POS stanovi u Umagu: započinje projektiranje pete zgrade poticane stanogradnje
Tema sastanka bila je usklađivanje daljnjih koraka u provedbi projekta te aktivnosti vezanih uz izradu dokumentacije za novu višestambenu građevinu, a glavni cilj susreta bio je osigurati kontinuitet projekta sukladno planiranim rokovima.
U sklopu nastavka realizacije projekta izgradnje 5. zgrade u okviru Programa društveno poticane stanogradnje (POS) u Umagu, danas 23. travnja 2025. godine, održan je radni sastanak s predstavnicima Agencije za pravni promet i posredovanje nekretninama (APN) te predstavnicima projektnog tima, kao i potpisivanje Ugovora o projektiranju zgrade.
Sastanku su, uz gradonačelnika Grada Umaga Vilija Bassanesea i njegove suradnike, prisustvovali ravnatelj APN-a Dragan Hristov te Ante Grubišić, direktor tvrtke odabranog projektanta TRINAS inženjering d.o.o..
Tema sastanka bila je usklađivanje daljnjih koraka u provedbi projekta te aktivnosti vezanih uz izradu dokumentacije za novu višestambenu građevinu, a glavni cilj susreta bio je osigurati kontinuitet projekta sukladno planiranim rokovima.
Grad Umag kontinuirano surađuje sa svim relevantnim dionicima s ciljem osiguranja kvalitetnog i dostupnog stanovanja za svoje građane, osobito mlade obitelji.
Foto: Grad Umag
Nakon uspješne izgradnje četiri stambene zgrade kroz POS program, u kojima je osigurano ukupno 206 stanova, Grad Umag pokrenuo je pripremne aktivnosti za izgradnju pete zgrade, maksimalne visine do 10 etaža. Planira se izgradnja približno 100 novih stanova na parceli površine 4.200 m2 smještenoj blizini centra grada.
U siječnju ove godine potpisani su ugovori o međusobnim pravima i obvezama između Grada Umaga i APN-a te o prijenosu prava vlasništva, čime su ispunjeni svi preduvjeti za nastavak projektnih aktivnosti. Sljedeće faze uključuju izradu projektne dokumentacije, prezentaciju stanova kupcima s Konačne liste prvenstva te početak izgradnje, koja će se odvijati u više faza.
„Grad Umag već osam godina svojim obiteljima osigurava potpuno besplatne vrtiće, a ostvarena financijska rasterećenja dodatno olakšavaju kućni budžet te omogućuju lakšu i sigurniju otplatu stambenih kredita prilikom kupnje POS stana po poticanim cijenama, upola povoljnijih od tržišnih. Upravo je u tom kontekstu Grad Umag jedinstveni primjer u Hrvatskoj – grad koji stvara uvjete za razvoj, podržava obitelji i gradi snažnu zajednicu“ zaključio je gradonačelnik Bassanese.
Mjera besplatnih vrtića odnosi se i na privatne dječje vrtiće koji sudjeluju u zajedničkim upisima te primjenjuju jednake uvjete upisa kao i gradski vrtići, temeljem potpisanog sporazuma s Gradom.
Uz prepuni trg i bezvremenske hitove Plavog orkestra, Rovinjci i brojni gosti ušli su u 2026. godinu u sjajnoj atmosferi, a novogodišnje slavlje nastavlja se i 1. siječnja uz bogat glazbeni program u središtu grada.
Ispunjeni glavni gradski trg u Rovinju bio je mjesto velikog novogodišnjeg slavlja, gdje su Rovinjci i brojni gosti uz nastup Plavog orkestra i odbrojavanje zajedno ušli u 2026. godinu.
Ukidanje vinjete na ovom dijelu ceste ubrzat će prelazak granice i smanjiti troškove brojnih vozača. Ipak, riječ je o privremenoj mjeri, a dio javnosti u Sloveniji povezuje ju s izbornom godinom.
Poskupljenja struje, registracije i cigareta obilježit će početak 2026. godine, no istodobno na snagu stupaju i mjere koje donose veće mirovine, rast minimalne plaće i studentske satnice te nova pravila poslovanja kroz Fiskalizaciju 2.0.
Svaki izdani račun, bez obzira na način plaćanja, morati biti fiskaliziran te se automatski prijavljuje Poreznoj upravi. Kao dio Fiskalizacije 2.0, od 1. siječnja 2026. eRačuni postaju obvezni za sve porezne obveznike u sustavu PDV-a te za subjekte izvan PDV-a koji posluju s državnim i lokalnim tije
"Svim ovim rezultatima smo zadovoljni i oni nisu slučajni već su odraz strateškog usmjerenja na kvalitetu, veću dodanu vrijednost i ravnomjerniji razvoj turizma tijekom cijele godine.", poručio je ministar Tonči Glavina.
"Iz godine u godinu taj broj umirovljenka na tržištu rada raste i vjerujem da će interes za ovakvim oblikom gdje imate mogućnost pune plaće i pola mirovine biti dodatan okidač da veći broj umirovljenika, koji žele, budu uključeni na tržište rada."
"Danas je Europska komisija Hrvatskoj uplatila 7. ratu NPOO-a u iznosu od 1,07 mlrd €, a temeljem ispunjenih kriterija i indikatora na kojima je VladaRH sustavno radila."
"Kako rastu troškovi usluge iz obveznog zdravstvenog osiguranja, bilo je nužno povećati i ovu cijenu police da bi ta zdravstvena zaštita ostala dostupna svim našim osiguranicima."
"Zakonom o zaštiti potrošača čl. 149. propisana je novčana kazna u iznosu od 1.327,23 eura do 26.544,56 eura za pravnu osobu, od 1.327,23 eura do 1.990,84 eura za odgovornu osobu u pravnoj osobi te od 663,61 eura do 1.990,84 eura za trgovca, fizičku osobu", objavio je Državni inspektorat.
Vlada RH na posljednjoj sjednici ove godine razmatra odluke kojima bi pulskom Uljaniku Brodogradnja 1856 bio produžen rok otplate državnih kredita, čime bi brodogradilište dobilo prijeko potreban predah za stabilizaciju poslovanja i traženje novih poslova.