IMPETIGO NA PULJŠTINI Izvori zaraze su na suhom, a ne u moru

IstraIN

29 Srpanj 2022 I 09:29

IMPETIGO NA PULJŠTINI Izvori zaraze su na suhom, a ne u moru

Na području Pule primjetan je veći broj osoba zaražene impetigom, zaraznom kožnom bolesti koja gotovo uvijek zahvaća djecu, a rijetko odrasle, saznali smo neslužbeno od liječnika obiteljske medicine i pedijatra.

Službi za epidemiologiju Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Istarske županije poznata su samo dva slučaja. Podatke ili prijava od strane zdravstvene službe o pojavi grupiranja većeg broja impetiga na jednom mjestu nemaju. Impetigo, naime, kao jedna od najčešćih kožnih infekcija, ne podliježe obaveznoj prijavi oboljenja zaraznih bolesti.

To je bolest koja se češće pojavljuje ljeti, na mjestima gdje se djeca skupljaju u većem broju. A prvi krivac na kojeg roditelji vole uprijeti prstom nakon što na djeci primijete mjehuriće, a potom i kraste, jesu more i rekviziti za more poput napuhanaca u vodenim parkovima.

Međutim, od epidemiologinje Jasne Valić, dr. med., voditeljica Službe za epidemiologiju županijskog NZZJZ-a, čujemo da je za prijenos impetiga ključan direktni kontakt.

"Impetigo se najčešće prenosi direktnim kontaktom kože zaražene osobe s kožom zdrave osobe. Ulazak bakterije u kožu olakšavaju ogrebotine i manje ozljede kože. Moguć je i indirektni prijenos bakterija preko zagađenih predmeta kao što su posteljina i igračke u zatvorenim dječjim kolektivima.

Nije poznato da bi bakterije bile prisutne na površinama uronjenim u morsku vodu, jer more ima antimikrobni kapacitet koji ne dozvoljava razvoj bakterija", kaže epidemiologinja Valić.

Bolest se u većini slučajeva prvo manifestira kao crvenilo i crvene mrlje, nakon kojih nastaju gnojni mjehurići tankog pokrova koji lako pucaju, ostavljajući iza sebe površna oštećenja kože s krastama. Širi li se i na susjednu kožu mogu nastati veća žarišta.

"Najvažnije u prevenciji bolesti je da roditelj primijeti promjene na koži djeteta i odmah se javi izabranom liječniku te odmah započne odgovarajuću terapiju antibioticima. Djecu treba isključiti iz druženja s drugom djecom kroz 24 sata od početka antibiotske terapije. Promjene na koži treba i lokalno njegovati: čistiti i pokrivati, ruke treba redovno prati", objašnjava Valić.

Medulin_turisti2.jpg

Glavni izvori zaraze, suprotno od uvriježenog mišljenja nisu u moru

Bolest izazivaju stafilokok i streptokok, a razlog zašto smo joj skloniji ljeti je taj što uzročnicima pogoduje toplina, visoka vlaga, nezadovoljavajući higijenski uvjeti, kao i oštećenja kože koja je izloženija u toplijim mjesecima.

"Rekviziti koji se drže u morskoj vodi (a tu spadaju i "napuhanci") ne spadaju u predmete opće uporabe za koje je propisano uzimanje briseva mikrobiološke čistoće. Pojava većeg broja oboljelih od impetiga bi u ovakvom slučaju bila vjerojatno povezana s povećanim brojem djece u kolektivu na moru (kamp, škola plivanja i slično), gdje onda dolazi do intenzivnog kontakta kože zaraženog djeteta sa kožom zdravog djeteta", poručuje Valić.

Na primjedbu da imamo informacije da su zaraženi i roditelji, iako s puno slabijim manifestacijama, epidemiologinja Valić odgovara da upravo to i ide u prilog činjenici da se bolest prenosi direktnim kontaktom s djecom, a ne u vodenim parkovima.

Ostavite komentar