„Zbog nerealnog roka, Kaštijun podnosi žalbu na rješenje Državnog inspektorata o uklanjanju otpada“
Zaključak sastanka je da će se protiv predmetnog rješenja uložiti žalba, obzirom da u istome nedostaju konkretni razlozi određivanja tako kratkog roka, tijekom kojeg je doslovno nemoguće ukloniti navedeno gorivo iz otpada.
IstraIN
15 Rujan 2025 I 11:02
ŽCGO KaštijunKaštijun
Nakon primitka rješenja Državnog inspektorata kojim je trgovačkom društvu Kaštijun d.o.o. naloženo da u roku od 60 dana od dana primitka rješenja ukloni gorivo iz otpada, ključni broj 19 12 10, s lokacije Centra za gospodarenje otpadom te istog preda ovlaštenoj osobi za gospodarenje tom vrstom otpada, predstavnici Grada Pule, Istarske županije i trgovačkog društva Kaštijun d.o.o., sastali su se dana 12. rujna u Puli, kako bi razmotrili novonastalu situaciju.
Zaključak sastanka je da će se protiv predmetnog rješenja uložiti žalba, obzirom da u istome nedostaju konkretni razlozi određivanja tako kratkog roka, tijekom kojeg je doslovno nemoguće ukloniti navedeno gorivo iz otpada.
Građani su u znak prosvjeda zbog neugodnih mirisa s Kaštijuna bacili smeće pred ulaz Komunalne palače, dok se u isto vrijeme u njoj održava sjednica Gradskog vijeća.
Građani Pule, Medulina i okolnih naselja danas su se okupili na Portarati i prosvjednom povorkom krenuli prema Gradskoj upravi, tražeći hitno rješenje za dugogodišnji problem neugodnih mirisa koji se šire s Kaštijuna.
16:15Prije 163 d22.10.2025
Također, osim žalbe, Grad Pula i Istarska županija obratit će se Državnom inspektoratu i Ministarstvu nadležno za zaštitu okoliša, a kako bi ih upoznali s problematikom zbrinjavanja goriva iz otpada.
Činjenica je, i toga su Grad Pula, Istarska županija te Kaštijun itekako svjesni, da je problem goriva iz otpada neophodno riješiti. Zbog toga je ranije i proveden postupak javne nabave kako bi se uklonio sporno gorivo iz otpada, ključni broj 19 12 10, no nažalost, na tom je postupku, što zbog cijene, što zbog nezainteresiranosti osoba koje bi preuzele otpad, izabran tek izvođač za „grupu jedan“ u okvirnoj količini od 6.791 tona po ukupnoj cijeni od 2.020.322,50 EUR s PDV-om te rokom izvršenja ugovora od 330 dana, za što očekujemo da se u navedenom roku i izvrši.
U vremenu koje je pred nama, uz ulaganje žalbi, traženje produljenja roka te sastanke s nadležnim predstavnicima Inspektorata i Ministarstva, koji su nužni kako bi se problem riješio, ponovit će se postupci jave nabave i kontaktirati treće osobe kako bi se gorivo iz otpada koje se trenutno nalazi na Kaštijunu zbrinulo, ali i kako bi se osigurao kontinuirani odvoz.
Međutim, navedeno je realno nemoguće riješiti u zadanom roku od 60 dana, kako fizički zbog količine, tako i zbog financija. Ono što je i najvažnije, gorivo iz otpada, u roku od 60 dana nitko i nije u mogućnosti primiti, što smatramo da bi osobe koje su donijele rješenje i koje će odlučivati o žalbi, trebale uzeti u obzir.
Građani Pule, Medulina i okolnih naselja u srijedu, 22. listopada, ponovno će izaći na ulice – u 15.30 sati na Portarati održat će se četvrti prosvjed zbog neugodnih mirisa s Kaštijuna, a prosvjednici će potom krenuti prema Forumu, uoči sjednice Gradskog vijeća Grada Pule.
Nezadovoljni građani najavljuju kako će prosvjedovati u Puli u srijedu, 22. listopada, u 15:30 sati na Portarati. Navode i kako će oko 17 sati prosvjednici krenuti u šetnju do Foruma gdje će se napraviti i mali performans.
S ciljem veće sigurnosti na prometnicama, Grad Rovinj uključio se u kampanju „Sigurno na romobilu”, usmjerenu na edukaciju građana o pravilnom i odgovornom korištenju električnih romobila.
Peto izdanje Festivala strukovnih zanimanja održat će se u ponedjeljak, 13. travnja u Pazinu, gdje će učenici završnih razreda osnovnih škola imati priliku upoznati bogatu ponudu strukovnog obrazovanja u Istri.
Povijesna misija Artemis II jučer je uspješno krenula prema Mjesecu – svemirski brod Orion s četvero astronauta napustio je Zemlju i već se nalazi daleko izvan njezine zaštite, dok se svijet, gotovo nevjerojatno, na taj trenutak jedva osvrće.
Podaci DZS-a otkrivaju zanimljiv trend – dok dolasci blago padaju, noćenja u nekomercijalnom smještaju rastu, a ključnu ulogu i dalje imaju vikendice i obiteljski objekti.
U proračunu Istarske županije za provedbu ovog Programa predviđeno je ukupno 111.100 eura, a prihvatljivi prijavitelji za obje mjere su jedinice lokalne samouprave, lokalne turističke zajednice te javne ustanove u kulturi čiji su osnivači jedinice lokalne samouprave.
Prema posljednjim javno dostupnim podacima, prosječna starost osobnog automobila u Hrvatskoj iznosi 13,35 godina, što nas ponovno svrstava među zemlje sa starijim voznim parkovima u Europskoj uniji.