ŠTO OČEKIVATI OD OVE SEZONE? Denis Ivošević: 'Brexit je bila naša preokupacija posljednje dvije godine!'
Nakon što je neizvjesnost oko Brexita prestala samim time što je on i ostvaren, otvorila su se mnoga pitanja kako će to utjecati na tu zemlju, ali i ostale i to na političkoj razini, ekonomskoj, ali i turističkoj.
Govoreći o potonjoj, Denis Ivošević, direktor Turističke zajednice Istarske županije, procijenjuje da ove, 2020. godine promjena su strukturi britanskih gostiju neće biti, a njima pak za ulazak u našu zemlju neće trebati vize niti posebne dozvole. Isto vrijedi i za naše državljane koji namjeravaju u turistički posjet Velikoj Britaniji.
Ipak, što donosi 2021. godina u ovom je trenutku neizvjesno za obje strane, a sve ponajviše ovisi o tome kako će se Velika Britanija i Europska Unija dogovoriti.
Valja podsjetiti da se je sličan scenarij po turizmu za Hrvatsku, velikim djelom Istru, odigrao i ulaskom Hrvatske u punopravno članstvo Europske Unije. Tada je pao broj gostiju iz Rusije koji su odjednom trebali vize za ulazak u EU-u, odnosno Hrvatsku, a ambasada je svojevremeno bila smještena u Moskvi, dok je dobar dio Rusa dolazio iz drugih krajeva odakle nisu bili u mogućnosti isposlovati vizu, a bez da putuju u glavni grad.
„Mi smo tada, u naredne tri godine gubili 35 posto Rusa na godišnjoj razini što je ogroman broj“ rekao je Ivošević.
RUSE ZAMIJENILI ENGLEZI, TKO ĆE ZAMIJENITI NJIH AKO DOĐE DO PADA U DOLASCIMA?
Upravo su ovi gosti više platežne moći koji su uglavnom boravili u čvrstim objektima, ponajviše hotelima, zamijenjeni onima iz Velike Britanije, poznatima kao velikim putnicima.
Istra se je predstavila na njihovim sajmovima, uspostavili su se kontakti s avioprijevoznicima i touroperatorima.
„To je izuzetno dobro jer kad touroperater digne charter avion onda ga on mora u kontinuitetu i voziti, odnosno, ako letovi počinju početkom petog mjeseca, oni su praktički do kraja desetog mjeseca letjeli“ rekao je Ivošević.
Osim toga, uspostavile su se i dobre linije s niskobuđetnim aviokompanmijama od kojih je jedna čeak letjela s glavnog londonskog Heatrowa što je jako bitno.
To je rezultiralo prošlogodišnjom brojkom od 150 tisuća Engleza koji su posjetili Istru, s realiziranih 950 tisuća noćenja.
U ovoj bi godini situacija trebala ostati stabilna, ali niti u narednom vremenu potencijalni gubitak ovih gostiju ne bi trebao značajnije zaljuljati istarski turizam. Više strahovanja realnije je očekivati u Španjolskoj i Italiji koje broje veći udio britanskih gostiju.
Ostavite komentar