VELIKI ODAZIV! Nebeske makine oduševile posjetitelje na Danu otvorenih vrata Zračne luke Pula

Brojni posjetitelji, pristigli iz različitih krajeva Hrvatske, uživali su u jedinstvenom ugođaju i raznolikom programu koji je obuhvaćao akrobatske prelete, interaktivne radionice, izložbu letjelica i edukativne sadržaje.

IstraIN

22 Ožujak 2025 I 18:29

VELIKI ODAZIV! Nebeske makine oduševile posjetitelje na Danu otvorenih vrata Zračne luke Pula
Foto: PRESS

Dan otvorenih vrata Zračne luke Pula, koji se ove godine održao po drugi put, ponovno je privukao velik broj posjetitelja i zaintrigirao sve generacije atraktivnim sadržajem.

Događaju su prisustvovali brojni ugledni gosti; Ivan Jusić, ravnatelj Uprave za ljudske potencijale Ministarstva obrane, Monika Udovičić, državna tajnica u Ministarstvu turizma i sporta, Boris Miletić, župan Istarske županije, Slaven Žabo, direktor komercijalnih poslova Croatia Airlinesa te Danijel Benčić, predsjednik HGK – Županijske komore Pula.

Brojni posjetitelji, pristigli iz različitih krajeva Hrvatske, uživali su u jedinstvenom ugođaju i raznolikom programu koji je obuhvaćao akrobatske prelete, interaktivne radionice, izložbu letjelica i edukativne sadržaje.

U zračnom prostoru oduševljenje su izazvale precizne akrobacije flote “Krila Oluje” u zrakoplovima PC-9M, dok su moćni Rafalei svojim preletima dodatno podigli adrenalin. Na tlu, posjetitelji su imali priliku izbliza razgledati brojne letjelice: UH-60M Black Hawk, OH-58D Kiowa Warrior, Canadair CL-415, Air Tractor AT-802, Airbus A220 Croatia Airlinesa.

Svi oni koji su željeli još dublje zaroniti u svijet zrakoplovstva okušali su se u vožnji simulatorima, pod budnim okom stručnjaka iz HeliSpacea. Za mnoge je ovo bilo prvo takvo iskustvo. Mladi Marco, koji uskoro kreće u srednju školu, podijelio je svoje dojmove.

„Uz savjete stručnjaka iz HeliSpacea, nije bilo teško svladati vožnju i naučiti nešto novo. Na jesen upisujem srednju školu, zanima me zrakoplovstvo pa sam zato došao. Isplatilo se jer sam mnogo toga vidio i naučio, pa sam sada još sigurniji u svoju odluku.“

Foto: PRESS

U suradnji s Ministarstvom obrane i Ministarstvom unutarnjih poslova, održane su i informativne prezentacije vojne i policijske opreme koje su izazvale velik interes, posebno kod najmlađih posjetitelja.

Ivan Jusić, ravnatelj Uprave za ljudske potencijale Ministarstva obrane, ovom je prilikom naglasio: „Vlada RH i MORH ulažu ozbiljna materijalna sredstva u modernizaciju i razvoj programa.

Poseban naglasak stavljamo na razvoj ljudskih potencijala te pozivam sve mlade da se prijave na otvorene natječaje za dva studijska programa koje MORH provodi u suradnji s Fakultetom prometnih znanosti.“

Direktorica Zračne luke Pula, Nina Vojnić Žagar bila je iznimno zadovoljna odazivom. „Ovim događajem htjeli smo upoznati lokalnu zajednicu s važnosti Zračne luke Pula za turizam i gospodarstvo Istre, ali i cijele Hrvatske. Ako je barem jedno dijete koje je danas došlo vidjeti zračnu luku i simulatore, odlučilo da će njegov poziv biti avijacija, tada smo uspjeli.“

Foto: PRESS

U sklopu događanja, posjetitelji su mogli iz prve ruke vidjeti i ono što se inače ne vidi – procese koji se odvijaju "iza kulisa" jedne zračne luke. Osoblje je rado odgovaralo na pitanja, pojašnjavalo tehničke detalje i otkrivalo izazove svakodnevnog funkcioniranja.

Panoramski let Airbusom A220 privukao je pažnju posjetitelja i zaokružio bogat program događanja. Svoje uzbuđenje s nama podijelila je Paola.

 „Ovo je bio moj prvi let zrakoplovom i jako sam sretna što sam dobila tu priliku. Povela sam prijateljicu kojoj je danas rođendan. Hvala vam od srca što ste nam ovaj dan učinili posebnim.“

Slaven Žabo, direktor komercijalnih poslova Croatia Airlinesa, ovom je prilikom rekao. „Iznimno nam je drago što smo se pridružili na Danu otvorenih vrata Zračne luke Pula i što smo dobili priliku predstaviti svoj novi zrakoplov – Airbus A220, potpuno prilagođen potrebama današnjeg putnika.“

Foto: PRESS

Dan otvorenih vrata još je jednom dokazao koliko je sinergija između zračne luke, institucija, građana i industrije važna za promicanje znanja, suradnje i budućnosti zrakoplovstva.

Svoj doprinos svečanosti dao je i župan Istarske županije Boris Miletić, koji je istaknuo značaj zračne luke za regiju. „Pozdravljam inicijativu da se zračna luka otvori prema građanima i posjetiteljima te zahvaljujem svim zaposlenicima koji omogućuju da ona besprijekorno funkcionira. Zračna luka Pula mjesto je s kojeg je Istra povezana s čitavim svijetom.“

„Ministarstvo turizma i sporta, kroz Hrvatsku turističku zajednicu, potiče avio promet i povećani broj putnika u pred i post sezoni, ove godine s nikad većim sredstvima od 3 milijuna eura koja se izdvajaju za nove avio linije putem avio prijevoznika i tour operatora,“ izjavila je državna tajnica Monika Udovičić iz Ministarstva turizma i sporta. 

Značaj zračne luke za razvoj gospodarstva prepoznali su i predstavnici institucija i gospodarstvenici. Danijel Benčić, predsjednik HGK – Županijske komore Pula, istaknuo je: „Zračna luka Pula ključan je infrastrukturni objekt koji osigurava kvalitetnu prometnu povezanost – temelj poslovanja, gospodarskog razvoja, novih investicija i inicijativa. Ovakvi događaji dodatno naglašavaju važnost suradnje svih uključenih aktera.“