OD 11. DO 13. TRAVNJA U Pazinu će se održati 4. međunarodni poljoprivredni sajam – AgroTerra Istra
Ulaz na sajam za sve posjetitelje je besplatan,a sajam će se održati u Pazinu u prostoru Školsko-gradske sportske dvorane i na površinama oko samog objekta.
Na današnjoj konferenciji za medije održanoj u prostoru Gradske vijećnice Grada Pazina najavljen je četvrti međunarodni poljoprivredni sajam koji će se od 11. do 13. travnja održati na prostoru polivalentne dvorane Školsko-gradske sportske dvorane.
Predstavnicima medija obratili su se direktor sajma Marko Londero iz tvrtke Mars Eventi d.o.o., zatim gradonačelnica Grada Pazina Suzana Jašić, pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu, šumarstvo, lovstvo, ribarstvo i vodno gospodarstvo Istarske županije dr.sc. Ezio Pinzan i predsjednik Ceha za poljoprivredu Obrtničke komore Istarske, Dean Matić.
Na samom početku konferencije, Londero je pozdravio nazočne medije, govornike te je najavio bogat program ovogodišnjeg sajma kao i veliki interes izlagača za ovaj najveći poljoprivredni sajam na našem prostoru.
„Mogu slobodno reći da je sada već 90% izložbenog kapaciteta našeg sajma popunjen! Kako se svakodnevno javljaju novi potencijalni izlagači, vjerujem da će i ove godine sajam u brojkama biti veći od lanjskog. Za sve zainteresirane izlagače naglašavam da su sve informacije o suradnji dostupne na službenoj mrežnoj stranici sajma www.agroterraistra.com.
Ove godine novitet je da će nam i polivalentna dvorana biti zapravo izložbeni prostor te će se posjetitelji moći veseliti vrlo bogatoj ponudi raznih poljoprivrednih proizvoda. Nastavljamo suradnju sa školama i vrtićima te ćemo tijekom sajma osigurati posebnu animaciju za naše najmlađe posjetitelje. Vrlo je bitno da i kroz edukaciju i animaciju zainteresiramo djecu za teme vezane uz poljoprivredu.“
Londero je također spomenuo da će i ove godine za posjetitelje biti pripremljena poneka iznenađenja, a povećat će se i izložba domaćih životinja koja je plijenila interes svih generacija i na prvom izdanju prošle godine.
Grad Pazin podržava AgroTerra Istru kao ključnu platformu za lokalni razvoj
„AgroTerra Istra je manifestacija koja je započela u mom mandatu i koja se već četvrtu godinu za redom održava kao lijep primjer suradnje privatnog i javnog sektora. Grad Pazin prepoznaje značaj poljoprivrede i važnost ovog sajma, ne samo s financijskog aspekta, već i uključivanjem lokalnih ugostitelja koji svojom ponudom dodatno obogaćuju sadržaj sajma.
Ovaj sajam ne samo da doprinosi promociji lokalne proizvodnje, već stvara i brojne mogućnosti za uspostavu novih suradnji među svim sudionicima i posjetiteljima.
Kroz ovakve događaje, Grad Pazin nastavlja pružati podršku svim uključenima, osiguravajući dugoročnu održivost i razvoj našeg lokalnog gospodarstva.“ Svakako je pozvala i sve poslovne subjekte, ugostitelje i trgovce, da se uključe u pružanju usluga tijekom tri dana sajma" kazala je gradonačelnica Grada Pazina Suzana Jašić.
Foto: IstraIN
Podrška Istarske županije je prisutna od prvog dana nastanka ideje o sajmu te se medijima obratio i pročelnik UO za poljoprivredu EzioPinzan.
„Kako svi vidimo ova je manifestacija uspjela te smo jako zadovoljni da smo od početka iste podrška i uključeni u razvoju poljoprivrednog sajma AgroTerra Istra u Pazinu. Prepoznali smo inicijativu gospodina Londera te je sajam svake godine sve bolji i bogatiji u sadržaju.
Polako ali sigurno, približavamo se maloj obljetnici ovog sajma koji dobija sve veći značaj kako u Istri tako i u široj regiji. Sajam je sadržajem blizak svim uzrastima, od najmlađih koji mogu vidjeti domaće životinje, do naših poljoprivrednika svih interesa od hobista do profesionalnih poljoprivrednika.“ Pinzan se posebno zahvalio i svima koji su uključeni u organizaciji sajma, kao što su Grad Pazin te Obrtničkoj komori IŽ.
Foto: IstraINU Pazinu je održana konferencija za medije
Suradnja organizatora i Obrtničke komore Istarske županije također je vrlo važna kroz podršku od prvog sajma 2022. godine. „Drago nam je kao suorganizatorima četvrtog poljoprivrednog sajma Agroteralstra da sajam sve više raste; veći je broj izlagača, veća je izlagačka površina, međunarodnog je karaktera od prvog dana a nadamo se i većem broju posjetitelja što potvrđuje ispravnost odluke o poticanju tako zahtjevnog projekta koji je vrlo važan za Istru i istarske poljoprivrednike.
Ceh poljodjelaca Obrtničke komore Istarske županije smatra da, uz turizam, Istra ima velikog potencijala za razvoj poljoprivrede a posebice za male proizvodače koji često imaju vrlo kvalitetne proizvode ali im opseg proizvodnje ne opravdava veća ulaganja u marketing, automatizaciju, mehanizaciju te su ovakvi sajmovi jedinstvena prilika da razmjene iskustva da se upoznaju s novim tehnologijama jer jedino na taj način možemo biti konkurentni i učinkovìti a posebice u ovim vremenima u kojima smo svjedoci nerealnih poskupljenja te moramo zaštititi, ojačat domaću proizvodnju jer jedino na taj način možemo suzbit negativni trend poskupljenja,“ istaknuo je Dean Matić.
Obrtnička komora Istarske Županije će i ove godine u suradnji sa organizatorom tvrtkom Mars Eventi sufinancirat obrtnike za 50% cijene kvadratnog metra te sudjelovat u suorganizaciji șajma.
Matić je dodao: „Ovim putem pozivam sve zainteresirane obrtnike koji žele sudjelovati na sajmu da se jave Obrtničkoj komori radi dobivanja dodatnih informacija. I na kraju želim zahvaliti organizatoru, Odjelu za poljoprivredu Istarske županije, Gradu Pazinu na potpori i uloženom trudu u organizaciji sajma, a svim izlagačima želim puno uspjeha na sajmu.“
Široka ponuda poljoprivrednih proizvoda i opreme na AgroTerra Istri
Na sajmu poljoprivrede će se moći pronaći: proizvodi s raznih obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava, pčelara, maslinara, vinara, pršutara, proizvođača sireva i ostalih mliječnih proizvoda, proizvođača eko prehrambenih proizvoda, moći će se vidjeti i kupiti proizvode destilerija i proizvođača pive te proizvođača raznih drugih prerađevina na bazi povrća, voća, morskih plodova, proizvođače ili zastupnike za veliku i malu poljoprivrednu mehanizaciju, agrarije, rasadnike te sve ostale koji su povezani s poljoprivredom.
Karakteristika ovog sajma je izvrsna posjećenost i zbog bogate ponude proizvoda kako za male, hobi poljoprivrednike, tako i za velike poljoprivredne proizvođače. Unutarnji izložbeni prostor prostire se na više od 2.000 kvadrata, a vanjski na oko 6.000 kvadrata.
Ulaz na sajam za sve posjetitelje je besplatan,a sajam će se održati u Pazinu u prostoru Školsko-gradske sportske dvorane i na površinama oko samog objekta.
Glavna tema sastanka bila je poslovanje i investicijski planovi društva Agrolaguna d.o.o. i Badel 1862 d.d., s naglaskom na razvojni potencijal i planirane projekte.
Građani, uglavnom starije dobi, ovih dana na području Policijske uprave istarske zaprimaju pozive navodnih liječnika iz inozemstva koji im govore da su im djeca u bolnici i da potrebe hitnog liječenja i operacije trebaju dostaviti novac ili nakit.
Paus je stoga pozvao Vladu i resorna ministarstva da hitno reagiraju: da se donese jasan i provediv zakonski okvir, obustave prekršajni postupci te da se uljarima pruži podrška, a ne dodatno opterećenje.
Pred građanima je vruća jesen kad je riječ o cijenama. Vlada je donijela još jedan paket mjera pomoći, no ovoga puta uz niže subvencije, pa građane uskoro očekuju nešto više cijene energenata.
Ovogodišnja berba krenula je ranije nego što su mnogi vinari očekivali, a kvaliteta malvazije bit će na vrlo visokoj razini. Ako rujan donese povoljno vrijeme i crne sorte obećavaju vrhunsku kvalitetu.
Pod sloganom „Jesen u Poreču 2025“, grad će ugostiti više od 40 kulturnih, sportskih, gastronomskih i zabavnih događanja, okupljajući domaću publiku i posjetitelje iz cijele Europe.
Posjetitelji će moći kušati razna riblja jela i morske specijalitete raspoređene u šest gastro zona, a tu su i štandovi s domaćim slasticama te vinski kutak s istarskim vinima i rakijama koji dopunjuju kulinarsko iskustvo.
Ovogodišnji susret okupio je kuhinjsko osoblje pulskih osnovnih škola koje je, uz podršku nutricionista iz Savjetovališta za prehranu NZZJZIŽ i školskih kuhara, pripremilo raznovrsne, ukusne i nutritivno uravnotežene marende.
Učenici Osnovne škole Šijana napravili su plakate koji na zanimljiv način prezentiraju različite faze života Ivana Vučetića, a njihovi radovi obogaćeni su sadržajima Muzeja policije.