Hrvatska i Slovenija ubrzano nastavljaju normalizaciju kretanja građana između dviju zemalja.
Hrvatska je najprije otvorila granice za slovenske građane koji imaju nekretnine u Hrvatskoj, a sada im je za ulazak u Hrvatsku dovoljno da ovdje imaju rodbinu, nekretninu ili turističku rezervaciju.
To su u subotu na sastanku u Ormožu potvrdili hrvatski i slovenski ministri unutarnjih poslova; Davor Božinović i Aleš Hojs.
Svi slovenski građani mogu ulaziti u Hrvatsku samo zbog turističkih razloga, bez obzira na to imaju li nekretninu u našoj zemlji, samo na granici moraju ostaviti adresu na kojoj će biti u Hrvatskoj i broj za kontakt, kako bi u slučaju epidemiološke potrebe zdravstvene vlasti mogle brzo djelovati.
"Svi koji imaju bilo kakav gospodarski interes mogu putovati u Hrvatsku, a turizam je gospodarska grana, a samim time i gospodarski interes", objasnio je ministar Božinović, kazavši da pri tom valja poštovati zdravstvene okolnosti.
S obzirom na to da su se zbog prikupljanja dodatnih podataka na graničnim prijelazima posljednjih dana stvarale velike gužve, hrvatska strana razvija aplikaciju koja će omogućiti da putnici unesu svoje podatke i prije no što stignu na prijelaz, čime će se smanjiti gužve.
Slovenski je ministar najavio i postupno ukidanje restrikcija i uspostavu sličnog režima i na granici s ostalim susjednim zemljama, ponajprije s Austrijom, što će olakšati i dolazak austrijskih državljana u Hrvatsku.
Austrija danas otvara granice sa Češkom, Slovačkom i Mađarskom, a na graničnim prijelazima provodit će još samo nasumične preglede, a sličan režim uspostavljen je i na austrijskoj granici s Njemačkom, Lihtenštajnom i Švicarskom.
Austrijska strana potpuno otvaranje granica planira za sredinu lipnja. Božinović i Hojs potvrdili su da dvije zemlje odlično surađuju, a Slovenija podržava ulazak Hrvatske u Schengen, što je prema riječima ministra Božinovića i u slovenskom interesu.
S time se suglasio i njegov slovenski kolega: "Interes je Slovenije da se schengenska granica u razumnom roku preseli na granicu Hrvatske i Srbije". Prethodna slovenska vlada Marjana Šareca, kao što se zna, protivila se hrvatskom ulasku u Schengen, uvjetujući svoje zeleno svjetlo hrvatskim prihvaćanjem arbitražne odluke, što nova slovenska vlada ne spominje kao problem.
Kada je riječ o nezakonitim migracijama, naglašeno je da je broj migranata u vrijeme epidemije koronavirusa bitno smanjen, no ministar Božinović ocjenjuje da bi s popuštanjem mjera povezanih s borbom protiv epidemije koronavirusa moglo doći do novih pokreta migranata.
Ostavite komentar