KOLINJE U ISTRI: Evo kako se zaštititi od rizika i osigurati kvalitetu mesa

IstraIN

2 Prosinac 2024 I 11:51

KOLINJE U ISTRI: Evo kako se zaštititi od rizika i osigurati kvalitetu mesa

S dolaskom hladnijih dana u Istri započinje tradicionalna sezona kolinja, vrijeme kada se kućanstva posvećuju pripremi domaćih mesnih delicija poput kobasica, pršuta i ostalih suhomesnatih proizvoda.

Dok neki cijele godine uzgajaju i hrane svinje, drugi se odlučuju na njihovu kupnju neposredno prije kolinja.

Bez obzira na odabir, zajednička je želja pripremiti kvalitetne proizvode za zimu.

Međutim, ove godine sezona dolazi s posebnim izazovima.

Kako nam je otkrio rovinjski veterinar Hrvoje Labura u emisiji "Radio Ordinacija" na Rovinj FM-u, situacija u svinjogojstvu značajno se promijenila zbog širenja afričke svinjske kuge u nekim dijelovima Hrvatske.

"Iako u Istri nema potvrđenih slučajeva afričke svinjske kuge, ni kod domaćih ni kod divljih svinja, situacija u ostatku zemlje, posebno u Slavoniji, izazvala je niz problema.

Stroge biosigurnosne mjere...

Mnoge farme su zatvorene, što će vjerojatno rezultirati smanjenom ponudom svinjskih proizvoda na tržištu i mogućim porastom cijena. Osim utjecaja afričke svinjske kuge, stroge biosigurnosne mjere sada su obvezne za gospodarstva koja drže svinje.

Prema pravilima, objekti moraju zadovoljiti visoke higijenske standarde, uključujući ograničenja ulaska u štale i nadzor zdravlja životinja.

Proces registracije i nabave svinja može potrajati i do 15 dana, čime se nastoji spriječiti širenje bolesti i osigurati sigurnost proizvoda.", poručio je Labura.

IMG_6869.jpeg

Testiranje mesa je obavezno! 

Uz tradicionalne izazove kolinja, vlasnici svinja moraju se pridržavati zakonske obveze testiranja mesa na prisutnost Trichinella spiralis.

"Ova analiza provodi se u veterinarskim ambulantama, a cilj je osigurati da je meso sigurno za konzumaciju.

Bitno je naglasiti da je u vrijeme svinjokolja vlasnik dužan donijeti uzorak mesa na analizu kako bi se ispitala prisutnost Trichinelle. 
IMG_6870.jpeg

Zaraženost tim parazitom, koji svoje mjesto pronalazi učahurenjem u tkivo mišića, ne može se izliječiti, odnosno trihinela ne reagira ni na kakav lijek.

Zaražena osoba trpi jake bolove, a parazit u međuvremenu prolazi svoj normalni životni vijek, šireći se.

Ako se proizvodi prodaju, kupci bi trebali provjeriti podrijetlo mesa i uvjeriti se da je prošlo potrebne kontrole, čak i ako proizvođač nema službenu etiketu,” zaključio je veterinar Hrvoje Labura.

Ostavite komentar