Obilježeno 20 godina prijateljstva Klubova slijepih žena iz četiri županije
Minulog je vikenda održan susret slijepih žena u Otočcu povodom obilježavanja 20. godina prijateljstva, aktivnosti i druženja Klubova slijepih žena Istarske, Karlovačke, Primorsko-goranske i Ličko-senjske županije.
Minulog je vikenda održan susret slijepih žena u Otočcu povodom obilježavanja 20. godina prijateljstva, aktivnosti i druženja Klubova slijepih žena Istarske, Karlovačke, Primorsko-goranske i Ličko-senjske županije.
Na susretu se okupilo 40-ak slijepih žena iz ove četiri županije za koje je organizirano mnoštvo zanimljivih aktivnosti na području Ličko-senjske županije . Upoznale su se tako članice s okusima, mirisima i zvukovima Velebita, kroz razna predavanja, radionice i degustacije domaćih proizvoda.
Posjetile su i izvor rijeke Gacke, na kojem se nalaze i mlinovi u kojima se žitarice melju na 170 godina starom kamenu pokrenutom snagom ove rijeke.
Susret je zaokružen zajedničkom večerom i slavljeničkom tortom. Sljedeći redovan susret održat će se 2026. godine u organizaciji Kluba slijepih žena Ličko- senjske županije.
Za sve građane koji ne upravljaju automobilom ili nemaju drugog načina da odu na poslijepodnevno kupanje na omiljene im rabačke plaže, Grad Labin je osigurao sufinanciranje dodatnih polazaka autoprijevoznika Arriva.
Prva ekološka akcija zakazana je za 28. lipnja 2025. u Limskom zaljevu, a akcija će trajati od 9 do 11 sati te se očekuje sudjelovanje više od 20 ronioca iz različitih ronilačkih klubova.
Bjesnoća je virusna zarazna bolest, opasna zoonoza od koje obolijevaju domaće i divlje životinje te ljudi. U svjetskim razmjerima predstavlja jednu od najznačajnijih zoonoza s preko 55 000 slučajeva u ljudi godišnje.
Tijekom NOB-a Pula je dala 700 žrtava koje su izgubile svoje živote u borbi protiv okupatora, a više od 3000 sugrađana borilo se u partizanskim jedinicama.
Gradonačelnik Orlić istaknuo je da se obilježavajući 84-godišnjicu osnutka prvog partizanskog odreda u šumi Brezovica kod Siska mora reći da su vrijednosti antifašizma utkane u temelje moderne i suverene Republike Hrvatske.
Predsjednik Vlade Andrej Plenković uputio je čestitku povodom Dana antifašističke borbe, naglasivši važnost očuvanja temeljnih društvenih vrijednosti, posebno u vremenu složenih globalnih izazova.
Hrvatska je imala najbrojniji antifašistički pokret u okupiranoj Europi, dok je Istra antifašistički otpor započela još 1919. godine, kao odgovor na talijansku represiju i ukidanje nacionalnog identiteta.
Slavi se Dan antifašističke borbe i to u znak sjećanja na 22. lipnja 1941. kada je u šumi Brezovica kod Siska osnovan Prvi sisački partizanski odred, ujedno i prva antihitlerovska postrojba u tadašnjoj okupiranoj Hrvatskoj i Jugoslaviji.