Medicinska sestra iz rovinjske bolnice: 'Osmijeh i zahvalnost pacijenta daju snagu'

Povodom Međunarodnog dana sestrinstva razgovarali smo s Jasminom Starčević, prvostupnicom sestrinstva i voditeljicom Jedinice za centralno naručivanje u Specijalnoj bolnici za ortopediju i rehabilitaciju "Martin Horvat" Rovinj.

Iris Foriš
Iris Foriš

15 Svibanj 2025 I 06:15

Medicinska sestra iz rovinjske bolnice: 'Osmijeh i zahvalnost pacijenta daju snagu'
Foto: IstraIN

Ovog smo ponedjeljka obilježili Međunarodni dan sestrinstva, dan posvećen svim medicinskim sestrama i tehničarima koji svojim radom, znanjem i predanošću čine neprocjenjivu razliku u zdravstvenom sustavu.

U gostima je tako u Radio Ordinaciji na Rovinj FM-u bila Jasmina Starčević, prvostupnica sestrinstva i voditeljica Jedinice za centralno naručivanje u Specijalnoj bolnici za ortopediju i rehabilitaciju "Martin Horvat".

Kroz svoju karijeru spojila je stručnu sestrinsku praksu i organizaciju zdravstvene skrbi, a s nama je podijelila svoje iskustvo, izazove i razmišljanja o ulozi medicinskih sestara u suvremenom zdravstvu.

“Kad s 14 godina upisuješ školu, još si dijete. Ne znaš što te čeka u životu, ali ako osjećaš taj poziv u sebi, to je početak. Zato kažemo da je sestrinstvo poziv, a ne samo zanimanje,” rekla je Jasmina. Ističe kako iza njezinog današnjeg položaja stoje godine upornosti, učenja i osobnih odricanja.

Svaki dan je drugačiji

Jasminin radni dan u Specijalnoj bolnici Martin Horvat započinje rano – ali svaki dan nosi nove izazove i zahtjeva veliku dozu organizacije.

“Naša bolnica je mala, ali efikasna i svakodnevno prima veliki broj pacijenata. U Jedinici za centralno naručivanje važno je planirati, organizirati, biti strpljiv i imati otvorenu komunikaciju – i s pacijentima i s kolegama”, kaže.

Nedostatak kadra i podcijenjenost struke

Kao jedan od najvećih izazova danas u sestrinstvu, Jasmina navodi nedostatak medicinskog kadra i nedovoljno financijsko vrednovanje.

“Poziv je isti ovdje i u Austriji ili Njemačkoj – ali razlika je u plaći. To puno utječe na odluke mladih. Mi u našoj bolnici imamo sreću da nas se podržava u profesionalnom razvoju, no sustav kao takav još ne prepoznaje pravu vrijednost medicinskih sestara”, ističe.

Govoreći o brzom razvoju tehnologije i promjenama u sustavu, Jasmina kaže da je u sestrinstvu cjeloživotno obrazovanje nužno. “Promjene nisu lake, ali u našem poslu se one prirodno uklope u svakodnevicu. Ključ je dobra suradnja, povjerenje i podrška unutar tima.”

Foto: IstraIN

Sestrinska empatija koja mijenja sve

“Kad imaš loš dan, osmijeh i zahvalnost pacijenta daju ti snagu. To je smisao svega. Sestre su često most između liječničkog jezika i pacijenta. I to je najljepši dio našeg posla – biti uz čovjeka kad mu je najteže,” rekla je Jasmina.

Za kraj, Jasmina je mladima koji razmišljaju o sestrinstvu poručila: “Ova profesija traži odricanje i požrtvovnost, ali donosi i veliko ispunjenje. Ako osjećate poziv – slijedite ga. Bit ćete ponosni.”

Svojim kolegicama i kolegama za Međunarodni dan sestrinstva Jasmina je poželjela jednostavno i iskreno: “Bolje radne i materijalne uvjete, ali i osobno i profesionalno zadovoljstvo.”