VEČERAS BESPLATNA PROJEKCIJA U INK-u ovoga tjedna dvije predstave i jedan film

IstraIN

14 Siječanj 2020 I 09:01

VEČERAS BESPLATNA PROJEKCIJA U INK-u ovoga tjedna dvije predstave i jedan film

U Istarskom narodnom kazalištu će se danas, u utorak 14. siječnja, s početkom u 20 sati prikazati dokumentarni film "Pula i njezino kazalište".

Film je to kojim INK obilježava 165 godina kazališta u Puli, 140 godina polaganja kamena temeljca za zgradu u kojoj jesu i danas, 70 godina prve izvedbe predstave vlastite produkcije na hrvatskom jeziku, 30 godina obnove kazališne zgrade i 15 godina preoblikovanja u Gradsko kazalište Pula.

Izvršni producent filma je Boris Plastić, scenarij potpisuje Lina Dollar, režiju Katarina Radetić, proizvodnju potpisuje Medvid produkcija.

U nastavku tjedna, u srijedu 15. siječnja, u 20 sati igra kazališbna predstava "Mistero buffo", autora Daria Foa, a igra Valter Roša.

Riječ je o zbirci satiričnih monologa, djelu talijanskog nobelovca, nastalom 1969. godine.

Temelji se na Foovom istraživanju srednjovjekovne narodne predaje i tradicije tzv. giullara, odnosno, lakrdijaša. Svoje teme uglavnom pronalaze u subverzivnom, alternativnom, čitanju biblijskih tema.

Lakrdijaši nisu vrijeđali vjeru, Boga i Svece već su razotkrivali i ismijavali sve one koji su iskorištavali religiju za svoje vlastite ciljeve. Tekst je preveden na istarsku čakavicu, no, prema uzoru na original, ova naša čakavica je "zbaštardana", remixirana" koja u sebi ima elemente raznih istarskih govora.

Izvedbu će, organizirano u suradnji s Fakultetom ekonomije i turizma "Dr. Mijo Mirković" u Puli, pogledati studenti Fakulteta.

Predstava Mistero Buffo uvrštena je u program manifestacije Festival dell'Istroveneto, u organizaciji Talijanske Unije, uz pokroviteljstvo i podršku Grada Buje, Istarske regije i regije Veneto (Italija), koja će ove godine imati svoje deveto izdanje. Izvedbe su planirane za svibanj i lipanj 2020.

U petak, 17. siječnja će se s početkom u 20 sati odigrati predstava "(Ne)prilagođen", autora i redatelja Luke Mihovilovića koji u predstavi i igra.

Koautorica je i koredateljica Gea Gojak.

Reprizirana, bogatija za prestižnu nagradu, ovjenčana najvišom ocjenom publike, predstava (NE)PRILAGOĐEN dobila je Grand Prix Zlatni lav, na Međunarodnom festivalu komornog teatra „Zlatni lav“ 2019. godine.

Kroz formu monodrame ispričat će se priča o različitosti, prikazujući život osobe od njegove najranije dobi pa do sazrijevanja.

Na tom životnom putu publika će biti svjedok njegovom odrastanju i građenju identiteta u odnosu na društvene i moralne vrijednosti.

Predstava se bavi problemom diskriminacije i predrasuda. Kao glavni motiv i pokretač neprilagođenosti istaknuta je seksualna orijentacija koja dovodi u pitanje socijalnu determiniranost lika čiji životni put pratimo kroz predstavu.

Ostavite komentar