Obračunavanje s ilegalnom gradnjom u Istri pomalo je Sizifov posao obzirom na činjenicu da u čitavoj županiji postoje tek dva građevinska inspektora koji i da hoće sav posao ne mogu obaviti.
Zahtjev iz Grada Rovinja da se komunalnim redarima daju ovlasti izlaska na teren i kažnjavanja vlasnika ilegalnih objekata odnosno da se ovlasti spuste s nacionalne na lokalnu razinu još uvijek nisu urodile plodom pa divlja izgradnja po poljoprivrednim i inim zemljištima, a lokalnoj su upravi ruke svezane.
Nov način obračunavanja ima Grad Rovinj čiji je gradonačelnik Marko Paliaga odlučio s građevinskim ilegalcima izlaziti javno.
Nakon što je medijima odaslano priopćenje, a u isto vrijeme objavljeno i na gradskim internetskim stranicama, o ilegalnom naselju sedamdesetak vila s bazenom koje je niklo na nekadašnjem rovinjskom odlagalištu otpada, potom i o benzinskoj postaji koja je dobila odobrenje od Ministarstva, zaobišavši pritom sam Grad na čijem bi se prostoru trebala graditi, od danas, javno su prozvani i vlasnici ilegalnog kampa na cesti za Polare, do prije dvije godine prostora restorana i teniskih terena.
BENZINSKA POSTAJA NA TURNINI DOBILA JE ODOBRENJE OD MINISTARSTVA, ALI NE I OD GRADA
Naime, dozvola za obavljanje djelatnosti za ugostiteljski objekt „kamp“ protivna je Prostornom planu uređenja Grada Rovinja.
Radi se o površini 8049 m2 za koju je Grad utvrdio da se nalazi unutar izdvojenog građevinskog područja izvan naselja, ugostiteljsko – turističke namjene, dijelom u izgrađenom, a dijelom u neizgrađenom i neuređenom dijelu turističko-razvojnog područja te na području za koje je propisana obveza izrade Urbanističkog plana uređenja, a za koji do danas nije zaprimljen zahtjev za pokretanje postupka izrade.
Kako su izvjestili iz Grada Rovinja, uvidom u ortofoto snimke za vremenski period od 2011. do 2018. ustanovljeno je da je na DOF-u iz 2011. godine vidljiva jedna zgrada površine cca 330 m2, nadstrešnica od cca 65 m2 te osam tenis terena, otvoreni nenatkriveni.
Na DOF-u iz 2014. godine, osim prethodno navedenog, vidljive su i dvije nove manje zgrade, sjeverno od osnovne zgrade, dva objekta južno od osnovne zgrade te jedan manji objekt sjeverno od tenis terena.
Na DOF-u iz 2018. godine, osim svih prethodno navedenih zgrada i objekata, vidljivo uređeno više parcela s mobilnim kućicama, na mjestu prijašnjih tenis terena, koji su uklonjeni, te dva bazena, jedan veći cca 80 m2, a drugi manji cca 20 m2, dva nova objekta u južnom dijelu čestice, dječje igralište, parkiralište te jedan objekt uz bazene.
TVRTKA IZ VODNJANA NA PAPIRIMA VLASNIK TENISKIH TERENA, PAŠNJAKA I KUĆE, U STVARNOSTI DVA BAZENA I NIZA KUĆICA
Umjesto svih ilegalnih novina, ono što je zapravo upisano legalno u papirima aktualnih vlasnika DOBAR ODMOR d.o.o., iz Vodnjana, zapravo jest zgrada površine 150 m2, tenis tereni površine 4366 m2 te pašnjak površine 3533 m2
Iz svega navedenog evidentno je vidljiva promjena korištenja cijelog tog prostora predmetne čestice. Sve građevine i objekti, šesnaest mobilnih kućica, sedam zgrada, dva bazena i drugo, koji su naknadno izgrađeni i postavljeni, izgrađeni su i postavljani su bespravno, pišu iz Grada Rovinja.
“Po saznanju o donesenim Rješenjima za obavljanje ugostiteljske djelatnosti „kamp“ od strane nadležnog Ministarstva turizma, za navedeni slučaj, Grad Rovinj je zatražio očitovanje od Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja na novonastalu situaciju, kojom prilikom nisu poštivani Zakon o prostornom uređenju i Zakon o gradnji.
Grad Rovinj je također uputio apel, Državnom inspektoratu, pri kojem djeluje nadležna građevinska inspekcija, radi opetovanog upozorenja na dramatično stanje koje se događa u prostoru. Državnom inspektoratu je, tim putem, dostavljen poziv na poduzimanje svih zakonskih koraka radi uklanjanja već prijavljenih bespravnih građevina, kako bi postupcima uklanjanja upozorili i spriječili daljnje divljanje bespravnih graditelja.
Bespravni graditelji su, očito, cijelo vrijeme ohrabreni provođenjem Zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama, kojim je izvršena legalizacija već izgrađenih građevina do 2011. godine”, izvjestili su iz Grada te dodali kako je Grad Rovinj je spreman izdvojiti i osigurati financijska sredstva u gradskom proračunu, radi postupanja po Rješenjima o uklanjanju bespravno izgrađenih građevina, sve s ciljem provođenja Zakona i zaustavljanja daljnjeg širenja bespravne izgradnje. Isto je dano na znanje Državnom inspektoratu, Ministarstvu graditeljstva i prostornog uređenja i Ministarstvu turizma.
RAZGOVOROM U MINISTARSTVU DO DOGOVORA KAKO STOPIRATI PODIVLJALU GRADNJU
Kako bi spriječili nove situacije, gdje se s jedne strane gradi bespravno, protivno prostornim planovima i pozitivnoj zakonskoj regulativi te zatim izdaju Rješenja za obavljanje djelatnosti za tako izgrađene i uređene prostore, a s druge jedince lokalne samouprave donose prostorno planove kojima se propisuju uvjeti uređenja prostora, predstavnici Grada su bili u Ministarstvu turizma na razgovoru s Ministrom kojom prilikom su naišli na razumijevanje, uz obećanje da će se sva izdana Rješenja provjeriti, te će po utvrđenim nepravilnosti biti poduzete određene mjere i radnje.
Grad je, također, pismenim putem pozvao nadležnu Službu za gospodarstvo, Ispostave Rovinj, na veću suradnju, odnosno Grad je ponudio stručnu podršku, prilikom utvrđivanja usklađenosti zatečenih zahvata i građevina sa Zakonom o gradnji i Zakonom o prostornom uređenju.