Ministarstvo kulture uvažilo je zahtjev Zajednice ronilačkog turizma HGK te oslobodilo ronilačke centre plaćanja ovogodišnje naknade odnosno koncesije za podvodna kulturna dobra, priopćili su iz HGK.
- Zajednica je krajem lipnja zatražila oslobođenje od plaćanja koncesije zbog krize uzrokovane epidemijom bolesti COVID-19 pa je Ministarstvo izmijenilo Pravilnik o postupku i načinu izdavanja dopuštenja za obavljanje podvodnih aktivnosti u unutarnjim morskim vodama i teritorijalnom moru RH u područjima gdje se nalaze kulturna dobra, a prema kojemu su ronilačkim centrima lani izdana rješenja na pet godina za obavljanje podvodnih aktivnosti u zaštićenim područjima, navedeno je u priopćenju.
- Ovogodišnja situacija je naravno specifična i nikad prije viđena. Rezultati će sigurno biti manji, očekujemo pad od minimalno 50 posto, ali dobra stvar je što se ipak radi, kaže predsjednik Zajednice ronilačkog turizma HGK Vedran Dorušić i dodaje kako su koronakrizom najviše pogođeni ronilački centri na jugu zemlje jer ovise o gostima koji stižu zrakoplovima, kojih sada nema ili ih je jako malo.
Dorušić korona krizu vidi i kao priliku da se mnoge stvari pojednostave i time poboljša poslovanje ronilačkih centara pa navodi da bi trebalo ukinuti niz, roniocima besmislenih zanimanja i stručnih ispita koji postoje samo u Hrvatskoj, a samo poskupljuju rad i onemogućavaju zapošljavanje stranih studenata u hrvatskim ronilačkim centrima, nužnima zbog znanja jezika i zbog sezonalnosti posla.
Predsjednik Zajednice predlaže i uvođenje No Take zona koje bi privukle one goste koji sad idu u Italiju, Francusku i destinacije koje imaju takve zone.
Riječ je o posebnom obliku zaštite kojim se u potpunosti zabranjuje bilo kakva eksploatacija podmorja zbog zaštite ekosustava i kulturnih dobara, a pokazale su se odličnim u očuvanju bioraznolikosti, ali i razvoju gospodarstva.
EPIDEMIJA POTAKNULA NOVE IDEJE
Uz to, važnim smatra i olakšavanje postupka i pomoć pri potapanju starih i isluženih brodova te otvaranje povijesnih zabranjenih zona, koje sada propadaju i ne privređuju Hrvatskoj ništa, nego se na njih troši novac iz državnog proračuna.
Dorušić smatra da bismo samo s tih nekoliko poteza izbili na vrh ronilačkog turizma u Europi. Prema posljednjem istraživanju Tomas Instituta za turizam ronjenje je motiv za dolazak u Hrvatsku za više od 6% ispitanika, dok prilikom odabira aktivnosti za vrijeme boravka 16,3% gostiju bira ronjenje.
Najviše ih je u skupini do 29 godina, njih 20%. Prema podacima jedne od vodećih svjetskih organizacija u ronjenju Padi, tijekom posljednjih 20 godina svake godine certificiraju preko 900 tisuća novih ronilaca.
Jedna od vodećih destinacija za ronjenje u svijetu je Egipat, kojemu ronilačka atrakcija i olupina potopljenog broda SS Thistlegorm donosi više prihoda od piramida u Gizi.
U otkrivanju jedne takvu, potencijalno jednako atraktivne turističko-ronilačke lokacije sudjelovao je prije nešto više od mjesec dana i sam Vedran Dorušić.
Kod Novalje je, tijekom ronjenja s pripadnicima Javne vatrogasne postrojbe Čakovec, otkrio antičku olupinu broda koji je prevozio veliki teret crijepova i materijala za pokrivanje krovova", priopćeno je iz HGK.
Ostavite komentar