Zatvaranje Hormuškog tjesnaca zbog sukoba između SAD-a, Izraela i Irana snažno je pogodilo globalnu opskrbu naftom i izazvalo ozbiljne poremećaje u zrakoplovnoj industriji.
Cijena mlaznog goriva u samo mjesec dana više se nego udvostručila – s oko 96 na čak 197 dolara po barelu. Posljedice su odmah vidljive: trošak goriva za jedan Boeing 737-800 skočio je s oko 17.000 na više od 27.000 dolara.
Aviokompanije već trpe velike gubitke – njih dvadeset najvećih izgubilo je oko 53 milijarde dolara tržišne vrijednosti od početka sukoba. Istovremeno, planirani rekordni profiti za ovu godinu sada su ozbiljno dovedeni u pitanje.
Zbog rasta troškova, prijevoznici počinju rezati letove. United Airlines već najavljuje smanjenje kapaciteta, dok analitičari upozoravaju da bi bez stabilizacije tržišta moglo doći i do prizemljenja tisuća zrakoplova.
Problem nije samo cijena, već i dostupnost goriva. Nestašice se, prema upozorenjima energetskih kompanija, već šire prema Europi, što dodatno pojačava neizvjesnost.
Putnici to već osjećaju – cijene avionskih karata porasle su za oko 24 posto, a na popularnim rutama očekuju se dodatna poskupljenja, posebno uoči ljetne sezone.
Stručnjaci upozoravaju da bi ovo mogla biti jedna od najvećih kriza u povijesti zrakoplovstva, jer istodobno pogađa energiju, potražnju i globalne rute.
Za one koji planiraju putovanja – poruka je jasna: letovi će biti skuplji, izbor manji, a neizvjesnost još uvijek velika.