Hrstić: Smanjili smo liste čekanja, no to je problem koji nikada neće biti apsolutno riješen!

Ministrica Hrstić: "2019. godine u Hrvatskoj je napravljeno 55 tisuća magneta, a 2024. godine 160 tisuća magnetskih rezonanci. Tri puta više pretraga je napravljeno. "

Anamaria Mofardin
Anamaria Mofardin

3 Svibanj 2025 I 06:45

Hrstić: Smanjili smo liste čekanja, no to je problem koji nikada neće biti apsolutno riješen!
Foto: Robert Anic / PIXSELL

Kada je riječ o hrvatskom zdravstvu, rak rana za brojne građane definitivno su liste čekanja. 

Resorna ministrica Irena Hrstić ističe da je umjesto listi čekanja bolje koristiti termin rezervacije za pregled ili pretragu: "Nije nebitno za naglasiti trebate li vi pretragu hitno, trebate li pretragu žurno odnosno prioritetno, trebate li pretragu kao sistematski pregled, trebate li pregled zbog sumnje na onkološku bolest odnosno na rak - da bi pacijent bio siguran i dobio uslugu onda kada mu treba, kada mu treba procjenjuje liječnik.‘‘

"Ako vam netko postavi sumnju na tumor - vi morate dobiti termin u roku od mjesec dana", nastavlja. Ipak, magnetna rezonanca čeka se mjesecima, a nekada i više od toga... "2019. godine u Hrvatskoj je napravljeno 55 tisuća magneta, a 2024. godine 160 tisuća magnetskih rezonanci. Tri puta više pretraga je napravljeno. 

To je ono kad govorim termin rezervacije, jednostavno indikacijsko područje je tako, medicina se razvija, struka se razvija i danas je ‘de facto‘ magnet postao kao ultrazvuk trbuha.

Čekaju se i CT snimanja kao i brojne druge pretrage. "Smanjili smo medijan čekanja na pretrage, ali još uvijek postoje određeni dijelovi koje moramo doraditi - to su sigurno neuromagneti, također specijalistički pregledi. 

Važno je za naglasiti da biste listu čekanja, a ja ću naglašavati termin rezervacije, to je problem koji nikad neće biti apsolutno riješen u zdravstvenom sustavu niti Hrvatske, niti Europe, niti svijeta iz razloga što će se medicina kontinuirano razvijati."

Važnu ulogu u tome igra i privatni zdravstveni sektor. Iz Vlade su poručili da je cilj ograničiti rad liječnika u privatnom sustavu. Ministrica kaže da to treba dobro organizirati.

"Fokus je na javni zdravstveni sustav, ali ono što je meni važno kao ministrici je potreba pacijenta. 

Ako je pacijentu potrebna zdravstvena usluga, pacijentu je potpuno nebitno gdje će on dobiti zdravstvenu uslugu, je li to ‘javna‘ ili ‘privatna‘ ustanova, pacijentu je važno da dobije uslugu kada treba, kakvu treba, dovoljno kvalitetnu i najbliže njegovom mjestu stanovanja. Javno i privatno su ‘de facto‘ komplementarni, a nisu konkurentni."