Plenković i Primorac predstavili proračun: On je socijalan i održiv
Prijedlogom Vlade predviđeni su prihodi od 35,7 milijardi eura te rashodi od gotovo 40 milijardi eura, a najvažniji državni financijski dokument Sabor bi trebao izglasati 5. prosinca.
Media servis
27 Studeni 2025 I 13:01
Patrik Macek/PIXSELL
Saborski zastupnici raspravljaju o prijedlogu državnog proračuna za iduću godinu te projekcijama za 2027. i 2028.
Najvažniji državni financijski dokument Sabor bi trebao izglasati 5. prosinca.
Andrej Plenković: "Očekujemo da će proračun biti i otporan i održiv, ali i ambiciozan i socijalan, dodao je i najavio nastavak rasta plaća i mirovina."
Predsjednik Vlade Andrej Plenković podnio je u srijedu Hrvatskom saboru Godišnje izvješće o radu Vlade, kojim ujedno obilježava i početak 10. godine mandata.
10:26Prije 43 d15.10.2025
Podsjetimo, prijedlogom Vlade predviđeni su prihodi od 35,7 milijardi eura te rashodi od gotovo 40 milijardi eura, a premijer Andrej Plenković istaknuo je najvažnije odrednice.
"Prva je da je ovaj proračun socijalan. On štiti standard građana. Druga je da je održiv, on pokazuje odgovornost prema javnim financijama u zahtjevnim i neizvjesnim gospodarskim okolnostima. Ovaj proračun je naravno i razvojan, on osigurava ulaganja koja nam osiguravaju veću konkurentnost i produktivnost, ali i otpornost na krize."
Sanja Radolović, saborska zastupnica iz redova SDP-a na aktualnom prijepodnevu u Hrvatskom saboru postavila je pitanje potpredsjedniku Vlade i ministru financija Marku Primorcu vezano uz stopu inflacije u Hrvatskoj koja je najviša u eurozoni.
12:42Prije 316 d15.01.2025
Ministar financija Marko Primorac: "Proračun ima za cilj jačati demografiju, obrazovanje, ulagati u dekarbonizaciju i ulagati u digitalizaciju, a posebno smo prilikom izrade ovoga proračuna u vidu imali i ostale strateške ključne prioritete za sljedeću godinu naravno osvrćući se i na globalne makroekonomske okolnosti."
Sanja Radolović poručila je da je Klub SDP-a više puta predložio porezni model koji nagrađuje rad, a oporezuje ekstra profite, posebno banaka, uz poticaje poslodavcima koji radnicima isplaćuju iznadprosječne plaće te nove mehanizme za rast primanja u privatnom sektoru.
U prvih 20 dana studenoga nastavljen je rast broja računa u trgovini na malo, i to za 1,18 posto., a očekuje se da će se trend nastaviti do kraja mjeseca.
Valamar ponovno potvrđuje status najpoželjnijeg poslodavca u turizmu kroz snažna ulaganja u zaposlenike i uvođenje programa koji će sezoncima omogućiti dugoročno stabilno zaposlenje.
Prijedlogom Vlade predviđeni su prihodi od 35,7 milijardi eura te rashodi od gotovo 40 milijardi eura, a najvažniji državni financijski dokument Sabor bi trebao izglasati 5. prosinca.
Kreativni i umjetnički nemiri Pule bit će su središtu svečanosti otvaranja Sajma, koji je posvećen velikom istarskom dizajneru i majstoru fotografije Alfiju Klariću, a Sajam će otvoriti ovogodišnji počasni gost Boris Dežulović.
Kako ističu iz Hrvatske gospodarske komore, više od polovice mesa na hrvatskim stolovima dolazi iz uvoza, dok domaća proizvodnja ne uspijeva pratiti potražnju.
Ministar Šušnjar je poručio: "Ovaj program smo vratili nakon što pet godina nije bio prisutan. Mislim da je ovo prava stvar, pogotovo kada pogledamo koliko ovakvih zanimanja i struka fali na tržištu. Na ovaj ćemo način smanjiti uvoz radne snage."
Veliki val ulaganja u istarsku željezničku mrežu ponovno je otvorio pitanje povratka vlaka u Rovinj, gdje je posljednji put prometovao 1966. godine – a budući da je koridor pruge Kanfanar–Rovinj još uvijek očuvan, njezina bi obnova po prvi put nakon šest desetljeća mogla postati realna opcija.