Arheolozi Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju iz Zadra su ponovno došli u Rovinj, kako bi nastavili istraživanja u sklopu višegodišnjeg projekta „Rovinjski brodolomi“.
Projektom se pokušava naglasiti duga tradicija pomorstva na Rovinjštini. Putem dojava ronioca i ribara te sustavnim podvodnim pregledom pronalaze se lokacije drevnih brodoloma u rovinjskom arhipelagu. Pojedini ostatci brodoloma arheološki se istražuju kako bi se razotkrila priča koja stoji iz ovih događaja.
Zadnjih nekoliko kampanja istraživanja posvećeno je rimskom brodolomu s kraja 1. st., koji se nalazi kod otočića Sestrice, južno od Rovinja. Među ostacima brodoloma izdvajaju se dijelovi amfora tipa Forlimpopoli i Santarcangelo te ulomci staklenih boca, uljanica, raznog posuđa te nekih metalnih dijelova opreme broda.
Istraživanja se provode dugi niz godina u suradnji s Bavarskim društvom za podvodnu arheologiju, a priključili su se i Gradski muzej Rovinj, Klub podvodnih aktivnosti Rovinj i Javna vatrogasna postrojba Rovinj. Istraživanja financijski podupiru Ministarstvo kulture i medija RH te Turistička zajednica Grada Rovinja.
Uz istraživanja se ove godine organizirao i tečaj podvodne arheologije po sustavu NAS (Nautical archaeological society) iz Velike Britanije koje su djelatnici MCPA Zadar poklonili svim zainteresiranim Rovinjcima, a njih je bilo mnogo. Na početnom dijelu pristupilo je preko 20 ljudi dok je drugi prvi modul završilo devet pristupnika.
"Veseli nas da će sudionici tečaja biti svjesni važnosti podvodne kulturne baštine i potrebe zaštite iste", poručili su arheolozi Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju iz Zadra.
Istraživanja rovinjskog podmorja nastavit će se naredne godine.
Ostavite komentar