"Nasilje se ne smije skrivati ni tolerirati, ono je uvijek i u svakom obliku neprihvatljivo", priopćili su iz Vlade Republike Hrvatske povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama. Priopćenje Vlade prenosimo u cijelosti:
"Danas obilježavamo Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama koje i dalje predstavlja jedan od najčešćih oblika kršenja ljudskih prava u svijetu. I u Hrvatskoj prečesto svjedočimo primjerima nasilja i ubojstava, čije su žrtve u najvećem broju žene. Zato još jednom šaljemo poruku da je nasilje nad ženama najteži oblik kaznenog djela, koje treba najstrože kažnjavati, a žrtvama nasilja pružiti potporu i zaštitu.
Vlada Republike Hrvatske kontinuirano kroz dijalog s predstavnicima organizacija civilnog društva poduzima mjere za zaštitu žena od nasilja. U 2024. godini, kroz treći krug mjera za suzbijanje nasilja nad ženama, dodatno smo unaprijedili zakonodavni okvir i mehanizme kažnjavanja počinitelja. Pooštrili smo kazne za nasilnike, dodatno ojačali prava žrtava te omogućili brže procesuiranje nasilnika.
Kao peta država članica Europske unije uveli smo posebno kazneno djelo teško ubojstvo ženske osobe (femicid), za koje je zapriječena kazna zatvora od najmanje 10 godina do dugotrajnog zatvora. Rodno utemeljeno nasilja nad ženama propisali smo kao otegotnu okolnost pri počinjenu kaznenog djela. Cilj svih poduzetih mjera je poboljšanje postojeće prakse nadležnih institucija i tijela. Uz poboljšanje rada državnih tijela, jasna poruka da nasilje nije prihvatljivo mora dolaziti i kroz pravosudni sustav, uključujući i kroz izricanje strožih sankcija za počinitelje ovih kaznenih i prekršajnih djela.
U predstojećem razdoblju uložit ćemo dodatne napore s ciljem prevencije nasilja, uključujući i kroz uklanjanje neravnopravnosti između žena i muškaraca te jačanje edukacije od najranije životne dobi. Pozivamo žrtve nasilja da se obrate institucijama te apeliramo na sve one koji svjedoče nasilju da ga prijave. Jer protiv nasilja nad ženama se ne bori šutnjom, to nije privatni problem već fenomen koji razara i žrtvu i obitelj i društvo. Nasilje se ne smije skrivati ni tolerirati, ono je uvijek i u svakom obliku neprihvatljivo."
U Hrvatskoj, ključnu ulogu u pružanju podrške ima besplatna i anonimna 116 006 linija Nacionalnog pozivnog centra za žrtve kaznenih djela i prekršaja koja je dostupna 24 sata dnevno svim danima, uključujući vikendom, blagdanima i praznicima.
Zašto je važan svaki poziv?
Statistika prikupljena kroz rad linije odražava iskustva i potrebe žrtava koje traže pomoć. Prikupljeni podaci pomažu u boljem razumijevanju rodno uvjetovanog nasilja te usmjeravaju razvoj preventivnih i interventnih mjera.
Od 2013. godine linija je zaprimila više od 18 500 poziva. 60% poziva godišnje odnosi se na rodno uvjetovano nasilje, tj. nasilje gdje su najčešći počinitelji bivši ili sadašnji partneri te članovi obitelji, a najčešće žrtve su žene. 70% pozivatelja čine žene, najčešće žrtve nasilja u obitelji, prijetnji, silovanja i nametljivog ponašanja. Linija prima pozive iz svih dijelova Hrvatske, čime je prepoznata kao sigurno i pouzdano mjesto podrške.
Svaki poziv na 116 006 liniju korak je prema oporavku i promjeni. Ovog Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama podsjetimo sve da nitko ne mora prolaziti kroz teške trenutke sam – podrška postoji. Za NASILJE NEMA OPRAVDANJA!
Ostavite komentar