Foto: IstraINVesela ekipa u Strukovnoj školi Eugena Kumičića
U rovinjskoj Strukovnoj školi Eugena Kumičića u goste su danas povodom Valentinova stigli korisnici Down sindrom centra Pula.
Tradicionalni događaj pod nazivom "Kava s prijateljima" okupio je učenike škole i njihove prijatelje iz Pule kako bi zajedno uljepšali dan građanima i građankama Rovinja.
"Svake godine organiziramo jednu radionicu i akciju u kojoj pokazujemo našim sugrađanima kako su i korisnici Down sindrom centra dio društva i kako mogu biti uključeni. Ovo je prilika da vidimo kako osobe s Down sindromom funkcioniraju u ugostiteljskom objektu, a zahvaljujući našim profesorima, mentorima i učenicima štićenici centra su pokazali što mogu, na zadovoljstvo svih nas", poručio je ravnatelj škole, Emil Nimčević.
Foto: IstraINRavnatelj škole Emil Nimčević i Karolina
Korisnica centra Karolina rekla nam je kakav je osjećaj biti dio ovog projekta. "Sutra je Valentinovo, a mi nosimo gostima kavu. Osim kave, treba dati svoje srce. Super ovdje radimo, volimo to!", poručila je Karolina.
Učenice 3. razreda Strukovne škole Eugena Kumičića Brigita i Pia rekle su kako je ovo za njih uvijek lijepo iskustvo. "Svake godine radimo s prijateljima iz Down centra i meni je to jako lijepo. Naučili smo puno novih stvari i upoznali nove prijatelje", kaže Brigita.
Dodaje kako prije nije imala doticaja s osobama s down sindromom, te ju je iznenadilo koliko dobro kuhaju kave i koliko su sposobni.
"Meni se sviđa ovaj događaj i lijepo je da nismo stalno na nastavi, nego da radimo nešto drugačije i korisno", rekla nam je učenica Pia.
Profesorica kuharstva i slastičarstva iz Srednje škole Eugena Kumičića, Sandra Živolić, rekla je kako ne bi ništa bilo moguće bez Monte caffea iz Žminja. "Uvijek se rado odazovu našem projektu i uvijek su nam podrška te im se ovim putem zahvaljujemo!".
Iza te brojke kriju se napušteni psi, mačke i drugi kućni ljubimci koji su prepušteni preživljavanju na ulici, često bez hrane, sigurnosti i osnovne njege.
Scenarij vježbe bio je sudar vlaka i više osobnih automobila, s više ozlijeđenih i mrtvih osoba. Uslijed sudara dolazi do zapaljenja vagona i požara na otvorenom prostoru, te je potrebno organizirati potragu za nestalim osobama.
Labin i Rabac, dva šarmantna lica istočne Istre, ove sezone pozivaju na aktivan i autentičan odmor – uz mediteranski ugođaj, izvrsnu hranu i bogat ljetni program ispunjen glazbom, pričama i okusima.
Tri dana nakon izborne pobjede, istarski župan Boris Miletić gostovao je u emisiji “Bez cenzure” na radiju Rovinj FM, gdje je komentirao političku borbu, buduće projekte te planove za suradnju u Županijskoj skupštini.
Mjesec ponosa podsjetnik je upravo na borbu, hrabrost i ljubav, na sve one osobe koje su se usudile biti svoje u svijetu koji im to nije uvijek dopuštao.
Resorni ministar Radovan Fuchs nije prisustvovao mirenju. Poslao je državnog tajnika Stipu Mamića koji je rekao da su se dogodili neki novi momenti u odnosu na inicijalne sindikalne zahtjeve.
Vrsarska grofovija ukinuta je 1778. godine, no kao najveće i najbogatije imanje tadašnjih porečkih biskupa, ovom je gradiću donijela brz razvitak i znatan prestiž, uvjetovan i povijesnim statutom iz 1609.
Žene su pozvane na preglede u sklopu nacionalnog i županijskog preventivnog programa, a liječnici imaju mogućnosti poslati pacijentice na pregled i preko uputnice.
Kako navode iz PU istarske, tijekom ove godine na istarskim prometnicama teško je ozlijeđeno šest putnika u vozilima i četiri vozača, a tri putnika i tri vozača nisu koristili sigurnosni pojas.