Hrvatska u Münchenu potvrđuje status jedne od omiljenih destinacija njemačkih gostiju
Tijekom sastanka su predstavljeni i rezultati provedbe reforme održivog turizma s naglaskom na smještajnu infrastrukturu i aktivnosti kojima Hrvatska jača cjelogodišnji i regionalno uravnoteženiji turizam, a govorilo se i o nastavku provedbe zajedničkih projekata.
IstraIN
19 Veljača 2026 I 16:20
Foto: HTZ
Hrvatska turistička zajednica predstavlja ukupnu hrvatsku turističku ponudu na sajmu f.re.e, koji se održava u Münchenu od 18. do 22. veljače.
Ovaj sajam je od posebnog značaja za hrvatski turizam s obzirom na to da je Bavarska dio Njemačke iz kojeg u Hrvatsku dolazi najveći broj gostiju s tog tržišta.
Ministar Glavina: Moja poruka danas ovdje je vrlo jasna - ukoliko ne podignemo našu cjenovnu konkurentnost, ukoliko ne napravimo korekcije cijena za sljedeću godinu, prilično sam siguran da sljedeća godina rekordna više neće biti, odnosno da nećemo moći ponoviti ove rezultate koje imamo ove godine.
Hrvatsku delegaciju na turističkom sajmu World Travel Market predvode ministar turizma Tonči Glavina i direktor HTZ-a Kristjan Staničić koji tijekom sajma održavaju sastanake s relevantnim turističkim dionicima.
10:28Prije 106 d05.11.2025
Hrvatski štand obišla je hrvatska delegacija predvođena ministrom turizma i sporta Tončijem Glavinom i direktorom Hrvatske turističke zajednice Kristjanom Staničićem, a hrvatski izložbeni prostor posjetio je i Vladimir Duvnjak, generalni konzul RH u Münchenu.
„Na sajmu u Münchenu s rekordnih 30 suizlagača i ove godine prezentiramo svu raznolikost i kvalitetu naše ponude. Njemačka je za nas najvažnije emitivno tržište, a gosti iz Bavarske čine gotovo 40 posto od ukupnog broja svih njemačkih turista u Hrvatskoj.
Najbolje stoje Istra, Splitsko-dalmatinska županija i Kvarner, a dobre brojke bilježi i metropola. Ostvaren je jedan od strateških ciljeva, a to je da se fokus maknuo sa špice sezone.
Ministar je zadovoljna rezultatima, no tvrdi i da ipak ima mjesta za napredak, posebno u kontekstu daljnje stabilizacije cijena.
12:29Prije 169 d03.09.2025
U 2025. godini njemački gosti ostvarili su 22,3 milijuna noćenja i 3,2 milijuna dolazaka, a prema posljednjim istraživanjima, Nijemci i dalje pokazuju veliki interes za putovanja, ali isto tako i dalje jako izraženu osjetljivost na odnos cijene i kvalitete i zato nam cjenovna konkurentnost ostaje snažno u fokusu“, izjavio je Tonči Glavina, ministar turizma i sporta RH te naglasio:
„U Münchenu smo održali niz sastanaka sa strateškim partnerima, a posebno je važno što smo dodatno ojačali suradnju s ADAC-om, čije ocjene i preporuke imaju snažan utjecaj na odluke milijuna putnika.
Zato smo potpisali i novi ugovor o suradnji za integriranu cjelogodišnju promotivnu kampanju, vrijedan 200 tisuća eura“, rekao je ministar Glavina i izrazio veliko zadovoljstvo što je hrvatski izložbeni prostor posjetio hrvatski nogometni reprezentativac Josip Stanišić. „Ovime smo još jednom pokazali snažnu sinergiju turizma i sporta i potvrdili kako su sportaši naši najbolji ambasadori“, zaključio je Glavina.
Foto: HTZ
Hrvatska se delegacija u okviru sajma susrela s Michaelom Kaniber, ministricom Bavarske za prehranu, poljoprivredu, šumarstvo i turizam, a tijekom kojeg je naglašena izvrsna suradnja između Hrvatske i Bavarske u domeni turizma.
Tijekom sastanka su predstavljeni i rezultati provedbe reforme održivog turizma s naglaskom na smještajnu infrastrukturu i aktivnosti kojima Hrvatska jača cjelogodišnji i regionalno uravnoteženiji turizam, a govorilo se i o nastavku provedbe zajedničkih projekata.
Na sajmu su održani i sastanci s predstavnicima značajnih njemačkih turoperatora, platformi i prijevoznika kao što su turistička grupacija Dertour, aplikacija i platforma za planinarenje i navigaciju u prirodi Komoot te vodeći europski organizator studijskih putovanja Studiosus Reisen.
„Njemačka je naše najvažnije emitivno tržište, a unutar njega Bavarska zauzima posebno mjesto jer upravo iz te savezne zemlje ostvarujemo najveći turistički promet s njemačkog tržišta. Dugogodišnja privrženost bavarskih gostiju Hrvatskoj potvrđuje snažnu povezanost naših destinacija s tim dijelom Njemačke, ali i visoku razinu povjerenja u kvalitetu, sigurnost i raznolikost naše ponude, što su nam iz prve ruke potvrdili i naši partneri.
Dodatnu prednost predstavlja i geografska blizina te vrlo dobra prometna povezanost, bilo cestovnim putem, bilo zračnim linijama, što Hrvatsku čini lako dostupnom i atraktivnom destinacijom tijekom cijele godine“, izjavio je Kristjan Staničić, direktor Hrvatske turističke zajednice.
Foto: HTZ
Veliko oduševljenje posjetitelja hrvatskog štanda izazvalo je prisustvo Josipa Stanišića, hrvatskog nogometnog reprezentativca i igrača nogometnog kluba FC Bayern München koji je u društvu ministra Glavine i direktora Staničića obišao izložbeni prostor naše zemlje, a sve zahvaljujući strateškom partnerstvu između HTZ-a, TZ Istre i FC Bayern Münchena.
„Veseli nas što se i ove godine Hrvatska na sajmu f.re.e u Münchenu predstavlja na jednom od najvažnijih turističkih događanja na njemačkom tržištu, pri čemu je strateško partnerstvo s FC Bayern Münchenom dodatno doprinijelo velikoj vidljivosti i interesu posjetitelja za hrvatski štand.
Za daljnje jačanje pozicije Hrvatske na njemačkom tržištu ključnu ulogu imaju dugoročna partnerstva s uglednim i etabliranim partnerima, stoga nam je iznimno važno i pokretanje suradnje s Lufthansom, koja time u 2026. godini postaje jedan od naših strateških partnera, kao i nastavak uspješne suradnje s ADAC-om, s kojim ove godine ulazimo u četvrtu godinu zajedničkih aktivnosti.
Sve ove suradnje značajno doprinose izgradnji prepoznatljivog imidža Hrvatske kao visoko kvalitetne i pouzdane turističke destinacije. Raduje nas i veliki odaziv čak 30 suizlagača iz Hrvatske, što potvrđuje koliko je interes za promocijom na sajmu u Münchenu velik te koliki potencijal njemačko tržište i dalje ima za hrvatski turizam“, izjavila je Nera Miličić, direktorica Predstavništva HTZ-a u Münchenu.
Foto: HTZ
Hrvatska delegacija je prilikom posjeta Njemačkoj obišla sjedište ADAC-a, najvećeg njemačkog i europskog automobilskog kluba. Tijekom sastanka s Karlheinzom Jungbeckom, predsjednikom ADAC-a za turizam i Carstenom Cossmanom, voditeljem Odjela za turizam ADAC-a potpisan je Ugovor o suradnji između HTZ-a i ADAC-a za 2026.
Suradnja se odnosi na njemačko tržište te je usmjerena na offline i online promociju raznolikosti hrvatskih destinacija, bogatstva kulturne i povijesne baštine te očuvanosti prirode, a sve s ciljem osnaživanja pozicije Hrvatske kao jedne od najomiljenijih inozemnih destinacija njemačkih gostiju.
Osim toga, na sastanku se razgovaralo i o turističkoj strategiji Hrvatske za ovu godinu koja ponajviše podrazumijeva jačanje pred i posezone te pametno formiranje cijena.
Dodajmo kako u sklopu hrvatskog štanda svoju ponudu predstavlja 30 suizlagača među kojima su turističke zajednice, nacionalni parkovi, hotelijeri, agencije i prijevoznici.
Tijekom sajma, u suradnji s Hrvatskom gospodarskom komorom, organizirana je degustacija vrhunskih hrvatskih vina i sireva.
Tu su još i degustacija Makarske torte te nastupi Folklornog društva Tempet, dok će tijekom vikenda sve posjetitelje zabaviti Munski zvončari s Kvarnera.
Posebnu pozornost privukao je novi blend Avistria Istrian Essence, nastao kombinacijom Istarske Bjelice i Leccina, koji je na svom debitantskom nastupu odmah osvojio zlatnu medalju.
Saborski zastupnik IDS-a Dalibor Paus upozorio je da objedinjena rasprava 2026. o izvješćima Povjerenstva za sprječavanje sukoba interesa za 2022.–2024. šalje zabrinjavajuću poruku o odnosu vladajućih prema transparentnosti i integritetu vlasti.
Tijekom sastanka su predstavljeni i rezultati provedbe reforme održivog turizma s naglaskom na smještajnu infrastrukturu i aktivnosti kojima Hrvatska jača cjelogodišnji i regionalno uravnoteženiji turizam, a govorilo se i o nastavku provedbe zajedničkih projekata.
Morski vranac morska je ptica od visokog značaja za očuvanje, uvrštena u Dodatak I Direktive o pticama (2009/147/EZ), te se smatra važnim pokazateljem zdravstvenog stanja obalnih i morskih ekosustava.
Kako je objavila analitička kuća, Infobip se ističe širokom mrežom mobilnih operatera za RCS for Business i velikim geografskim dosegom, a bio je i prvi pružatelj koji je pokrenuo RCS poruke kod svih glavnih telekom operatera u SAD-u.
Iako tržište bilježi snažan pad kupoprodaja nekretnina u Hrvatskoj i Istri, analiza aktualne ponude u Rovinju, Poreču i Puli pokazuje da cijene stanova i dalje ostaju vrlo visoke, unatoč znatno manjoj potražnji i usporenoj prodaji.
Istarska županija u Puli je organizirala informativnu prezentaciju za poslodavce o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom, s ciljem jačanja uključivog i održivog tržišta rada.
Građani na mrežnim stranicama Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine te APN-a mogu koristiti online kalkulator za okvirni izračun potpore i provjeriti prosječne cijene nekretnina po jedinicama lokalne samouprave.