Violeta Popović: Da nije bilo Vladinih mjera, mnogi bi već bili zatvorili, a na stotine bi radnika dobilo otkaz

IstraIN

11 Rujan 2020 I 08:37

Violeta Popović: Da nije bilo Vladinih mjera, mnogi bi već bili zatvorili, a na stotine bi radnika dobilo otkaz

Primjena potpora za očuvanje radnih mjesta u djelatnostima pogođenim koronavirusom i potpora za Mikropoduzetnike nastavlja se i u razdoblju od rujna do prosinca, a uključuje sve djelatnosti kao i do sada, poput putničkog prijevoza, djelatnosti pružanja smještaja, pripreme hrane i pića, tzv. event industriju, i slično, kojima je i nadalje omogućeno korištenje potpore do 4000 kuna po radniku uz uvjet pada prihoda za najmanje 60 posto.

Što se tiče potpore za mikropoduzetnike, ona i nadalje uključuje iznos do 2000 kuna po radniku za poslodavce koji zapošljavaju do deset radnika, uz uvjet pada prihoda za najmanje 50 posto.

A što o mjerama misle sami poduzetnici koji su za vrijeme prvog "lockdowna" preko noći morali zatvoriti svoje poslovanje, razgovarali smo s vlasnicom rovinjskog knjigovodstvenog servisa Tetraedar, Violetom Popović.

“Vlada je reagirala promptno i na vrijeme, na čemu smo svi zahvalni, jer do sada nismo imali takvih pozitivnih iskustava.

Da nije bilo tih mjera, mnogi bi zatvorili svoje poslovanje, čime bi se izgubila i brojna radna mjesta, a ovako su većinu radnih mjesta poslodavci ipak uspjeli zadržati.

Moji su klijenti pozitivno reagirali te su i sami rekli, da bi bez Vladinih mjera ovu tešku situaciju koja ih je zatekla, odnosno lockdown, teško premostili te bi svakako došlo do većih otpuštanja radnika pa i likvidacije poslovanja.

I OVE JE TURISTIČKE SEZONE NEDOSTAJALO RADNIKA

Radnika je danas vrlo teško pronaći, a također se očekivalo i da će ova iznenadna i teška situacija proći. Nažalost, događale su se i određene pogreške. No, kako se je izuzetno brzo reagiralo, bilo je za očekivati.

Za mjere su aplicirali mnogi, a zbog manjkavosti i nejasnih informacija, radi čega su mnogi bili nerijetko zbunjeni, sada stižu zahtjevi za povrat uplaćenih sredstava.

Budući da je ljudima trebalo pomoći, HZZ je automatizmom po svakom zahtjevu uplaćivao novac, a nakon revizija ugovora, sada se traže povrati. Takvih je slučajeva u mojoj praksi već I bilo nekoliko, kazala je Popović.

Što se kriterija za dobivanje potpora tiče, Popović je mišljenja da su oni pretjerani, ali i da se granica negdje morala postaviti: "Slučajeva ima zaista različitih, neki su ostvarili manji, a neki veći pad prometa, dok su rijetki toga bili pošteđeni i nastavili ostvarivati isti promet.

MJERE KOJE JE PODUZETNICIMA PONUDIO GRAD ROVINJ BILE SU NEDOVOLJNE

Paket mjera za koronakrizom pogođene poduzetnike ponudio je i Grad Rovinj, no one su nažalost bile nedovoljne. Pomoć koju je Grad možda mogao ponuditi:

- Klasificiranje cijena m2 za korištenje terasa po zonama npr kako je bilo nekad, ili pak su mogli i oni uvesti popust na terase u skladu sa postotkom smanjenja prometa eventualno

- Iako su cijene koncesija (korištenje obalnog područja ili morskog) Zakonom propisane, možda pokušati intervenirati na neki način u cilju smanjenja istih. Ove godine su svi platili koncesiju u istom iznosu kao i za 2019. godinu, što po mišljenju svih korisnika koncesija nije primjereno.

POMOĆ KOJA BI SE MOGLA PONUDITI NA NACIONALNOJ RAZINI

- Za buduće potpore malo jasnije postaviti kriterije i što je najbitnije jasno i precizno objavljivati ih i to putem medija. korisnici izjavljuju: "Ja čitam i ništa ne razumijem, zato te zovem“

- Također, u pomoći na nacionalnoj razini trebalo bi prepoznati I sezonska poslovanja kao poduzetnike koje je kriza jako pogodila.

To su mahom ugostitelji i trgovci, najpogođenije grane u ovoj situaciji. Trenutnim mjerama su slabo ili nikako obuhvaćeni te oni teret krize snose sami. Biti ćemo svjedoci brisanja istih iz registara vrlo skoro, upozorila je Violeta Popović koja također smatra kako je potrebno ubrzati postupak obrade i kontrole zahtjeva.

Resursa za to ima iz baze budućih nezaposlenih ljudi. HZZ bi mogao ako ili zaposliti na određeno vrijeme ili dogovoriti ugovor o djelu uz odobrenje Vlade za isto, ljude koji će zbog krize ostati ove zime bez posla.

registratorivelika.jpg

Trošak je nikakav ili minimalan, jer većina onih koji se upišu u evidenciju nezaposlenih na burzu rada ostvaruju pravo na naknadu za nezaposlenost, dakle, ionako država plaća te ljude, pa neka ih plaća za rad, a ne nerad…… Tko odbije ponudu trebao bi se brisati iz evidencije nezaposlenih.

Mislimo da bi time riješili jednim dijelom i negativne statistike, barem privremeno. Otpuštanja će sigurno biti zbog granice datuma (koje postavlja HZZ) od kada je radnik prijavljen te sve će izvan tih granica poduzetnici vjerojatno otpuštati

- Također, vezano za našu struku, jer smo preopterećeni u branši te radimo pojačano, Vlada, Ministarstvo ili tko već bi trebali uvažiti naše prijedloge, a koje smo u nekoliko navrata upućivali ove godine.  

Svaka struka za sebe zna što bi se moglo napraviti, a da cilj bude pomoći u krizi uz što manje „štete“, pa tako i naša administrativna (ovim nazivom objedinjujem svu administraciju od knjigovodstva, računovodstva i sve vezano za to).

Tu prvenstveno mislim na nepotrebno administriranje i dopisivanje sa raznim službama koje bi se moglo ukinuti, zamrznuti do daljnjeg, što god.

Primjer: Kod apliciranja za potporu HZZ prilaže se tablica radnika za koje tražimo potporu, izjava kojom garantiraju da su podaci točni, te tablica usporednih prihoda kao dokaz ostvarivanja prava.

To je sve u redu, no kod dostave dokaza da je plaća isplaćena, npr. PONOVNO morate predavati skoro iste popise i podatke. Po meni, sve nepotrebno, budući sustav kontrole postoji i nepravilnosti će se zasigurno uočiti.

To iziskuje opremu jer: sve treba ispisati, pa skenirati, pa on-line sve poslati, a nemaju svi kod kuće skenere I printere.

Rezultat? Svi su navalili knjigovođama (s maskama ili bez) da im oni to ispišu, skeniraju i pošalju kao prilog. "Sve ovo je samo jedan primjer, a ima ih još jako puno", ističe naša sugovornica.

Pred mnogim poduzetnicima teški su mjeseci. Mnogi od njih već su s ciljem zadržavanja radnika tražili pomoć banaka, no one su vrlo krute I trome, a njihove je kriterije teško zadovoljiti.

"HAMAG-MICRO neke je poduzetnike, moje klijente, već odbio, a da nikome razlozi nisu jasni. Smatram da su kredit trebali dobiti, jer je zato i izmišljen”, ispričala nam je vlasnica knjigovodstvenog servisa Tetraedar iz Rovinja, Violeta Popović.

Ostavite komentar