Uskrs u Rovinju uz uživanje u društvu dva prekrasna lipicanera
Na Uskrs i Uskršnji ponedjeljak besplatno možete vidjeti konje, približiti im se i pomaziti ih!
15:12Prije 4 min19.04.2025
U Hrvatskoj je rak debelog crijeva najčešći novo dijagnosticirani rak s preko 3.600 novih slučajeva godišnje, a ujedno i drugi najčešći uzrok smrti od raka (iza raka pluća) s 2.079 umrlih u 2020. godini.
Hrvatski sabor je 2023. godine službeno proglasio ožujak Mjesecom svjesnosti o raku debelog crijeva u Republici Hrvatskoj.
Rak debelog i završnog crijeva jedan je od vodećih uzroka pobola i smrtnosti u svijetu s gotovo 2 milijuna novooboljelih i gotovo milijun smrtnih slučajeva godišnje.
U Hrvatskoj je rak debelog crijeva najčešći novodijagnosticirani rak s preko 3.600 novih slučajeva godišnje, a ujedno i drugi najčešći uzrok smrti od raka (iza raka pluća) s 2.079 umrlih u 2020. godini.
Uzrok raka debelog crijeva još uvijek nije u potpunosti poznat. Istraživanja potvrđuju da je bolest rezultat međudjelovanja nasljednih čimbenika i utjecaja okoliša.
U većini slučajeva rak debelog crijeva nastaje iz polipa u crijevima koji se mogu pretvoriti u zloćudni tumor.
Nastanak bolesti događa se kada se stanice počnu nekontrolirano dijeliti, a rano otkrivanje može spasiti brojne živote.
Veliki polipi mogu uzrokovati bolove u trbuhu, zatvor i, u rijetkim slučajevima, potpunu opstrukciju crijeva. Ako polip spriječi kretanje stolice i plinova, to može biti iznimno bolno i opasno po život.
Zloćudno promijenjeni polipi mogu se proširiti na okolna tkiva, a stanice raka mogu putem krvi i limfe stvoriti metastaze u drugim dijelovima tijela.
S druge strane, mali i dobroćudni polipi obično ne uzrokuju probleme, ali mogu uzrokovati neprimjetno krvarenje. Nakon uklanjanja, rijetko se ponovno pojavljuju ili šire.
Čimbenici rizika
Dob je jedan od ključnih čimbenika rizika. Oko 90% oboljelih ima više od 50 godina kada im se dijagnosticira bolest.
Zato se preporučuju probir i preventivni pregledi u dobi od 50 do 74 godine, dok američke smjernice preporučuju probir već od 45. godine.
Ostali čimbenici rizika uključuju obiteljsku anamnezu, upalne bolesti crijeva poput Crohnove bolesti i ulceroznog kolitisa te prethodno oboljenje od raka debelog crijeva, jajnika, endometrija ili dojke.
Nasljedni sindromi, poput obiteljske adenomatozne polipoze (FAP) ili Lynchovog sindroma, također povećavaju rizik.
Način života i povećani rizik
Nekoliko čimbenika povezanih sa stilom života može pridonijeti većem riziku od razvoja raka debelog crijeva.
Među njima su nedostatak tjelesne aktivnosti, neuravnotežena prehrana s malo voća, povrća i vlakana, ali s puno masti i prerađenog crvenog mesa, pretilost i prekomjerna tjelesna težina, pretjerana konzumacija alkohola, pušenje duhana.
Simptomi i stadiji bolesti
Bolest se često otkriva u kasnoj fazi, kada su mogućnosti liječenja ograničene.
Simptomi uznapredovale bolesti uključuju anemiju, vidljivu krv u stolici, promjene u pražnjenju crijeva, bolove u trbuhu, crijevnu opstrukciju, povećanu jetru i prisutnost tekućine u trbuhu.
Probir i rano otkrivanje raka debelog crijeva
Probir je namijenjen osobama koje nemaju izražene zdravstvene probleme, ali su u rizičnoj skupini.
Pregled stolice na nevidljivu krv prvi je korak u otkrivanju mogućih problema, a pozitivan nalaz upućuje pacijenta na daljnju dijagnostiku.
Kolonoskopija je najpouzdanija metoda pregleda debelog crijeva, koja omogućuje otkrivanje i uklanjanje polipa prije nego što postanu zloćudni.
Da bi se značajno smanjila smrtnost od raka debelog crijeva, važno je da građani redovito sudjeluju u Nacionalnom programu ranog otkrivanja raka debelog crijeva.
Procjenjuje se da bi se time svake godine moglo spasiti između 1.000 i 1.500 života.
Dijagnostika i liječenje
Dijagnoza se postavlja testiranjem stolice na okultnu krv i kolonoskopijom. Ako se otkriju polipi, šalju se na patohistološku analizu kako bi se utvrdilo jesu li zloćudni.
U slučaju potvrđene dijagnoze, pacijent se upućuje na daljnje pretrage i planiranje liječenja.
Kolonoskopija se smatra najsigurnijom metodom otkrivanja raka debelog crijeva. Pregled nije bolan, ali može biti neugodan. Obavlja se u gastroenterološkim klinikama, a priprema uključuje čišćenje crijeva sredstvima poput Plenvua.
Liječenje ovisi o stadiju bolesti. Kirurški zahvat je jedina mogućnost za lokalizirani rak, dok se u slučaju metastaza primjenjuju kemoterapija i ciljana biološka terapija.
Standardni lijekovi uključuju 5-fluorouracil, kapecitabin i oksaliplatin, dok se za ciljanu terapiju koriste bevacizumab, cetuksimab, nivolumab i drugi biološki agensi.
Rak debelog crijeva ozbiljan je zdravstveni problem koji se može prevenirati redovitim pregledima i zdravim načinom života.
Rano otkrivanje značajno povećava šanse za preživljavanje, dok sudjelovanje u programima probira može spasiti tisuće života godišnje.
Stoga je važno poticati građane na odgovorno ponašanje prema vlastitom zdravlju.
Općina Kanfanar odlučila je podržati ovu veliku investiciju sa sredstvima u visini od 33.000,00 eura, što predstavlja trećinu svih potrebnih sredstava ulaganja.
12:05Prije 3 h19.04.2025
Iz Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama, Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja i školskog sindikata Preporod pozvali su svoje članove, ali i sve druge građane da im se idućeg petka pridruže u prosvjedu na Trgu bana Jelačića u Zagrebu.
11:02Prije 4 h19.04.2025
Nakon brojnih priprema i radnim i neradnim danima, uspješne općinske i županijske razine te mjesec dana iščekivanja na poziv, rovinjski srednjoškolci Talijanske srednje škole – Scuola media superiore italiana Rovigno dočekali su i to – poziv na državni LiDraNo.
10:28Prije 4 h19.04.2025
Velika subota tradicionalno simbolizira dan tišine i molitve.
08:38Prije 6 h19.04.2025
U Rovinj najviše dolaze gosti iz Njemačke, Austrije, Slovenije i Italije.
06:20Prije 8 h19.04.2025
Mole se građani da u navedeno vrijeme radi sigurnosti izbjegavaju područja provedbe lovnih aktivnosti i ujedno želimo svima zahvaliti na razumijevanju, strpljenju i suradnji.
19:15Prije 20 h18.04.2025
Pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter u više je navrata tijekom posljednjih godinu dana upozoravala Vladu Republike Hrvatske da se time diskriminira starije osobe i umirovljenike i tražila da im se opet omogući pravo na ovu naknadu.
17:11Prije 22 h18.04.2025
Svi korisnici hrvatskih mirovina i nacionalne naknade mogu preuzeti jednokratnu naknadu preuzimaju u poslovnicama FINA-e u Medulinu i Puli, a svi ostali moraju se javiti u Općinu Medulin.
14:36Prije 1 d18.04.2025