Hrvatska maloprodaja nastavila je pozitivan trend rasta i na kraju 2025. godine. Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, sezonski i kalendarski prilagođeni promet u trgovini na malo u prosincu 2025. realno je porastao za 1,7 posto u odnosu na studeni.
Rast je zabilježen u svim glavnim kategorijama. Promet prehrambenih proizvoda porastao je za 2,7 posto, dok je prodaja neprehrambenih proizvoda (bez goriva i maziva) porasla za 2,0 posto, što upućuje na snažnu potrošnju uoči božićnih i novogodišnjih blagdana.
U odnosu na prosinac 2024. godine, maloprodaja je ostvarila još snažniji skok. Kalendarski prilagođeni promet u prosincu 2025. bio je realno veći za 4,8 posto. Pritom je prodaja hrane, pića i duhanskih proizvoda porasla za 4,0 posto, dok je promet neprehrambenih proizvoda zabilježio još snažniji rast od 5,6 posto.
Na razini cijele 2025. godine trgovina na malo ostvarila je realni rast od 3,6 posto u odnosu na godinu ranije, što potvrđuje nastavak oporavka potrošnje unatoč rastu cijena i inflacijskim pritiscima.
Najveći doprinos rastu u prosincu dali su veliki trgovački lanci i specijalizirane trgovine. Nespecijalizirane trgovine pretežno hranom, pićem i duhanskim proizvodima zabilježile su porast prometa od 7,8 posto. Posebno snažan rast ostvarile su ljekarne te trgovine medicinskim, kozmetičkim i toaletnim proizvodima, gdje je promet porastao čak 15,3 posto, što upućuje na snažnu potrošnju u segmentu zdravlja i osobne njege.
Rast je zabilježen i u ostaloj nespecijaliziranoj trgovini neprehrambenim proizvodima, gdje je promet povećan za 9,7 posto.
Zbog takvih kretanja, ukupan nominalni promet u trgovini na malo u prosincu 2025. bio je veći za 6,8 posto u odnosu na isti mjesec prethodne godine, što potvrđuje da je kraj godine donio snažan poticaj potrošnji i trgovini.