Medicinska sestra iz rovinjske bolnice: 'Osmijeh i zahvalnost pacijenta daju snagu'
Povodom Međunarodnog dana sestrinstva razgovarali smo s Jasminom Starčević, prvostupnicom sestrinstva i voditeljicom Jedinice za centralno naručivanje u Specijalnoj bolnici za ortopediju i rehabilitaciju "Martin Horvat" Rovinj.
Ovog smo ponedjeljka obilježili Međunarodni dan sestrinstva, dan posvećen svim medicinskim sestrama i tehničarima koji svojim radom, znanjem i predanošću čine neprocjenjivu razliku u zdravstvenom sustavu.
U gostima je tako u Radio Ordinaciji na Rovinj FM-u bila Jasmina Starčević, prvostupnica sestrinstva i voditeljica Jedinice za centralno naručivanje u Specijalnoj bolnici za ortopediju i rehabilitaciju "Martin Horvat".
Kroz svoju karijeru spojila je stručnu sestrinsku praksu i organizaciju zdravstvene skrbi, a s nama je podijelila svoje iskustvo, izazove i razmišljanja o ulozi medicinskih sestara u suvremenom zdravstvu.
“Kad s 14 godina upisuješ školu, još si dijete. Ne znaš što te čeka u životu, ali ako osjećaš taj poziv u sebi, to je početak. Zato kažemo da je sestrinstvo poziv, a ne samo zanimanje,” rekla je Jasmina. Ističe kako iza njezinog današnjeg položaja stoje godine upornosti, učenja i osobnih odricanja.
Svaki dan je drugačiji
Jasminin radni dan u Specijalnoj bolnici Martin Horvat započinje rano – ali svaki dan nosi nove izazove i zahtjeva veliku dozu organizacije.
“Naša bolnica je mala, ali efikasna i svakodnevno prima veliki broj pacijenata. U Jedinici za centralno naručivanje važno je planirati, organizirati, biti strpljiv i imati otvorenu komunikaciju – i s pacijentima i s kolegama”, kaže.
Nedostatak kadra i podcijenjenost struke
Kao jedan od najvećih izazova danas u sestrinstvu, Jasmina navodi nedostatak medicinskog kadra i nedovoljno financijsko vrednovanje.
“Poziv je isti ovdje i u Austriji ili Njemačkoj – ali razlika je u plaći. To puno utječe na odluke mladih. Mi u našoj bolnici imamo sreću da nas se podržava u profesionalnom razvoju, no sustav kao takav još ne prepoznaje pravu vrijednost medicinskih sestara”, ističe.
Govoreći o brzom razvoju tehnologije i promjenama u sustavu, Jasmina kaže da je u sestrinstvu cjeloživotno obrazovanje nužno. “Promjene nisu lake, ali u našem poslu se one prirodno uklope u svakodnevicu. Ključ je dobra suradnja, povjerenje i podrška unutar tima.”
Foto: IstraIN
Sestrinska empatija koja mijenja sve
“Kad imaš loš dan, osmijeh i zahvalnost pacijenta daju ti snagu. To je smisao svega. Sestre su često most između liječničkog jezika i pacijenta. I to je najljepši dio našeg posla – biti uz čovjeka kad mu je najteže,” rekla je Jasmina.
Za kraj, Jasmina je mladima koji razmišljaju o sestrinstvu poručila: “Ova profesija traži odricanje i požrtvovnost, ali donosi i veliko ispunjenje. Ako osjećate poziv – slijedite ga. Bit ćete ponosni.”
Svojim kolegicama i kolegama za Međunarodni dan sestrinstva Jasmina je poželjela jednostavno i iskreno: “Bolje radne i materijalne uvjete, ali i osobno i profesionalno zadovoljstvo.”
"Takvi slučajevi kada dođe do ubojstva je kasno, ali preventivno treba djelovati i to sve insititucije, policija, centri za socijalni rad, ali se moraju slati vrlo jasne poruke o neprihvatljivosti bilo koje vrste nasilja u društvu, a pogotovo nasilja koje može dovesti do tragičnih posljedica".
Gradsko područje Rovinja-Rovigno svojim razvojem i širenjem već praktički doseže granice kamenoloma. Daljnja eksploatacija na toj lokaciji predstavljala bi prepreku planiranju i realizaciji drugih razvojnih projekata koji su od strateškog značaja za grad.
Općina Bale poziva sve korisnike da se pridržavaju novih pravila parkiranja i koriste ponuđene moderne opcije kako bi izbjegli moguće neugodnosti i osigurali sebi jednostavnije korištenje parkirnih usluga tijekom turističke sezone.
Nacionalnu naknadu za starije osobe dobit će 18 638 korisnika (80,31 % žena i 19,69 % muškaraca), za što je osigurano 2.869.466,70 eura iz Državnog proračuna.
"S obzirom na to da se u neposrednoj blizini dječjih igrališta često zadržavaju majke s malom djecom i novorođenčadi, donesena je odluka o postavljanju klupa za dojenje, kao konkretan korak prema stvaranju inkluzivnijeg i obiteljima prilagođenog javnog prostora", poručuju iz Rovinja.
Na upisno mjesto obavezno sa sobom ponijeti osobnu iskaznicu, a prilikom upisa na upisnom mjestu roditelji/skrbnici su dužni potpisati Privolu za obradu osobnih podataka i priložiti dokumentaciju.
Cilj Javnog poziva je povećati korištenje obnovljivih izvora energije i smanjiti potrošnju isporučene energije u proizvodnim pogonima na području Istarske županije.