STUDENI U INK Najistaknutiji akustični jazz gitarist, koreodrama i Pisma Staljinu

IstraIN

31 Listopad 2019 I 10:06

STUDENI U INK Najistaknutiji akustični jazz gitarist, koreodrama i Pisma Staljinu

Studeni u INK donosi vrhunske koncerte i zanimljive predstave.

Već u subotu, 2. studenog nastupiti će Damir Kukuruzovižć Django group, 5. studenog planirana je predstava Meduza: Duhovi Sylvije Plath, a 8. studenog Ljubavna pisma Staljinu.

Najistaknutiji akustični jazz gitarist u subotu u Puli

Damir Kukuruzović, jazz gitarist i dobitnik brojnih glazbenih priznanja, najistaknutiji je hrvatski predstavnik glazbe belgijskog gitariste romskog podrijetla, Jeana Baptiste „Django Reinhardt“.

Utemeljitelj je sastava „Damir Kukuruzović Django Group“ neizostavnog  na  svim relevantnim festivalima u zemlji i inozemstvu.

Spada u red gitarističkih virtuoza koji uz iznimne sviračke vještine uspijeva dosegnuti najvišu estetsku razinu.

Surađuje s najvećim glazbenim virtuozima današnjice: Stochelom Rosenbergom, Paulus Schaferom, Robinom Nolanom, Angelom  Debarreom, Raphaelom Faysom, Ludovicom Beierom, Wawau Adlerom, Yorgui Loefflerom, Joschom Stephanom, Adrianom Burnsom i mnogim drugim. 

Organizator je mnogobrojnih  jazz festivala. Vlasnik je Siscia jazz cluba u kojem je ugostio mnoge svjetske jazz glazbenike.

Godine 2011. dodijeljena  mu je nagrada za najistaknutijeg akustičnog jazz gitaristu Hrvatske, a 2013.godine dobiva priznanje za iznimno gitarističko umijeće i promociju hrvatske jazz glazbe u svijetu.

MEDUZA: Duhovi Sylvije Plath ponovno igra na daskama koje život znače

U utorak 5. studenog  u 20 sati  održati će se repriza koreodrame MEDUZA: Duhovi Sylvije Plath, koreografa i redatelja Miloša Sofrenovića.

Izvođaćči su Andrea Gotovina, Luka Mihovilović, Sendi Bakotić, Maja Ožegović i Nika Ivančić.

Koreodramsko djelo "MEDUZA: Duhovi Sylvije Plath" podjednako je nadahnuto kako poezijom, tako i životom snažnoga ženskog glasa svjetskoga pjesništva – američkom pjesnikinjom Sylvijom Plath.

Neraskidivo uzročno-posljedični entiteti svakodnevnice (biografski dijelovi iz života pjesnikinje) i umjetničke prakse (njezine pjesme) postavljeni su u kreativni dijalog s pet izvođača u procesu geneze ovoga scenskog djela.

Ovim koreografskim projektom Miloš Sofrenović, u suradnji sa svojim autorskim timom, pokušava fizičko neverbalnim tumačenjem odabranih stihova ove tragične pjesničke heroine "tišinom pokreta" ne izgubiti snagu artikulacije njezinih riječi.

Sylvia Plath u procesu samospoznaje obojene revolucionarnim senzibilitetom ne pronalazi na kraju svoj osobni unutarnji mir i harmoniju u poslijeratnom društvu sredinom 20. stoljeća, ali njezin "nemir", kojim je prožeto čitavo njezino stvaralaštvo, fascinantno oslikava kompleksnu percepciju društva u kojemu se nalazi jedna snažna žena boreći se za svoje zasluženo mjesto pod suncem. 

Kraj prvog tjedna mjeseca studenog uz Ljubavna pisma Staljinu

U petak, 8. studenog u 20 sati odigrati će se predstava Ljubavna pisma Staljinu iz produkcije Kazališta Planet art, Zagreb.

Autor je Juan Mayorga, redateljica Saša Broz, a igraju Franjo Dijak, Anastasija Jankovska, Marko Torijanac.

Sovjetski savez. Tridesete godine prošloga stoljeća. Piscu legendarnog romana“‘Majstor i Margarita“’ Mihailu Bulgakovu zabranjeno je izdavanje i izvođenje njegovih djela.

Obraća se Staljinu o kojemu ovisi sudbina svih umjetnika u Rusiji. Jednoga dana dobiva potpuno neočekivan telefonski poziv. Na telefonu je Staljin. Osobno.

Ova povijesna fikcija inspirirana je crticom iz stvarnog života njezinih protagonista – jednog od najznačajnijih ruskih pisaca Mihaila Bulgakova i diktatora Josifa Visarionoviča Staljina.

Drama obrađuje odnos totalitarizma i umjetnosti, autoritarnog vladara i pisca kroz osobni sukob Bulgakova i Staljina te propituje cijenu i granicu slobode i slobodne misli tada kao i danas.

Kompleksno uranjajući u vrijednosti i razloge dva suprotstavljena principa, ova drama donosi dinamičnu i intenzivnu studiju vječnih pitanja koja se postavljaju pred pojedinca, društvo i umjetnost.

 

Ostavite komentar