'DOMAĆE OD MALIH NOGU' Istarske odgojno-obrazovne ustanove izrazito zainteresirane za suradnju s lokalnim proizvođačima

IstraIN

17 Listopad 2020 I 10:07

'DOMAĆE OD MALIH NOGU' Istarske odgojno-obrazovne ustanove izrazito zainteresirane za suradnju s lokalnim proizvođačima

U Pazinskom Spomen domu jučer je, 16. listopada, predstavljena Studija o mogućnostima povećanja potrošnje te uvođenja novih namirnica i proizvoda lokalnih poljoprivrednih proizvođača u odgojno-obrazovne ustanove. Studija je izrađena u sklopu projekta “Domaće od malih nogu” kojeg zajednički provode lokalne akcijske grupe sa područja Istarske županije.

Cilj izrade studije bio je, kroz analizu stanja ponude i potražnje, odnosno zastupljenosti lokalnih proizvoda u odgojno-obrazovnim ustanovama s jedne, te ponude lokalnih poljoprivrednih proizvođača s druge strane, donijeti potencijalna rješenja za povećanje potrošnje i uvođenje novih lokalnih proizvoda u odgojno- obrazovne ustanove na području Istarske županije.

Uz poštivanje strogih epidemioloških mjera, predstavnici Zavoda za javno zdravstvo Istarske županije kao izrađivači studije, predstavili su prisutnima sadržaj, proces i metodologiju izrade dokumenta te predložili konkretne mjere za rješenje detektiranih problema.

Istarske odgojno-obrazovne ustanove izrazito zainteresirane za suradnju s lokalnim proizvođačima

Studija je pokazala da su odgojno-obrazovne ustanove sa područja Istarske županije, osim grada Pule koje nisu mogle biti obuhvaćene ovom studijom jer ne spadaju u ruralno područje Istre, izrazito zainteresirane za suradnju sa lokalnim proizvođačima, a u kojima se od namirnica najviše koristi krumpir, mlijeko i mliječni proizvodi, piletina i jabuke.

S druge strane tek 36% od ukupno anektiranih poljoprivrednih proizvođača bilo je zainteresirano za suradnju sa odgojno-obrazovnim ustanovama. Neki od razloga koje navode, a s kojima bi se trebali u budućnosti pozabaviti, jesu male količine proizvoda, sezonalnost proizvoda, nemogućnost dostave, neisplativost zbog niskih cijena prilikom javne nabave te nemogućnost izdavanja e-računa.

Predložena rješenja za učinkovitiji plasman proizvoda u odgojno obrazovne ustanove odnose se na uspostavljanje otkupno-distribucijskog centra sa ili bez predpripreme, što bi svakako bila preporuka, mogućnost organiziranja u zadruge, subvencioniranje cijena od strane osnivača odgojno-obrazovnih ustanova, te sustavne edukacije za djecu, roditelje, odgovorne osobe u odgojno-obrazovnim ustanovama, odgajatelje, učitelje, kuhinjsko osoblje i poljoprivredne proizvođače.

Ostavite komentar