Vijest o pojačanim policijskim kontrolama u blizini granice Hrvatske i Slovenije dovelo je do pitanja šengenskog režima.
Naime, hrvatska policija je u ovoj godini zabilježila čak 55 tisuća nezakonitih prelaska granica što je čak 140% više u odnosu na isti period lani.
Činjenica je da problem postoji. Svi želimo Europu bez granica, ali isto tako upravo to omogućuje da se nezakonite migracije događaju svakodnevno.
Osim što lakše idemo u Trst po špežu, isto tako migranti lakše odlaze 'trbuhom za kruhom' bez ikakvih kontola u trenutku kada dođu u Lijepu našu.
Pojačani val migranata je nešto što se već posljednjih nekoliko godina suočavamo s time, a u prilog tome govori i brojka od čak 54 593 nezakonita prelaska granice.
Pitanje je samo što će nam to donijeti u budućnosti i ako gledamo na nacionalnu sigurnost, kako će se to odraziti.