NOVI ŽIVOT U Brtonigli nakon dvije godine stanke ponovno 'Kiparska škola'

IstraIN

26 Lipanj 2022 I 21:15

NOVI ŽIVOT U Brtonigli nakon dvije godine stanke ponovno 'Kiparska škola'

Kiparska škola Aleksandra Rukavine (skraćeno KIPAR), zaživjela je u Brtonigli 2018. godine, te se uspješno nastavila i sljedeće godine. Nažalost, zbog pandemije nije se održala protekle dvije godine.

No, raduje to što ove godine nema nikakvih prepreka da se navedena škola održi, pa je tako proteklog vikenda krenulo novo, uzbudljivo izdanje KIPAR-a koji pomiče granice prisustvom četvero studenata iz raznih zemalja.

LEONARDO LOSCIALE rođen u Italiji, 2018. godine započeo je studij kiparstva pri Akademiji likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu. Pohađa četvrtu preddiplomsku godinu u klasi prof. Petra Barišića, te je ujedno član je Zagrebačke Filharmonije.

RUŽICA RIMAC živi u Trogiru, studentica je druge godine diplomskog studija kiparstva Umjetničke Akademije u Splitu. Sudjelovala je na više skupnih izložbi.

Dobitnica je Dekanove nagrade 2020.godine, a u slobodno vrijeme bavi se šivanjem i taj hobi pretače u kiparstvo.

ROKO DRŽISLAV REBIĆ dolazi iz Imotskog. Student je treće godine preddiplomskog studija kiparstva na Umjetničkoj Akademiji u Splitu. Sudjelovao je u Međunarodnoj kiparskoj školi “Montraker” u Vrsaru.

Studenti_i_Rosana_Giusti.jpg

EMIRA BEĆIROVIĆ živi u Ljubljani gdje studira kiparstvo pri Akademiji za likovnu umjetnost i oblikovanje. Uz studij kiparstva radi u kazalištu kao majstorica rasvjete. Sudjelovala je u Međunarodnoj kiparskoj školi “Montraker” u Vrsaru.

Njih četvero imaju zadatak „osloboditi“ četiri skulpture iz kamenih blokova dimenzija 50x50x70 cm.

Za mentorstvo i koordinaciju ponovo zaduženi Ninić i Giusti KIPAR se odvija pod vodstvom mentora Silvestera Ninića, umjetnika koji je stvorio cijeli niz javnih i sakralnih spomenika, portreta i bista. Inače, Ninić je diplomirao pri Akademiji primijenjene umjetnosti Sveučilišta u Rijeci, na kojoj danas obnaša dužnost asistenta.

Pri toj Akademiji je diplomirala i koordinatorica KIPAR-a. Riječ je o Rosani Giusti, koja je stekla titulu magistra likovne pedagogije, smjer kiparstvo. Stručnu praksu izvršavala je na Pedagoškom odjelu Umetnostne Galerije Maribor, a trenutno radi u Talijanskoj OŠ “Bernardo Parentin” u Poreču, te održava vodstva za skupine po Parku skulptura Dušana Džamonje u Vrsaru.

Ista će nakon uspješne koordinacije prvog i drugog izdanja KIPAR-a i ove godine biti umjetnička koordinatorica (art direktor) navedene škole.

studenti_izrađuju_skulpture_4.jpg

Nekada klaonica, a danas centar umjetnosti Navedeni događaj održat će se u odvijati u objektu koji je prvotno bio klaonica, zatim atelje, a od 1989. do danas memorijalna Galerija Aleksandar Rukavina u kojoj su izloženi radovi koje je za života umjetnik, profesor i utemeljitelj Grožnjana - grada umjetnika ostvario.

Zbirka Galerije se sastoji od skulptura komornog formata nastalih u periodu od 1960. do 1980. godina. Za jedno manje mjesto postojanje Galerije je polazište za umrežavanje, razumijevanje umjetnosti, stvaranje kontakta s kulturnom baštinom Istre te očuvanju iste.

Ovogodišnja tematika nosi naziv Novi Život-Vita Nuova i podrazumijeva vitalizam i njegove ostale sinonime kao što su: zanos, žar, ushit, duh, entuzijazam, optimizam, polet, poriv, temperament, avanturistički duh.

Skulpture će ostati u vlasništvu općine Brtonigla te će sukladno dogovoru odabranih stručnjaka biti postavljene u javnom prostoru.

KIPAR se održava od 25. lipnja do 2. srpnja te je otvoren za javnost svaki dan. Skulpture će se izrađivati od 9 do 13 i od 15 do 19 sati, dok je svečano otkrivanje skulptura predviđeno za subotu 2. srpnja od 19 sati na dalje uz popratni zabavni sadržaj.

Ono što također valja posjetiti je predavanje pod vodstvom profesora Gaetana Benčića, koje će se održati u prostorijama Turističke zajednice Općine Brtonigle u srijedu 29. lipnja u 19 sati, a vezano je za kamenoklesarstvo Istre.

Cijeli događaj je otvoren za javnost, te je ulaz besplatan. Organizator događaja je Turistička zajednica Općine Brtonigle.

Ostavite komentar