JESTE LI ZNALI? Pomerski zaljev nastao je prije 10 000 godina
S tri strane okružen je kopnom, dok se sa strane koja gleda na Medulinski zaljev proteže brana.
22:05Prije 5 h04.01.2025
Sezona nadzemnih jesenskih gljiva započela je nakon sušnog i toplog vremena, donoseći sa sobom bogatstvo raznovrsnih gljiva na području Istre.
Gospodin Željko Ružić, predsjednik Mikološko glivarskog saveza Istre, otkrio nam je više detalja o ovim organizmima.
Njegovo stručno znanje pruža uvid u vrste gljiva koje se mogu pronaći te u njihov ekosustav, otvarajući vrata entuzijastima i istraživačima da bolje upoznaju čaroliju svijeta gljiva u ovoj sezoni.
''U Istri je ove godine sezona gljiva došla s malim zakašnjenjem, no nakon sušnih i toplih dana, konačno su se stvorili optimalni uvjeti za njihov rast.
Jesenske gljive stigle su nešto kasnije nego inače, obično tijekom devetog ili desetog mjeseca. Razlog tome leži u nedostatku vlage i toplih dana koji su usporavali njihov rast.
Vrganj
Ipak, situacija se nedavno promijenila, s usklađenjem temperature i vlage. Sada je pronaći vrganje postalo povoljno, a očekuje se obilje raznolikih gljiva, ovisno o mikrolokacijama.
Iako su vrganji među najtraženijim vrstama, istarske šume nude i druge bogatstva.
Blagva, koja je zaštićena vrsta gljiva u Hrvatskoj, također je prisutna, iako se ljudi ponekad iz zablude brinu o njezinom prikupljanju, ali je ipak beru.
Martinčice, popularne gljive u Istri, već su krenulule s rastom, šampinjoni i Krasnice također su počele rasti,'' poručuje Ružić.
Martinčica
Za sve ljude koji planiraju otići u šetnju i berbu gljiva, važno je razumjeti kako prepoznati jestive gljive od otrovnih. Sigurnost je ključna, pa je preporučljivo slijediti nekoliko osnovnih koraka kako biste mogli uživati u berbi bez ikakvih rizika.
Dok istarske šume nude bogatstvo jestivih gljiva, Željko Ružić ističe i opasnosti koje nose neke od njihovih otrovnih rođaka.
''Među njima su zavodnice i zelena pupavka, gljive koje se lako mogu zamijeniti s jestivim vrstama, što može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema.
Primjerice, zavodnice mogu biti zamijenjene s lisičarkama, no postoji ključna razlika u boji i načinu rasta. Lisičarke su obično žute, dok zavodnice imaju narančastu boju i često rastu u hrpama.
Međutim, s obzirom na rizike koje nose otrovne gljive, preporučuje se oprez i izbjegavanje branja gljiva ukoliko niste potpuno sigurni u njihovu identifikaciju.
Ako niste upoznati s razlikama između jestivih i otrovnih vrsta, preporučuje se izbjegavanje samostalne berbe. Umjesto toga, pridružite se iskusnijem gljivaru ili konzultirajte lokalne stručnjake kako biste mogli brati gljive,'' poručuje Ružić.
Željko Ružić naglašava važnost pažljivog i odgovornog pristupa kako ne bi devastirali prirodna staništa.
Otkrio nam je i gdje se najviše gljiva može pronaći,
''Gljive možete pronaći oko Rovinja, točnije s druge strane Limskog kanala gdje imate šumu Kontija koja je jako bogata gljivama, a isto tako dosta gljiva možete pronaći i prema Vrsaru kada biste išli prema aerodromu.
Svakako, preporučujem da gljive tražite tamo, jer se nećete razočarati, poručuje Željko Ružić.
FOTO: IstraIN/ Istarsko mikološki savez
Društveno poticana stanogradnja (POS) provodi se izgradnjom stanova koji se prodaju po pristupačnijim uvjetima od tržnih.
15:12Prije 12 h04.01.2025
"Omogućit ćemo svoj djeci koja se igraju u parkovima svježu i ispravnu vodu!"
14:08Prije 13 h04.01.2025
Šegon je svoj život posvetio sportu, edukaciji i razvoju rekreacijskih aktivnosti i na taj način ostavio je neizbrisiv trag u povijesti sporta i turizma Poreča i šire.
11:59Prije 15 h04.01.2025
Roditelji jednog razreda pulske osnovne škole ne žele dopustiti djeci povratak na nastavu nakon praznika tvrdeći da je jedno dijete problematičnog ponašanja iz druge škole premještenu u njihovu školu.
11:31Prije 16 h04.01.2025
09:43Prije 18 h04.01.2025
08:37Prije 19 h04.01.2025
Ostavite komentar