Umirovljenici i starije osobe opet će imati pravo na naknadu troškova prijevoza do liječnika!

Pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter u više je navrata tijekom posljednjih godinu dana upozoravala Vladu Republike Hrvatske da se time diskriminira starije osobe i umirovljenike i tražila da im se opet omogući pravo na ovu naknadu.

Ena Piglić
Ena Piglić

18 Travanj 2025 I 17:11

Umirovljenici i starije osobe opet će imati pravo na naknadu troškova prijevoza do liječnika!
Foto: Pexels

Nakon više od godinu dana, umirovljenici i osobe starije od 65 godina opet će imati pravo na naknadu za troškove odlaska liječniku u drugi grad.

Ova naknada bila im je uskraćena od početka prošle godine, nakon uvođenja projekta besplatnog vlaka za umirovljenike i starije, priopćili su iz Ureda pučke pravobraniteljice.

Priopćenje prenosimo u cijelosti.

''Ovaj projekt je dobrodošao, ali je imao negativne učinke na umirovljenike i starije jer se smatralo da, zbog toga što im je vlak besplatan, nemaju trošak prijevoza kada idu na liječenje.

Zato nisu mogli ostvariti pravo na naknadu za troškove prijevoza, iako je vlak zbog voznih redova, udaljenosti od zdravstvenih ustanova i zdravstvenog stanja pacijenata često neadekvatan način putovanja.

Pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter u više je navrata tijekom posljednjih godinu dana upozoravala Vladu Republike Hrvatske da se time diskriminira starije osobe i umirovljenike i tražila da im se opet omogući pravo na ovu naknadu.

Sada će do takve promjene i doći, što je vidljivo u Nacrtu prijedloga zakona o izmjenama i dopuni Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju koji je predstavljen na sjednici Vlade.

Prihvaćen je i prijedlog pučke pravobraniteljice da se pravo na ovu naknadu i njezin iznos određuju prema stvarno prijeđenim kilometrima, a ne prema cijeni karte javnog prijevoza.

Tako će se udaljenost računati od adrese pacijenta do adrese zdravstvene ustanove, a ne kao do sada tj. između mjesta u kojima se nalaze, što nije odgovaralo udaljenosti koju su pacijenti stvarno morali prijeći.

Pučka pravobraniteljica pozdravlja prihvaćanje prijedloga kojim je ukinuta diskriminacija, zbog čega su joj se obraćali stariji građani. Ističe kako je ova promjena poruka građanima da ima smisla pritužiti se kada misle da su im prava uskraćena ili da su diskriminirani.

Foto: IstraINIlustracija

Također poziva Ministarstvo zdravstva da u daljnjoj parlamentarnoj proceduri, tijekom koje će i pučka pravobraniteljica sudjelovati na raspravama odbora Hrvatskog sabora, prihvati i druge prijedloge koje je dala u javnom savjetovanju na izmjene i dopune Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju.

Između ostalog, zalagat će se da se s 50 na 30 kilometara smanji minimalna udaljenost za priznavanje prava na naknadu za troškove prijevoza, kao i da se izračun uredi tako da pacijenti ne dobiju manji iznos od troška karte javnog prijevoza.

Zalagat će se i da se spriječe situacije u kojima studenti koji studiraju izvan Hrvatske gube obvezno zdravstveno osiguranje, da se ono omogući i beskućnicima koji nemaju regulirano prebivalište, da se zaposlenima omogući korištenje bolovanja za njegu starijih članova obitelji, kao i da se u potpunosti ukine obveza redovitog osobnog dolaska u HZZO zbog koje su tisuće osoba ostale bez zdravstvenog osiguranja.

Podsjetimo, pučka pravobraniteljica je nakon uvođenja ove obveze Ustavnom sudu podnijela zahtjev za ocjenu ustavnosti relevantne odredbe Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju. Zahtjev je predala u lipnju 2023. godine, no Ustavni sud o njemu još nije odlučio.", stoji u priopćenju.