Zvane Črnja, istaknuti hrvatski pjesnik, prozaik, esejist, kulturolog, scenarist, dramaturg i filmolog, novinar, publicist, polemičar i nakladnik porijeklom je iz Istre, točnije iz mjesta Črnjeni kraj Žminja. Za njega se često kaže da je jedno od najznačajnijih imena koje je Istra dala Hrvatskoj u 20. stoljeću.
Rođen 8. listopada 1920. godine, a 18 godina kasnije javlja se prvim pjesničkim i proznim radovima u zagrebačkoj “Istri” i sušačkome “Primorju”. Te iste 1938. godine u Zagrebu je osnovao Istarsku revolucionarnu organizaciju Mlada Istra i uređivao njezino ilegalno glasilo “Sloboda”.
Tijekom rata u Istri i Gorskome kotaru uređuje “Goranski vjesnik” i “Hrvatski list”, a nakon oslobođenja glavni je i odgovorni urednik “Glasa Istre”, "Ilustriranog vjesnika" i "Vjesnika", te urednik “Epohe”, "Dometa" i "Mosta”.
Godine 1969. Zvane Črnja u Žminju utemeljuje uglednu kulturnu organizaciju Čakavski sabor, čiji je tajnik do 1977. Dvije godine kasnije pokreće reprezentativan nakladnički projekt antologijsko-enciklopedijskih domašaja "Istru kroz stoljeća" u kojoj je u 10 kola kao glavni i odgovorni urednik potpisao 60 knjiga.
Kao autor i polihistor snažnog i osebujnog nadahnuća pisao je kulturno-povijesne i književne eseje i studije, poeziju i memoarsku prozu, duboko inspirirane Istrom, njezinim čakavskim idiomom i hrvatskom kulturnom i političkom poviješću.
Zvane Črnja preminuo je na današnji dan, 26. veljače 1991. u Zagrebu, a njemu u čast od 2007. godine za najbolju knjigu eseja objavljenu u Hrvatskoj dodjeljuje se nagrada Zvane Črnja.
Foto/Izvor: Wikipedia
Ostavite komentar