Proces - udruga za promicanje queer kulture i LGBTIQ+ prava iz Pule već sedam godina provodi različite aktivnosti s ciljevima promocije, razvijanja i unapređenja queer umjetnosti i kulture, promicanja prava i vidljivosti LGBTIQ+ osoba, razvijanja javnog diskursa o LGBTIQ+ zajednici, razvoja i zaštite osnovnih ljudskih prava i sloboda te ravnopravnosti u društvu.
Projekt “Koje je boje istina?” bavi se problematikom patologiziranja seksualne orijentacije i pokušajima promjene seksualne orijentacije kroz takozvanu konverzivnu terapiju te predstavlja nužnu reakciju na duboko ukorijenjeni društveni fenomen koji još uvijek pogađa mnoge pripadnike LGBTIQ+ zajednice, osobito u zemljama gdje je spomenuta pseudoznanstvena intervencija legalna ili pak društveno tolerirana.
Iako se u zemljama poput Hrvatske IPSO tehnike (engl. sexual orientation change interventions) ne prakticiraju u institucionaliziranom obliku, prisutnost na društvenoj i političkoj sceni, kao i tendencije podrške od strane određenih grupacija, i dalje ostavlja snažan trag na socijalnu integraciju LGBTIQ+ osoba te čije su posljedice po mentalno zdravlje pogubne, a mogu dovesti i do samoubojstva.
Štoviše, mr. spec. kliničke psihologije Iva Žegura navodi kako, ukoliko “dovoljno tražite, nažalost, naći ćete i u Hrvatskoj osobe koje se bave konverzivnim intervencijama ili čak terapeute koji ih prakticiraju".
“Koje je boje istina?” drugi je putujući projekt udruge Proces koji se provodi u sklopu Clubture - HR programa te započinje 10. travnja jednodnevnim događanjem u Zagrebu, u prostoru Multimedijalnog instituta MaMa, gdje će se u 19 sati održati panel diskusija na kojoj će sudjelovati klinička psihologinja Iva Žegura i aktivistkinja udruge U dobroj vjeri Lucija Marković, dok će moderatorica biti Greta Grakalić Rački, teologinja i kulturologinja.
S obzirom na samu težinu tematike i na nedostatak progovaranja o istoj u javnosti, izabran je upravo Zagreb kao prvi grad u kojem će se započeti s diskutiranjem o navedenoj temi.
Nastavak projekta održat će se u prostoru Udruge PaRiter u Rijeci 24. svibnja s početkom u 15 sati te će uključivati radionicu temeljenu na metodologiji kazališta potlačenih Augusta Boala, pod vodstvom Dorije Jukić iz Centra za kazalište potlačenih POKAZ iz Zagreba, s ciljem osnaživanja marginaliziranih glasova i inspiriranja sudioništva na društveno angažirane akcije.
Foto: Udruga Proces
Posljednja aktivnost održat će se u listopadu u Puli, u Istarskom narodnom kazalištu, kako bi se maksimizirali utjecaj i senzibiliziranje šire javnosti kroz plesni performans koji će izvesti mladi umjetnik Mateo Babić, na temelju svjedočanstva osoba koje su preživjele religijske traume i bile podvrgnute intervencijama namijenjenim mijenjanju seksualne orijentacije.
Ključni ciljevi projekta uključuju stvaranje aktivne i socijalno osjetljive zajednice te otvaranje sigurnog prostora za LGBTIQ+ osobe u kojem se kroz kreativne prakse omogućava suočavanje s normativnim pritiscima, razmatranje vlastitih trauma i podržavanje prava na različitost seksualnih orijentacija i rodnih identiteta.
Program je besplatan te je namijenjen svima, a posebno mladima i LGBTIQ+ osobama. Vaša podrška i prisutnost mogu napraviti razliku. Zajedno gradimo društvo bez nasilja, punog razumijevanja, uključivosti i međusobnog poštovanja!
Dizajn: Korin Hunjak. Projekt se provodi u okviru programa Clubture - HR programska razmjena i suradnja uz potporu Ministarstva kulture i medija RH, Zaklade Kultura nova, Gradskog ureda za kulturu, međugradsku i međunarodnu suradnju i civilno društvo Grada Zagreba i Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva kroz program Centri znanja.
Ministar prometa Oleg Butković dodijelio je 15,5 milijuna eura vrijedne ugovore za sufinanciranje projekata lučke infrastrukture i pomorskog dobra, uključujući objekte u Istarskoj županiji.
Aktualni gradonačelnik Poreča Loris Peršurić bit će IDS-ov kandidat za gradonačelnika na predstojećim lokalnim izborima u svibnju ove godine. Odluku je jednoglasno podržalo predsjedništvo porečke podružnice, kao i svih deset lokalnih ogranaka ove stranke.
Stigao je komentar župana Borisa Miletića na prijedlog stranke DOMiNo da se u Zakonu o blagdanima izbriše Dan antifašističke borbe, koji se slavi 22. lipnja.
Istraživanje, koje je uključivalo i izravno anketiranje korisnika, predstavlja najdetaljniji prikaz potreba za socijalnim uslugama u Istarskoj županiji do sada, obuhvaćajući sve korisničke skupine.
Već ovog tjedna pripremljena su i prva događanja pa će se tako danas i sutra, 2. i 3. travnja, u Centru održati radionica slikanja i izrade dekorativnih magneta na drvu s naših plaža pod nazivom "Kuća iz snova".
Uz odličnu hranu, posjetitelji će moći uživati u cjelodnevnoj zabavi, koja uključuje aktivnosti za djecu, hand-made sajam, ponudu sladoleda, fritula i koktela, terapeutsko jahanje, obilaske Vodnjanštine bagijima, sportska natjecanja u trčanju i odbojci.
Kroz strukturirani proces prijenosa znanja i optimizacije TCCL alata, osigurat će se ravnoteža između turističkog razvoja i očuvanja prirodnih i kulturnih resursa.
Projekt se provodi već nekoliko godina između Strukovne škole Pula i Škole za odgoj i obrazovanje, a temelji se na povezivanju znanja, vještina i kreativnosti učenika i učenica smjer kozmetičar i nutricionist s radošću i posebnom energijom djece iz Škole za odgoj i obrazovanje Pula.