Unatoč brojnim upozorenjima i apelima da se ljudi, a posebice stariji i bolesni klone sunca do 17 sati, većina to zanemaruje.
No, upravo po najvećim vrućinama u Rovinju su se u posljednja 24 sata dogodila tri smrtna slučaja.
Naime, dvije smrti dogodile su se danas u razmaku od samo sat vremena.
Unatoč reanimaciji, oko 14 sati na Amarinu u moru, utopio se stariji stranac.
Djelatnici PP Rovinj i Hitne medicinske pomoći Rovinj nisu se ni vratili u postaje a već su zaprimili dojavu za intervenciju na plaži u Boriku.
Kako doznajemo od kupača koji su se našli u tom trenutku na plaži, djeca su u moru uočili tijelo kako pluta nakon čega su ga dvojica muškarca izvukli na obalu.
Djelatnici Hitne medicinske pomoći Rovinj su više od 50 minuta pokušali reanimirati starijeg muškarca, no nažalost bez uspjeha.
Kako doznajemo, riječ je 74-godišnjaku koji se svakodnevno kupao na Boriku.
Kako su nam rekli kupači, treba pohvaliti djelatnike HMP Rovinj i PP Rovinj koji su više od četiri sata sudjelovali na obje intervencije, da pomognu unesrećenima.
Oba slučaja dogodila su se za vrijeme najvećih vrućina.
"Policija je danas oko 14 sati zaprimila dojavu o utopljeniku u turističkom naselju na području Rovinja. Utvrđeno je da se radi o 65-godišnjem austrijskom državljaninu.
Nakon sat vremena zaprimljena je druga dojava o utopljeniku na plaži Borik, a utvrđeno je da se radi o 74-godišnjem hrvatskom državljaninu.
Tijela utopljenika je pregledao mrtvozornik, a nadležni državni odvjetnk naložio je obdukciju radi utvrđivanja točnog uzroka smrti" rekla nam je Suzana Sokač, glasnogovornica PU istarske.
Dodajmo kako je jučer u kampu Polari u Rovinju preminuo još jedan turist, a kako neslužbeno doznajemo od prolaznika koju su se zatekli tamo, također stariji muškarac dobio je srčani udar.
Poštujte upozorenja
S obzirom na to da pravovremene preventivne mjere mogu smanjiti broj umrlih od toplinskih valova donosimo vam preporuke za zaštitu od velikih vrućina.
Rashladite svoj dom:
- Nastojte rashladiti prostor u kojem živite. Mjerite sobnu temperaturu između 8 i 10 sati, u 13 sati i noću nakon 22 sata. Idealno bi bilo sobnu temperaturu držati ispod 32 °C danju i ispod 24 °C noću. To je posebno važno za djecu ili ako ste osoba starija od 60 godina te ako imate kronične zdravstvene probleme.
- Koristite hladniji noćni zrak da rashladite svoj dom. Otvorite sve prozore ili rolete tijekom noći i ranih jutarnjih sati kada je vanjska temperatura niža (ako je to moguće).
- Smanjite količinu vrućeg zraka unutar stana ili kuće. Danju zatvorite prozore i rolete (ako ih imate), naročito one koji su okrenuti prema suncu. Ugasite sva umjetna svjetla i što je više moguće električnih uređaja.
- Stavite zaslone, draperije, tende na prozore koji dobivaju jutarnje ili popodnevno sunce.
- Kada uključite uređaj za rashlađivanje (air-conditioning) zatvorite vrata i prozore kako ne bi trošili više energije nego što je potrebno.
- Električni ventilatori mogu pružiti olakšanje i osvježenje, ali ako je temperatura iznad 35 °C neće spriječiti bolesti vezane uz velike vrućine.
Klonite se vrućine:
- Sklonite se u najhladniju prostoriju stana/kuće, posebno noću.
- Ako stan/kuću ne možete držati hladnim, provedite 2 - 3 sata dnevno u hladnom prostoru (npr. javna zgrada koja je hlađena).
- Izbjegavajte izlazak u najtoplijem dijelu dana.
- Izbjegavajte naporan fizički rad. Ako morate naporno raditi činite to u najhladnije doba dana, što je obično ujutro između 4 i 7 sati.
- Potražite sjenu.
- Ne ostavljajte djecu ili životinje u parkiranom vozilu.
- Redovito koristite kreme sa zaštitnim faktorom od štetnog UV zračenja. Naročitu brigu valja posvetiti novorođenčadi i maloj djeci. Za njih treba koristiti zaštitne kreme s najvećim faktorom.
- Prilagodite svoje izlaganje sunčevom UV zračenju uvažavajući dnevne promjene vrijednosti UV indeksa.
Rashladite tijelo i pijte dovoljno tekućine:
- Izbjegavajte boravak na suncu u razdoblju od 10 do 17 sati, poglavito djeca, trudnice, starije osobe i srčani bolesnici te bolesnici oboljeli od šećerne bolesti
- Tuširajte se ili kupajte u mlakoj vodi. Druga mogućnost je zamatanje u hladne mokre ručnike, hladiti se mokrom spužvom, kupke za noge, itd.
- Nosite laganu, široku i svijetlu odjeću od prirodnih materijala. Ako idete van, stavite šešir širokog oboda ili kapu i sunčane naočale.
- Koristite laganu posteljinu i plahte, po mogućnosti bez jastuka, kako bi izbjegli akumulaciju topline.
- Pijte redovito, ali izbjegavajte alkohol i napitke s previše kofeina i šećera. Važno je piti dovoljno tekućine ali ne naglo.
- Jedite češće male obroke. Izbjegavajte hranu bogatu bjelančevinama.
Ostavite komentar