 33 godine zajedno. Nova nada, novi dan.", o pjesmi su ispričali Marijan i Gabi iz Nole.
Smotra iz godine u godinu bilježi rast kvalitete, a njezin je primarni cilj poticanje kreativnog izražavanja i kontinuirano usavršavanje u području fotografskih tehnika, kompozicije i vizualnog pripovijedanja – bilo da je riječ o fotoreportaži, arhitekturi ili detaljima grada.
Objavljeni su rezultati ovogodišnjeg Vinistrinog ocjenjivanja vina – titulu Best in Show ponijela je španjolska malvazija, dok su istarski vinari dominirali u ključnim kategorijama.
Jubilarni 30. Dani Antuna Šoljana počinju u petak u Rovinju, donoseći bogat trodnevni program književnih susreta, znanstvenog kolokvija, koncerta i radionica za djecu, uz slobodan ulaz na gotovo sva događanja.
U Hrvatskoj je u ožujku zabilježen blagi rast zaposlenosti na mjesečnoj razini, dok je broj nezaposlenih značajno pao, no u odnosu na prošlu godinu ukupna zaposlenost i dalje bilježi pad.