Umirovljenici Grada Vodnjana mogu produžiti vozne karte za 2025. godinu
Prilikom obnove vozne karte, potrebno je predočiti osobnu iskaznicu i važeću godišnju umirovljeničku kartu.
13:34Prije 41 min21.12.2024
U tešku utakmicu borbe sa bespravnom gradnjom ušao je gradonačelnik Rovinja Marko Paliaga koji je odlučio stati na kraj ''bahatim'' sugrađanima koji na poljoprivrednim zemljištima provode samovolju.
Naime, Grad Rovinj je od početka 2017. pa sve do kraja 2019. godine putem službe komunalnog redarstva evidentirao i prijavio nadležnom Ministarstvu, odnosno kasnije Državnom inspektoratu – građevinskoj inspekciji, više od 100 slučajeva bespravnih gradnji na području grada Rovinja.
Kako doznajemo, po odaslanim prijavama u kojima su od nadležnih tijela tražili da sukladno zakonskim ovlaštenjima izvrše očevid na prijavljenim lokacijama, u navedenom razdoblju dostavljeno je tek 18 Rješenja o uklanjanju bespravno izgrađenih objekata.
No do danas, nitko od graditelja još nije otklonio bespravno sagrađenu građevinu, pa je pitanje zbog čega?
Upit smo poslali i uredu Državnog inspektora odakle nam je odgovoreno suhoparno i 'po špranci' bez konkretnog odgovora.
''Građevinska inspekcija Državnog inspektorata u slučaju utvrđenja nezakonite gradnje je provodila upravne inspekcijske postupke sukladno svojim zakonskim ovlastima iz članaka 100. do 123. Zakona o državnom inspektoratu (NN 115/2018), te će nastaviti postupati u skladu s navedenom Zakonom i u narednom razdoblju.
Za svaki pojedini konkretan slučaj nezakonite gradnje građevinska inspekcija će i dalje provoditi Zakonom predviđene mjere, u ovisnosti od naređene inspekcijske mjere utvrđene Rješenjem.’’ stoji u odgovoru Državnog inspektorata.
Za komentar smo upitali i samog gradonačelnika Rovinja Marka Paliagu. ‘’Prije svega želim istaknuti da cijelu Istarsku županiju pokriva nekoliko inspektora koji rade svoj posao ali su u daljnjem postupanju potpuno nepodržani od strane njihovih pretpostavljenih i glavnog državnog inspektora.
Potpuno je nejasno zašto se ne postupa i uklanja ili kažnjava bespravne graditelje iako su izdana Rješenja koja su i pravomoćna. Čemu inspektori izdaju rješenja ako se zakon i ista ne primjenjuju? To je čista blamaža države.’’ rekao je Paliaga.
Na pitanje kako stati na kraj bespravnoj gradnji na području grada Rovinja, rovinjski gradonačelnik kaže.
‘’Rješenje je da se dio ovlasti inspektorata jednostavnim izmjenama zakona prenese na jedinice lokalne samouprave i komunalno redarstvo i to za građevine izvan građevinskog područja. Zakonskih mogućnosti ima no političku volju iskazala je samo naša Županija. O čemu smo i pisali i potpisali deklaraciju. Iz prijedloga je jasno da bi Jedinice lokalne samouprave i financijske obveze preuzeli sami.
Do sada je izdano 18 naloga za rušenje, znamo da je više od 100 bespravnih građevina, što će biti sa njima? ‘’Očekujem da će Država reagirati te da će putem inspektorat sve ono što ne može biti legalno uklanjati ako treba i našim novcem.’’ Rekao je za portal IstraIN, gradonačelnik Rovinja Marko Paliaga.
DEKLARACIJA NIJE BILA DOVOLJNA PORUKA
Podsjetimo, potaknuti nedovoljnom djelotvornošću građevinske inspekcije u suzbijanju bespravne gradnje koja trajno devastira prirodnu, graditeljsku i kulturnu baštinu lokalnih sredina, gradonačelnici Istarske županije na zajedničkom sastanku donijeli su Deklaraciju u kojoj su pozvali Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja da pripremi i pošalje u saborsku proceduru odgovarajuće izmjene i dopune Zakona o građevinskoj inspekciji kojima bi se omogućilo ustrojavanje gradskih građevinskih inspekcijskih službi u onim gradovima čija bi predstavnička tijela za svoja područja donijela odgovarajuće odluke o preuzimanju poslova građevinske inspekcije od područnih jedinica građevinske inspekcije u županijama.
Uz prijenos ovlasti tražili su od ministarstva da predloži odgovarajuće zakonske izmjene kojima bi se onim jedinicama lokalne samouprave koje preuzmu u nadležnost poslove građevinske inspekcije na svojim područjima osigurala financijska sredstva u razmjernim iznosima u kojima je država do sada financirala rad građevinske inspekcije na području pojedine jedinice lokalne samouprave.
No kako doznajemo, unatoč zajedničkoj Deklaraciji i borbi istarskih gradonačelnika, do sada po tom pitanju od strane resornog ministarstva ništa nije učinjeno.
Ovdje se javlja pitanje kakva poruku Država šalje prema bespravnoj gradnji? Jesu li manje pametni oni koji ganjaju dozvole, usklađuju se sa GUP-om i svim ostalim propisima, ili oni koji usred šume grade vile sa bazenima?
U studenom 2024. broj ukupno zaposlenih u Republici Hrvatskoj iznosio je 1 712 179, a od toga 796 873 čine žene!
07:55Prije 6 h21.12.2024
Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za listopad 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 13,8%, a realno za 11,4%.
17:11Prije 21 h20.12.2024
12:02Prije 2 d19.12.2024
08:47Prije 2 d19.12.2024
13:09Prije 3 d18.12.2024
13:09Prije 4 d17.12.2024
Od ukupno 140 zaprimljenih zahtjeva vrijednih 279.688,54 eura, Povjerenstvo je odobrilo 103 zahtjeva, uz smanjenje iznosa kod 48 njih, dok 35 prijava nije zadovoljilo uvjete Javnog poziva.
13:09Prije 4 d17.12.2024
Ostavite komentar