Studenti iz četiri europske zemlje učili o održivom turizmu u Poreču

Na projektu je ukupno 6 projektnih partnera iz 4 europske države koji su zajedničkim snagama pripremili edukativne sadržaje koji su bili temelj u organizaciji GreenTEA ljetne škole.

Iris Foriš
Iris Foriš

17 Svibanj 2025 I 12:20

Studenti iz četiri europske zemlje učili o održivom turizmu u Poreču
Foto: Institut za poljoprivredu i turizam

U Poreču se od 12. do 16. svibnja održavala GreenTEA ljetna škola u sklopu projekta Unapređenje obrazovanja o zelenom turizmu u visokoškolskom sustavu kroz razvoj alternativnih prilika za učenje (akronim: GreenTEA).

Projektom se žele unaprijediti znanja i vještine budućih ali i trenutnih profesionalaca u turizmu u području zelenog i održivog turizma razvojem edukativnih sadržaja dostupnih na on-line platformi. Projekt je financiran sredstvima Europske Unije iz Erasmus + programa, a vrijeme trajanja projekta je 3 godine (2023-2026).

Na projektu je ukupno 6 projektnih partnera iz 4 europske države koji su zajedničkim snagama pripremili edukativne sadržaje koji su bili temelj u organizaciji GreenTEA ljetne škole.

Školu je pohađalo sveukupno 36 studenata iz četiri europske države (Finska, Mađarska, Hrvatska i Portugal) te je sudjelovalo 14 predavača. Da sve aktivnosti skladno prođu pobrinuli su se ispred Instituta za poljoprivredu i turizam Ana Težak Damijanić, Ninoslav Luk, Katarina Breščić, Anita Silvana Ilak Peršurić, Adriano Fabreti i Borna Šetić.

Program GreenTEA ljetne škole uključivao je teorijska predavanja o utjecaju klimatskih promjena na turizam, osnovama zelenog turizma, etičkim kodeksima u zelenom turizmu, održivom turističkom ponašanju, marketingu i komunikaciji u kontekstu održivosti, održivim marketinškim strategijama, ESG izvještavanju i komuniciranju, zelenom destinacijskom upravljanju i dionicima u zelenom turizmu, turizmu posebnih interesa u kontekstu klimatskih promjena te ekološkim oznakama u turizmu.

GreenTEA ljetnu školu su službeno otvorile Kristina Brščić, pomoćnica ravnatelja za gospodarstvo s Instituta za poljoprivredu i turizam te Rita Domjánné Nyizsalovszki, voditeljica projekta s Eszterházy Károly Catholic Sveučilišta. Tematika prvog dana je bila umjerena na osnove zelenog turizam te su obrađene teme utjecaja klimatskih promjena na turizam (Rita Domjánné Nyizsalovszki, Eszterházy Károly Catholic University) s posebnim naglaskom na utjecaje klimatskih promjena na vinarstvo i vinski turizam (Tamás Várhelyi, Eszterházy Károly Catholic University), definicije i osnovni principi zelenog turizma (Catarina Martins, Polytechnic Institute of Bragança), te etički kodeks u zelenom turizmu (Márcio Martins, Polytechnic Institute of Bragança).

Foto: Institut za poljoprivredu i turizam

Kroz popodnevnu radionicu studenti su istraživali različite aspekte održivog ponašanja turista pod vodstvom suradnika s Eszterházy Károly Catholic sveučilišta (Rita Domjánné Nyizsalovszki, Tamás Misik, Tamás Várhelyi, Ádám Novotny). 

Tematika drugog dana je bila zeleno poslovanje u turizmu koje je uključivalo tematiku održivog ponašanja u kontekstu marketinga i komuniciranja te strategije održivog marketinga (Emma Roinila, Satakunta University of Applied Sciences) kao i osnove ESG (Environmental, Social and Governance) izvještavanja (Domingos Pires, Portugal NTN) te primjere komuniciranja održivosti u kontekstu ESG izvještavanja (João Neves, Portugal NTN).

Zadnji teorijsko orijentirani dan fokusiran je na zeleno upravljanje destinacijom gdje su obrađene teme upravljanja zelenom destinacijom (Daniela Soldić Frleta, Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu), uključivanja dionika u zeleni turizam (Jelena Đurkin Badurina, Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu) te odnos klimatskih promjena i turizma posebnih interesa u kontekstu korištenja šuma (Tamás Misik, Eszterházy Károly Catholic University).

Foto: Institut za poljoprivredu i turizam

Na zadnjoj radionici, studenti su razmatrali ulogu oznaka u turizmu s posebnim osvrtom na ekološke oznake (Hana Paleka, Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu i Milena Radošević, Avensis).

U četvrtak su polaznici GreenTEA ljetne škole posjetili nacionalni park Brijuni gdje su iskusili spoj turizma i održivosti. Zadnji dan, polaznici GreenTEA ljetne škole posjetili su Vrsar, odnosno Znanstveno edukativni centar koji se nalazi u šumi Kontija gdje su im Klara Trošt Lesić, direktorica turističke zajednice Vrsar i Tea Štifanić, voditeljica Znanstveno edukativnog centra iznijele svoja iskustva u organizaciji održivih turističkih događaja.

Na kraju su polaznici GreenTEA ljetne škole iskusili kako uključiti vino u turizam kroz prezentaciju koju su održale Anita Silvana Ilak Peršurić i Sanja Radeka.