
Nezaposlenost rasla brže od zaposlenosti u srpnju
Ukupan broj zaposlenih u Hrvatskoj iznosio je 1.770.943, od čega su 823.637 žene.
06:45Prije 7 min21.08.2025
U Zagrebu je, u organizaciji Hrvatskog robotičkog saveza (HROBOS) i Fakulteta elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu (FER UNIZG), u subotu, 8. ožujka, održano FIRST LEGO LEAGUE ekipno STEM natjecanje za djecu između 10 i 17 godina. Organizira se u 110 država, među kojima je i Hrvatska.
Ciljevi natjecanja su inspirirati djecu i mlade o znanosti i tehnologiji, približiti im STEM discipline (znanost, tehnologija, inženjerstvo i matematika), usaditi u polaznike ideju timskog duha, učiti ih poduzetnosti i samoinicijativi te poticati djecu i mlade na kreativno rješavanje složenih zadataka.
Tijekom natjecanja, ekipa sudjeluje u četiri standardne kategorije – sve se ocjenjuju i svaka je jednako bitna budući da svaka čini 25% bodova na natjecanju: temeljne vrijednosti, inovativni projekt, robotska igra i dizajn robota.
Ovogodišnja su tema mora i oceani pa osim robotičkog dijela, gdje se radi na dizajnu i programiranju robota, moraju predstaviti inovativan projekt, a pritom pokazat i temeljne vrijednosti (zabava, timski rad, uključivost, utjecaj, otkriće, inovativnost).
Nakon dva dva polufinalna natjecanja, u Buzetu i Lipovljanima, na finalnom natjecanju se okupilo 20 najboljih. Među njima tri istarske ekipe: buzetski Truffle Monsters i Mecha Pingvini te Bit Kids 101 iz Fažane.
Mecha pingvini bili su u sastavu: Linda Kert (8 razred), Heli Šavko (1. razred srednje), Fran Črnac, Andrea Dobrović i Jakov Bužan (svi 7. razred). Njihovi su mentori Dragan Kranjčić, Damir Blažević i Sabina Forca Kert.
Ekipu Truffle Mosters činili su: Luka Tirello, Leon Krančić, Sofija Flego, Lovro Orlić, Rafael Bobić (svi 4. razred), Leonardo Kert, Paola Mikac (5. razred) i Mario Černeka (6. razred) s mentorima Sinišom Mikcem i Sandrom Flego
Nakon cjelodnevnog natjecanja koje se sastojalo od 30-minutnog tehničkog intervju te tri robotske vožnje uslijedilo je proglašenje i dodjela nagrada u više kategorija.
Truffle monsters su simpatičnom prezentacijom oduševili suce pa su im dodijelili nagradu za NAJ FLL FACE. Mecha Pingvini ponovno su bili najbolji u Robotskoj vožnju, a nominirani su bili među tri najbolje ekipe za temeljne vrijednosti i inovativni projekt.
U konačnici, osvojeno je ukupno drugo mjesto za Mecha Pingvine te im je osigurana pozivnica na nastup First Lego League Challenge Adria 2024/25 na Otvorenom državnom prvenstvu Slovenije koje će se već sljedećeg vikenda održavati u Kopru.
Prvo mjesto osvojila je ekipa Lipbots-klub tehničke kulture Lipovljani koja putuje na svjetsko prvenstvo u Huston.
Mecha pingvini su se u svom inovativnom projektu bavili plavim rakom - invazivnom vrstom u našem Jadranu te su pozvali sve da koriste njihovu kuharicu plavog raka kako bi zajedno pokušali sačuvati domaće vrste te loviti i pripremati plavog raka, a sve o tome može se naći u njihovoj online kuharici.
Akcija Učimo i raSTEMo u Buzetu je i dalje otvorena. Njome mali Buzećani žele prikupiti sredstva za opremanje škole potrebnim Lego setovima kako bi se sva zainteresirana djeca mogla baviti ovom aktivnošću.
Pozivaju sve ljude dobre volje da im pomognu sa opremanjem škole, a na službenoj Facebook stranici ekipe "Mecha Pingvini" i na stranicama škole možete pronaći detalje.
Rovinjski vatrogasci proteklih su dana neprestano na terenu – nakon jučerašnja dva teška požara, danas su intervenirali i u park-šumi Zlatni rt gdje je zbog lošeg vremena palo stablo.
21:06Prije 9 h20.08.2025
Udruga Zelena Istra upozorila je na onečišćenje i opasne predmete na plaži Beach Luno Laguna u Poreču, nakon što su im građani putem Zelenog telefona prijavili problem.
18:31Prije 12 h20.08.2025
Ovakvo postupanje nije samo nezakonito nego i duboko nemoralno. Zatrpavanje azbesta znači svjesno trovanje vlastitih susjeda, zajednice i budućih generacija.
15:29Prije 15 h20.08.2025
Nabava i podjela radnih bilježnica dogovorena je na način da ih provode škole za svoje učenike a Općina Bale će uplatu izvršiti direktno školama.
15:12Prije 15 h20.08.2025
Posebno se ističe novi sustav videonadzora šuma koji omogućava pravovremeno otkrivanje požara. Zahvaljujući sustavu, požari u Marčani i Šegotići uočeni su čak prije dojave građana!
14:46Prije 16 h20.08.2025
Dovoljno je pogledati tek nekoliko ključnih odgovora liječnika ove specijalnosti da postane jasno – sustav u ovakvom obliku jednostavno ne može opstati, loš je i za liječnike i za pacijente.
13:31Prije 17 h20.08.2025
U sedam mjeseci ove godine na Kaštijunu je prikupljeno 39.211,11 tona miješanog komunalnog otpada, najviše u srpnju (10 tisuća tona).
12:55Prije 17 h20.08.2025
U trenutku prijema stanje djeteta bilo je izrazito teško, s urušajem više organskih sustava. Stručni tim je brzo primijenio antivirusni serum te poduzeo sve mjere intenzivne njege, uključujući i mehaničku potporu disanju.
12:23Prije 18 h20.08.2025