Rastu naknade za bolovanje, poznat je i novi iznos
Iznosi maksimalnih naknada nisu se mijenjali od 2006., kada je prosječna plaća iznosila oko 600 eura, a sada je 1366 eura.
10:34Prije 28 min01.02.2025
Mamin kutak donosi tehnike za opuštanje za roditelje.
Drage mame, priznajmo – život je ponekad kao nepregledni popis obaveza, na kojem se novi zadaci magično pojavljuju brže nego što ih stižete precrtati. Između dojenja, kuhanja, pranja rublja i beskrajnih pitanja poput “Gdje mi je čarapa?”, stres lako postane vaš stalni pratilac. No, dobra vijest je da ne trebate rezervirati wellness vikend da biste se opustile.
Postoje jednostavne, brze tehnike koje možete isprobati kod kuće, i to u nekoliko minuta. Evo kako!
Disanje koje smiruje (i spašava zdrav razum)
Disanje je poput tajnog oružja protiv stresa – uvijek vam je pri ruci, besplatno je i djeluje nevjerojatno brzo.
Udahnite kroz nos brojeći do 4. Zadržite dah brojeći do 7. Polako izdahnite kroz usta brojeći do 8. Ponovite 3-5 puta.
Ova tehnika pomaže smiriti živčani sustav, smanjuje kortizol (hormon stresa) i donosi osjećaj kontrole. Idealno za trenutke kada osjećate da ćete “eksplodirati” jer je netko opet prosuo sok po kauču.
Brzi trik: Probajte ovu tehniku dok stojite uz štednjak i miješate juhu ili dok vaša beba spava.
Vizualizacija: Putovanje bez pakiranja torbi
Kad se osjećate preplavljeno, zatvorite oči i zamislite svoje sretno mjesto. To može biti pješčana plaža, livada prekrivena cvijećem ili jednostavno udobna fotelja bez ijedne igračke na podu.
Kako to napraviti? Sjednite ili legnite udobno. Zatvorite oči i duboko udahnite. Zamislite mjesto na kojem se osjećate smireno i sigurno. Pokušajte čuti zvukove tog mjesta (valove, cvrkut ptica) i osjetiti mirise (more, trava). Ostanite tamo 1-2 minute, a zatim se polako vratite u stvarnost.
Vizualizacija vas može odvesti daleko od trenutnog kaosa i resetirati vaš um, a nitko u kućanstvu neće ni primijetiti da ste bili na mini-odmoru.
Brza vježba: “Stres razbijte pokretom”
Ne trebate teretanu ni puno vremena da biste izbacili napetost iz tijela. Evo jedne minute za opuštanje: Tehnika: “Protresti stres”.
Stanite uspravno. Počnite lagano tresti ruke, ramena i noge. Postupno povećavajte intenzitet tresenja. Nakon 30 sekundi usporite, zastanite i osjetite razliku.
Ova jednostavna vježba doslovno “otresa” napetost iz mišića i vraća energiju.
Brzi trik: Provedite ovu vježbu s djecom – oni će uživati, a vi ćete se osjećati oslobođeno.
“Time-out” trenutak: Pjesma za smirenje
Glazba ima nevjerojatan učinak na mozak. Kreirajte playlistu sa smirujućim pjesmama koje vas inspiriraju. Kad god osjetite da ste pod pritiskom, odvojite dvije minute da poslušate svoju omiljenu pjesmu.
Ideje za playlistu:
Pustite glazbu dok dojite, presvlačite bebu ili jednostavno sjedite na podu kupaonice jer vas djeca traže svugdje osim tamo.
Savjeti za specifične situacije
Hormoni rade prekovremeno, pa je bitno pronaći trenutke za opuštanje:
Lezite na leđa, stavite ruke na trbuh i radite polagane, duboke udaha. Uvedite lagane vježbe istezanja ili prenatalno vježbanje.
Između neprospavanih noći i oporavka, iskoristite svaki trenutak:
Tehnike disanja radite dok uspavljujete bebu. Koristite vizualizaciju dok dojite.
Kad vam djeca već trče po kući, uključite ih u igru smirenja: “Tko može disati najduže?” – natjecanje u disanju koje smiruje cijelu obitelj. Uvedite “vrijeme tišine” gdje svi sjednu i dišu minutu.
Završna misao
Drage mame, stres je neizbježan dio života, ali moć da ga stavite pod kontrolu je u vašim rukama. Svaka od ovih tehnika može postati vaš saveznik u svakodnevnom kaosu. Zapamtite – što vi budete smireniji, to će i vaša obitelj biti sretnija. A sada, duboko udahnite i krenite u novi dan s osmijehom!
Piše: Ana Kutija, med. sestra. spec. manualne terapije, bacc. Kineziolog PNEI terapeut, izvor: Mamin kutak
Riječ je o programu osiguravanja pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika, koji se provodi uz financijsku podršku Europskog socijalnog fonda plus.
07:55Prije 3 h01.02.2025
18:31Prije 16 h31.01.2025
16:08Prije 18 h31.01.2025
Cerovac je rođen 1947. godine u Roču, diplomirao je 1969. na Mornaričkoj tehničkoj akademiji u Puli, a usporedno je pohađao i Strojarski fakultet u Rijeci.
15:00Prije 20 h31.01.2025
Tomislav Brstilo, nakon svoje osamnaeste godine, dobrovoljno se, 19. studenog 1991. godine, priključio obrani Republike Hrvatske. Smrtno je stradao 31. siječnja 1992. godine.
13:12Prije 21 h31.01.2025
Već dolaskom na parkirališta ispred trgovina i trgovačkih centara vidljivo je znatno manje automobila, odnosno gotovo prazni parkinzi.
11:08Prije 23 h31.01.2025
10:23Prije 1 d31.01.2025