„U vikendu za nama, od 21. do 24. ožujka uspješno smo realizirali 3. izdanje jedriličarskog Spektakla Full Moon sa dvije regate, revijom drvenih jedrenjaka, glazbenim, filmskim i gastro programom. Nekako kako smo sve planirali tako smo sve i realizirali zahvaljujući kvalitetnom timu ljudi, podržavateljima i odličnoj koordinaciji”, izjavila je predsjednica JK Delfin Sanja Vale Čupić koja stoji iza ove uspješne jedriličarske manifestacije.
U Puli se od četvrtka do subote okupilo 500tinjak jedriličara, rekreativaca i sportaša, djece i odraslih iz cijele Hrvatske te iz Slovenije, Austrije, Njemačke, Slovačke, Argentine, Nizozemske, Italije koji su sudjelovali na dvije regate krstaša Full Moon Night Sprint 8nm i Full Moon Day Race Pula – Mali Lošinj 42nm.
Brodovi su bili podjeljeni u Grupe prema dužini broda LOA pa se tu moglo naći u jednoj Grupi i brze lagane novije racere sa starijim i težim performance cruserima te Grupa Cruising brodova. Po ORC (Offshore, Racing Congress) premjeru malo se iznivelirao ukupni plasman. Dodatno su se bodovali i dvojci ukupno po OPEN.
Jedrilica proizvedena u Hrvatskoj najbrža na regati Full Moon Night Sprint Pula
„Bilo je zahtjevna regata svima zbog nedostatka vjetra te konkurencije na regatnom polju. U Full Moon Night Sprint 1. mj. u teškoj konkurenciji sa Maxi VOR 60 izborio je hrvatski karbonski racer CODE X pod kormilom Darko Hajdinjak iz JK Neverin. Izmjenjivali su se u vodstvu CODE X i Maxi ali na kraju je ipak 1. ušao u cilj karbonski brod CODE X”, izjavila je predsjednica JK Delfin.
CODE X je hrvatski proizvod, Sandi Mirsača je brodograditelj i ima proizvodnu halu na Grobniku. Kompletna jedrilica je rađena u karbonu. Jedrilica jedri i 20tak čvorova. Natjecatelj Obrad Đurić sa CODE X je izjavio:
„Prvi put smo u Puli na regati i zaista smo uživali. Naravno da nam je posebno bio gušt boriti se protiv velikog VORa tijekom noćne regate. Mijenjali smo se u vodstvu sa njima cijelu regatu. Nama su se uvjeti poklopili bolje u samom cilju pa smo zato i ušli ispred njih. Do Lošinja su nama ipak uvjeti bili nepovoljni.
U strogu orcu nam je brzina limitirana duljinom vodene linije i protiv velikih nismo imali šanse. Ali kada kut vjetra skrene malo prema boku CODE X trenutno ubrzava i dostiže brzinu vjetra. Dečki su u transferu natrag prema Ičićima imali brzine od 12 do 19 čvorova.”
„Uvjeti su bili teški na dionici Pula – Mali Lošinj. U startu iz pulske luke i prema Poreru brži brodovi su se uspjeli izvući i odregatavati preko Kvarnera sa jugom koji je jačao. Sporijih10tak brodova je ostalo oko Porera sa slabim vjetrom u zaostatku. Jugo preko Kvarnera u jačanju je nekim brodovima onemogućio regatavanje do Lošinja pa su neki završili na Cresu, neki na Susku, a neki su se vratili u Pulu zbog nemogućnosti probijanja valova.
Ipak flota od 49 brodova je uspješno ušla u cilj što smatramo odličnim uspjehom obzirom na dane uvjete. Obično u 3. mjesecu dere marčana bura pa bi imali izvrstan kut jedrenja do Malog Lošinja no ovoga puta se za inat dizalo jako jugo, da bude tim teže. Moglo je biti i gore sa kišom.
Full Moon je prestižna i zahtjevna regata koja privlači vrsne jedriličare iz Svijeta i brze brodove koji uspjevaju odraditi zadanu rutu u time limitu. Sky Sailing team je ušao u cilj u 13:24:16. Žao nam je da ne uspiju svi učesnici odraditi regatu do kraja ali tako je to. Uspjeh je uopće sudjelovati i doći u Pulu. Za sve natjecatelje imamo uspomenu – uradak koji će preuzeti na sljedećoj regati ili prvom prilikom kada dođu u Pulu”, izjavila je Sanja Vale Čupić koja je vozila svoj brod Ikigai – B. Match Race 35 u obje regate.
Najbrži ukupno na Full Moon regatama je osvojio prestižni prijelazni pokal sa 24 karata zlata Sky Sailing Team iz Slovenije je i ukupni pobjednik regate Full Moon koja se bodovala sa dvije regate – navigacijska od 42nm Full Moon Day Race Pula – Mali Lošinj i taktička noćna Full Moon Night Sprint od 8nm u Puli.
„Drago nam je da je konkurencije bilo i da nije bila laka pobjeda. Veselimo se organizaciji 4. izdanja u 2025g. i nadamo se još jačim takmičarima i još većoj konkurenciji na regatnom polju. Organizacija će se planirati za 200tinjak brodova”, izjavili su organizatori Full Moon Sailing Spectacle.
Uz jedriličare koji dominiraju brojkom sudjelovalo je i veći broj jedriličarki i djece u međugeneracijskoj sinergiji.
„U zadnje tri godine koliko vodim klub kontinuirano radim na promidžbi uključivanja i žena u organizaciju programa rada, u posade i kao kormilarke. Sa partnerima organiziramo tečajeve jedrenja, a sada polaganje i C kategorije koju će nekoliko naših članica i položiti.
Na Full Moon Sailing Spectacle među 111 prijavljenih brodova imali smo 10tak skiperica, 3 potpuno ženske posade koje su se prijavile i djecu učesnike noćne regate u Puli. Sudjelovalo je kupno oko 70tak jedriličarki na Full Moon Sailing Spectacle. Na brodovima je sudjelovalo i djece i odraslih koji su u međugeneracijskoj timskoj sinergiji hendlali brod boreći se ostvariti što bolji plasman.
Puležanka Ema Grabar koja je u prošloj godini bila 3. na prvenstvu Svijeta i 10tak djece njezinih prijatelja koji voze optimiste sudjelovali su u posadi racera Jazz.”, poručuje Sanja Vale Čupić.
Osim regatnog sportskog programa JK Delfin je uz suorganizatore i podržavatelje organizirao i manifestacijski program u trajanju od 4 dana.
Sa Full Moon Classic – revijom drvenih jedrenjaka, batana, pasara i guceva otvorio se Full Moon Sailing Spectacle. Iz Lovrana, Mošćeničke drage, Rovinja, Fažane i Pule došli su učesnici revije koji su 1. put u Puli zajedrili. Svirala se gitara, mandolina, kuhao brudet na Tartani iz 1927. godine.
Foto: Regate
Ostavite komentar