
Inflacija u prosincu porasla čak 3,4 %!
Najviše su poskupila dobra u kategoriji usluga, hrana, piće i duhan te energija.
18:31Prije 160 d07.01.2025
Mjereno indeksom potrošačkih cijena, cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju porasle su u prosjeku za 3,5% u odnosu na svibanj prošle godine.
U svibnju 2025. potrošači u Hrvatskoj suočili su se s rastom cijena, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku.
Mjereno indeksom potrošačkih cijena, cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju porasle su u prosjeku za 3,5% u odnosu na svibanj prošle godine.
Najviše su poskupila dobra u kategoriji usluga, hrana, piće i duhan te energija.
18:31Prije 160 d07.01.2025
Na mjesečnoj razini, u odnosu na travanj 2025., cijene su više za 0,3%.
Gledano po glavnim skupinama klasifikacije ECOICOP, najveći godišnji porast zabilježen je u skupini Restorani i hoteli – čak 9,0%, što je ovoj skupini donijelo doprinos rastu od +0,46 postotnih bodova.
Slijede Razna dobra i usluge s porastom od 6,2% (+0,39 bodova), Rekreacija i kultura s 5,8% (+0,30 bodova) te Hrana i bezalkoholna pića, čije su cijene u prosjeku porasle za 5,7%, što je najviše pridonijelo ukupnom porastu – čak +1,52 postotna boda.
Značajan rast bilježe i troškovi stanovanja – skupina Stanovanje, voda, električna energija, plin i ostala goriva poskupjela je za 5,6% (+0,95 bodova), dok su obrazovanje (+5,3%) i zdravlje (+5,1%) također zabilježili osjetan rast.
Unatoč općem trendu rasta, dvije skupine zabilježile su pad cijena. U kategoriji Prijevoz cijene su pale za 1,9%, što je smanjilo ukupni godišnji indeks za -0,26 postotnih bodova. Pad su bilježile i cijene u skupini Odjeća i obuća, koje su niže za 1,7% (-0,11 bodova).
Prema harmoniziranom indeksu potrošačkih cijena (HIPC), koji omogućava usporedbu inflacije među članicama Europske unije, cijene u Hrvatskoj u svibnju su na godišnjoj razini porasle za 4,3%, a u odnosu na travanj za 0,5%.
Kritika da smo postali skupa turistička destinacija ne nedostaje, no, da su poskupili i Španjolci i Grci i Talijani istaknuo je direktor Hrvatske turističke zajednice Kristjan Staničić.
19:15Prije 3 h16.06.2025
Na telefonskoj sjednici održanoj 16. lipnja 2025., Vlada Republike Hrvatske donijela je novu Uredbu o utvrđivanju najviših maloprodajnih cijena naftnih derivata. Novi režim vrijedit će sljedeća dva tjedna.
14:33Prije 8 h16.06.2025
Prema podacima sustava eVisitor, 15. lipnja 2025. godine, jedan dan ranije u odnosu na prošlu godinu, na rovinjskom području ostvareno je milijunto noćenje!
14:10Prije 8 h16.06.2025
Za Local host kategorizaciju najviše se iznajmljivača prijavilo iz Istre.
09:28Prije 13 h16.06.2025
Hrvatska je dosegnula povijesno najnižu razinu nezaposlenosti s manje od 70 tisuća nezaposlenih, no istodobno u zemlji živi i oko 60 tisuća građana koji žele raditi, ali aktivno ne traže posao.
07:55Prije 1 d15.06.2025