Evo što nam sve donosi nova 2025. godina
Uz povećanje minimalne plaće, bit će tu i izmjena u poreznim olakšicama na rad, izmjena u porezu na plaće, a tu je i notorni porez na nekretnine.
22:05Prije 3 h02.01.2025
Na Rovinj FM-u je ove srijede u 10 sati započelo veliko političko sučeljavanje na kojem sudjeluju Gordana Deranja – Republika, Marko Ferenac – SDP, Valter Glavičić – IDS, Irena Hrstić – HDZ, Katarina Peović – Radnička fronta, Dušica Radojčić – Možemo! i Ivan Vidović – MOST, a moderator je Igor Franković.
Nakon uvodne riječi voditelja uslijedila je prva tema sučeljavanja: gospodarstvo.
"Svi podaci pokazuju da je RH na samom dnu po pokazateljima razvoja gospodarstva u EU, tako da treba krenuti u temeljitu revitalizaciju gospodarstva.", poručila je Deranja.
"Trebamo ojačati gospodarstvo primarno ulaganjem u inovacije, u obrazovanje, stvarati nova bolje plaćena radna mjesta. Moramo se fokusirati na poljoprivrednu proizvodnju. Imamo toliko resursa, a ne koristimo ih.", poručio je Ferenac.
"Povećanje fiskalne autonomije će omogućiti razvoj gospodarstva, ali i situacije u kojoj se naši građani nalaze.", kazao je Glavičić.
"Ispada da u našoj Hrvatskoj ništa nevalja po riječima mojih sugovornika pa ću podsjetiti da svjedočimo rastu plaća. HDZ ima plan nastaviti s tim i to u još jačem intenzitetu.", naglasila je Hrstić.
"HDZ je devastirao ovu zemlju i za njih će glasati klijentelisti koji će si na taj način osigurati bolji život. Važno je zadržati našu industriju!", poručila je Peović.
"Naš gospodarski model predstavlja veliki zaokret od onoga čemu smo svjedočili proteklih 30 godina obilježen klijentelizmom i korupcijom. Želimo da Hrvatska postane zemlja za dobar život. Želimo se okrenuti ka zelenoj reindustrijalizaciji, kružnoj ekonomiji, energetici, obnovi stambenog fonda, razvoju zdravstva i informacijskih tehnologija. To bi omogućilo nova radna mjesta i veće plaće", naglasila je Radojčić.
"Naša zemlja ima savršenu lokaciju, no gospodarstvo nije na dobrom putu. Kako bi preokrenuli cijeli taj sustav potrebno je stvari mijenjati iz korijena. Naš program temelji se na smanjivanju poreza na dohodak radnicima, jačanju poljoprivredne proizvodnje i vrijeme je da krenemo koristiti svoje potencijale!", zaključio je Vidović.
Već su tijekom prve teme sudionici iskoristili pravo na repliku te su se mogla čuti brojna 'podbadanja', no moderator je nekoliko puta ukazao na važnost prezentiranja programa slušateljima, a ne predbacivanja jedni drugima.
Turizam i promet
Druga tema s kojom su se kandidati i kandidatkinje suočili bila je turizam i promet. Istra uvelike ovisi o tome. Marko Ferenac je rekao: “Slabo koristimo željeznice, to treba poticati. Moramo koristiti EU fondove. Cestovni promet isto loše funkcionira, županijske su u vrlo lošem stanju”.
Ivan Vidović replicirao je da je “SDP na vlasti u nekim gradovima u Istri, gdje se nije ništa napravilo”. Gordana Deranja napomenula je kako plaćamo najskuplju cestarinu u Istri.
Valter Glavičić na ovu temu je rekao da će velika stvar biti željeznica u Istri. “Veliki rad europarlamentaraca je doprinio tome da Istra uđe u željezničke koridore. Moramo napraviti još toga. Danas je Labinština zakinuta i mora se uključiti u Istarski ipsilon, odnosno iks”, istaknuo je Glavičić.
Irena Hrstić rekla je da ju veseli obnova 60 kilometara željeznice. “Trebala se napraviti dobra podloga i nismo mogli i ceste i željeznice. Zato je trajalo”, kaže Hrstić.
Katarina Peović istaknula je apartmanizaciju i neodrživi turizam. “To je posljedica uništavanja proizvodnih sektora industrije. Najlakši je izlaz betonizacija i slično”, rekla je Peović.
Dušica Radojčić na to je rekla da je postalo jako teško živjeti u Istri u vrijeme turističke sezone. “Moramo smanjiti PDV na autobusne karte i učiniti javni prijevoz dostupnim”, ističe Radojčić.
Ivan Vidović se također osvrnuo na turizam u Istri. “Pogoduje velikim korporacijama i velikim turističkim lancima. Ne zastupa se interes naroda, a treba urediti sektor turizma jer od njega možemo puno zaraditi, a turizam bi trebao biti okosnica bolje kvalitete života”, rekao je Vidović.
Katarina Peović replicirala je na Vidovića da su to samo isprazne priče, a debata puna replika nastavila se i dalje.
Gordana Deranja istaknula je da je turizam poželjan, no mora biti sustavno planiran i odrađivan. “Dešava nam se zagušenost prometa, aerodrom u Puli je najlošiji, a infrastruktura ne prati količinu prometa.
Građani pucaju po šavovima. Sramotno je da nemamo velike autogaraže, a Istra nije dobro povezana ni pomorskim putem s ostatkom Hrvatske”, rekla je Deranja.
Demografija
Treća tema s kojom su se kandidati i kandidatkinje suočili bila je demografija.
''Usudio bih se reći da Hrvatska ima velik problem vezan uz demografiju, svi smo skupa zakazali! Taj problem je svuda prisutan, ali ovdje u Istri je specifičan, jer je život tu još i teži'', poručio je Glavičić.
Irena Hrstić dotaknula se teme rođene djece. ''Rečeno je da je 2023. godina bila godina s najmanje rođene djece, a 2022. nije, u pulskoj bolnici u posljednjih 10 godina rođeno je najviše djece, mislim da je najbolje što se može učiniti u 8. izbornoj jedinici to što će se za svako rođeno djete dati jedna godina radnog staža'', poručila je Hrstić.
Radojčić joj je na to odgovorila da će, ako HDZ ostane na vlasti, sva ta rođena djeca izaći iz države.
''Demografija je ozbiljan problem i neće se riješiti samo jednom mjerom. Mladima je bitno priuštivo stanovanje, mi ćemo to u našem mandatu osigurati'', poručila je Deranja.
Valter Glavičić odgovorio je na Deranjine riječi. ''Sustav obrazovanja ne prati sustav gospodarstva'', poručio je Glavičić.
''Zalažemo se za besplatne vrtiće, zalažemo se da svako dijete dobije dječji doplatak, važna mjera na području demografije je zadržati naše mlade. SDP se zalaže za priuštivo stanovanje, ako osiguramo vrtiće, doplatke i besplatno stanovanje, ljudi će dobiti viziju gdje treba ostati,'' poručio je Ferenac.
Održivost
Uslijedila je tema: održivost.
Irena Hrstić je naglasila kako će HDZ pokušati nastaviti ono što se već započelo. „Ono što bi trebao biti cilj je razvoj digitalne transformacije što može uvelike utjecati na razvoj zelenih politika. Nadalje, može se jačati IT industrija što je u Istri izrazito razvijeno pa treba nastaviti u tom smjeru. Direktno još možemo na razvoj utjecati povećanjem energetske učinkovitosti te kroz nova zanimanja raditi na održavanju ekonomske zelene politike.“
Katarina Peović je poručila da se samo lijepim željama ne može ići naprijed te dodala da mnogi u svojim programima zagovaraju zelenu tranziciju, no nisu spremni suprotstaviti se nekim pravilima, odnosno politikama Europske unije uz primjer o proizvodnji solarnih panela.
Zatim je Dušica Radojčić istaknula kako se već više od 20 godina bavi ovim područjem, kao i veliki broj članova platforme Možemo! „Zaštita prirode i okoliša je jako malo zastupljena u politikama vladajućih – IDS-a i HDZ-a. Moramo mijenjati klijentilistički i koruptivni pristup kreiranja prostornih planova. Veliku priliku vidimo u kružnoj ekonomiji koja će osigurati nova i bolje plaćena radna mjesta. Također, za održivi način života u našoj zemlji treba poticati referendume kako bi građani sami odlučivali o svojoj zajednici.“
Ivan Vidović je kao dobar primjer održivog razvoja naveo vlastito poduzeće koje okuplja 34 OPG-a od kojih građani direktno mogu naručivati namirnice, odnosno smatra da bi naglasak trebao biti na kratkim opskrbnim lancima. „Smatram da se mora raditi na postavljanju većeg broja solarnih panela te se slažem da se ponekad treba oduprijeti stavovima Europske unije kao što smo se mi oduprli Covid potvrdama u vrijeme pandemije.“
Da trebamo težiti održivom življenju naglasila je Gordana Deranja koja je istaknula kako je važno da se ubrza procedura postavljanja solarnih panela te da bi se trebalo omogućiti da to bude dostupno svima. „Važno je shvatiti i da je otpad sirovina, a ne smeće koje smrdi i zagađuje. Trebali bi obradu smeća koristiti za proizvodnju električne energije, vodika i još mnogočega. Stoga smatram da se ne upravlja dobro onime što imamo i da to treba promijeniti!“
Da svi imaju slična razmišljanja o ovoj temi ustvrdio je Marko Ferenac. „SDP će se zalagati da imperativ bude postavljanje solarnih panela na nove zgrade i na javne zgrade. No, skrenuo bi temu na pitanje vode. To je problem koji nas očekuje u budućnosti, a postoje veliki gubici u našim vodovodima pa treba osigurati sredstva da se rekonstruiraju i grade nove vodovodne mreže.“
Zanimljiva je ovo bila tema za Valtera Glavičića koji je po struci inženjer energetike pa je poručio kako se lopta u ovom razgovoru mora spustiti na zemlju.
„Jesmo zeleni, ali moramo biti održivi pa je važno ulagati u sve što je navedeno u ovoj raspravi. Stoga mislim da moramo postići konzsenzus o postizanju kružnog ciklusa vezano uz otpad. Neovisno o ovim izborima, mislim da sve stranke u našoj županiji trebaju donijeti dogovor koji bi osigurao upravo taj kružni ciklus te bi bili prvi u Hrvatskoj koji bi bili složni po tom pitanju.“
Nakon glavnog djela sučeljavanja, kandidati su si međusobno postavljali pitanja
Katarina Peović je u prvom ciklusu pitanja postavila pitanje Marku Ferencu i SDP-u: “Kako mislite biti ‘rijeka promjene’ kad ste svaki put kada ste bili na vlasti održali status quo? Uništili ste inudstriju i još mnogo toga”, rekla je Peović.
Marko Ferenac odgovorio je: “U dva navrata smo imali priliku biti na vlasti, a našli smo nakon HDZ-a državu prazne blagajne, ali uvijek ćemo se zalagati za malog čovjeka”.
Dušica Radojčić je uputila pitanje Ireni Hrstić o tome ima li HDZ u planu nastaviti s korupcijskim modelom upravljanja uz naglasak da su smijenili 30 ministara, a da se i kod dvoje ministara koji su trenutno na listama također pojavljuje sumnja na korupciju?
Na njeno je pitanja Hrstić odgovorila naglašavajući kako je kod vođenja velikih sustava važno prepoznati nedostatke – nekima postane teško, neki pogriješe, no bitno je zamijeniti ljude drugim kvalitetnim ljudima i time dodatno ojačati vlast.
„Moj obraz je vrlo čist, a Vi se pozivate na činjenice koje nisu dokazane što nije u redu.“, zaključila je Hrstić.
Zatim je Marko Fernac upitao također Irenu Hrstić, inače ravnateljicu OB Pula, kako komentira odljev ljudstva iz pulske bolnice, ali i glasine o mobingu u bolnici?
Hrstić je odgovorila kako radna snaga iz OB Pula odlazi pod okrilje Istarskih domova zdravlja, odnosno u dio zdravstvenog sustava koji je pod upravljanjem Istarske županije.
„Bolnicu smo sagradili, ljude educirali, a to šta oni odlaze u IDZ je politika onih koji su na vlasti“, poručila je Hrstić te dodala kako ne osjeća potrebu komentirati glasine.
Irena Hrstić je upitala Marka Ferenca: “U slučaju da SDP dođe na vlast, kako će se odnositi prema Istri, s obzirom na to kako se odnosio prema pulskoj bolnici?”.
Marko Ferenac odgovorio je: “SDP je bio jedan od inicijatora za gradnju pulske bolnice, a čvrsto se zalagao i za studij sestrinstva na Medicinskom sveučilistu u Puli, što nažalost HDZ još nije riješio”.
Foto: Alessio Sponza/Island Media Studios
Preko Dubioze kolektiv do političkih ispada.
14:41Prije 11 h02.01.2025
Održana je prva sjednica Vlade u ovoj godini.
13:26Prije 12 h02.01.2025
Članovi općinskog vijeća Općine Vižinada potpisali su ugovore o dodjeli stipendija za ukupno 20 studenata i srednjoškolaca s područja Vižinade. Na taj će im se način olakšati školovanje i troškovi koje ono sa sobom nosi.
12:54Prije 13 h02.01.2025
06:45Prije 19 h02.01.2025
Ostavite komentar