Od 1. lipnja na snagu su stupile posebne mjere zaštite od požara. Na tu smo temu u programu Rovinj FM-a razgovarali s Evilijanom Gašpićem, zapovjednikom Javne vatrogasne postaje Rovinj.
Građani Rovinja i okolnih mjesta pohvaljeni za discipliniranost!
Hrvatska vatrogasna zajednica počela je s provođenjem brojnih kampanja sa svrhom osvješćivanja javnosti o opasnostima koju donosi vatra u ovim suhim i vrućim danima. 'Protupožarna sezona je u tijeku. Ja se moram pohvaliti kako naša postaja izdaje najviše dozvola u to vrijeme u Istri; oko 5 i pol do čak 6 tisuća dozvola. Građani, naime, dolaze kod nas u postaju prijaviti paljenja i na tome smo im zahvalni. Poprilično su disciplinirani i u periodima pojačane opasnosti od požara', rekao je zapovjednik Gašpić. Građani Rovinja i obližnjih naselja također vrlo često prijavljuju požare koje uoče, ne propuštajući tako ništa slučaju.
Rovinjski vatrogasci dobro opremljeni i uvježbani
Svakog se dana u Hrvatskoj dogodi oko 30 požara koji donose veliku ekološku štetu te opterećuju državni proračun, a za vrijeme ljetnih mjeseci oni su još učestaliji. Na današnji dan rovinjska postaja broji 238 ovogodišnjih intervencija, a samo 50 njih odnosi se na gašenje požara. Uglavnom se radi o požarima na otvorenim prostorima. Međutim, pojašnjava Gašpić, djelatnici su vrlo dobro opremljeni i trenirani. Problem se može dogoditi jedino u situaciji više istovremenih intervencija, pa je tada potrebna i pripomoć kolega iz susjednih postaja, a ponekad i zračnih snaga.
Potpuna zabrana loženja vatre na otvorenom!
Za vrijeme požarne sezone na snazi je potpuna zabrana loženja vatre na otvorenom prostoru, bacanje opušaka te roštiljanje bez nadzora. Ipak, od prošle godine, Rovinjci na dvije lokacije na Figaroli mogu nesmetano roštiljati te to nisu dužni prijavljivati. Ondje možete uočiti i nekoliko postavljenih protupožarnih aparata. 'Smijete roštiljati i u vašem vrtu, ako ne smetate susjedima', pojašnjava Gašpić. Također, otkrio nam je kako uz gašenje požara, tijekom ljetnih mjeseci imaju podosta tehničkih intervencija. Među njima, nažalost, najviše je prometnih nesreća ali i navala pčela te stršljena u naseljenim mjestima.
Rovinjska postaja među najuspješnijima u Europi!
Kazne za osobu koja izazove požar kreću se od 15 do 150 tisuća kuna ili do 60 dana zatvora. Ako je požar izazvan iz nehaja prekršaj će biti kažnjen s 2 do 15 tisuća kuna. Nakon uočavanja požara odmah nazovite vatrogasce na broj 193, Centar 112 ili policiju na 192. Pri tom, valja naglasiti, kako se ne biste smjeli nepotrebno izlagati opasnostima već tako nešto valja prepustiti profesionalcima. Rovinjska postaja je ipak s postotkom od svega 10 posto požarnih intervencija godišnje u samom vrhu Europe po stopi intervencija.
Ostavite komentar