Došli smo do kraja klupske nogometne sezone te je ostala još samo jedna nedoumica, a to je tko će podići pehar namijenjen europskom prvaku.
I dok će Hrvatska i u tom finalu imati jednog predstavnika koji će pokušati nastaviti niz dug 10 sezona tijekom kojih je barem jedan Hrvat osvojio Ligu prvaka, ostatak hrvatske nogometne reprezentacije je već započeo pripreme za pohod prema prvoj titulu u njezinoj mladoj povijesti.
Riječ je, naravno, o Ligi nacija.
Povijest natjecanja
U Nizozemskoj će se sljedećeg tjedna održati završnica trećeg izdanja Lige nacija, natjecanja koji je po prvi put implementiran u nogometni kalendar u rujnu 2018. godine. Prvo izdanje je osvojio Portugal pobjedom od 1:0 u finalu protiv Nizozemske, a jedini pogodak je postigao Goncalo Guedes.
Dvije godine kasnije je trofej osvojila reprezentacija Francuske koja je s 2:1 bila bolja od Španjolske. Španjolci su poveli pogotkom Mikela Oyarzabala u 64. minuti, a samo dvije minute kasnije je Karim Benzema izjednačio. Pogodak vrijedan još jedne titule za „Tricolore“ je zabio Kyllian Mbappe u 80. minuti.
Ove godine su u završnici tri reprezentacije koje su tu već bile u vidu Nizozemske, Italije i Španjolske, dok je jedina reprezentacija koja nije okusila slast Final Foura Lige nacija – Hrvatska.
Hrvatska u Ligi nacija
Sve do aktualne sezone, prosječni Hrvat je na Ligu nacija gledao kao usputno i nebitno natjecanje. Ponajviše zbog loših rezultata koji su se tako pravdali. Sada, kada je Hrvatska u završnici, stvari se gledaju malo drukčije i zemlju hvata euforija slična onoj u završnici Svjetskog prvenstva. Naravno, manja, ali svejedno se itekako osjeća da se radi o potencijalno prvom trenutku u povijesti samostalne Hrvatske u kojem će hrvatski nogometni kapetan podići pehar jednog UEFA-inog ili FIFA-inog natjecanja.
Kada govorimo o lošim rezultatima, sjetit ćemo se našeg debija u natjecanju kada smo stadion u Elcheu protiv Španjolske napustili sa 6 pogodaka u mreži. U sljedećem kolu smo na Rujevici remizirali protiv Engleske u okršaju bez pogodaka kojeg su obilježili promašaji člana „Gordi Albiona“ – Marcusa Rashforda. Nakon toga smo se osvetili „Furiji“ na Maksimiru pobjedom od 3:2 izborenom pogotkom Tina Jedvaja, njegovim drugim na susretu, i to u 93. minuti.
To nas je ostavilo u igru za plasman na Final Four, ali smo to propustili porazom od 2:1 na Wembleyu protiv Engleske. Hrvatska reprezentacija je tada završila na trećem mjestu te je samo zbog proširenja grupe A natjecanja, ostala u prvom rangu.
U drugom izdanju je Hrvatska u skupini protiv Francuske, Portugala i Švedske ubilježila samo jednu pobjedu (protiv Švedske) i pet poraza, a u elitnom rangu je ostala zbog bolje ukupno gol razlike.
U konačnici dolazimo do aktualne sezone u kojoj je Hrvatska s 13 osvojenih bodova zauzela prvo mjesto u skupini s Danskom, Francuskom i Austrijom te su pritom ostali neporaženi protiv Francuze (pobjeda i remi).
Kakve su nam šanse za osvajanje?
Jedine objektivne u davanju šansi na određenim sportskim događajima su online kladionice koje su Hrvatsku postavile kao autsajdera u polufinalnom okršaju protiv domaćina Nizozemske, no eksperti za klađenje nipošto ne vjeruju reprezentaciji koju vodi Ronald Koeman, dokazani gubitnik, pa će se zasigurno koeficijent između 3.50 i 3.80 pronaći na mnogim listićima.
U drugom polufinalnom ogledu se sastaju Španjolska i Italija, a u tom susretu je blagi favorit reprezentacija Španjolske. Nijedna ni druga reprezentacija u „Zemlju tulipana“ ne dolazi u najboljem trenutku te, izuzev imena, Hrvatska nema od čega strahovati u eventualnom finalu.
Photo: Miroslav Lelas/PIXSELL