
Barban domaćin završnog natjecanja 12. Robotrke na prstenac
Veliko završno natjecanje održat će se u Barbanu u subotu, 23. kolovoza 2025., od 10 do 13.30 sati, u dvorištu crkve sv. Nikole.
22:00Prije 2 h19.08.2025
"Osim što smo bitno povećali kapacitet, s obzirom na to da sada imamo prostornu mogućnost za pet skupina – što sigurno dugoročno rješava pitanje upisa djece u jaslice i vrtić u Kanfanaru – bitno smo digli standard smještaja djece, i to me posebno veseli", naglasio je načelnik.
Velik je dan za Općinu Kanfanar! Naime, svečano je otvoren novi područni objekt Dječjeg vrtića Neven, a više o projektu rekao nam je načelnik Općine, Sandro Jurman.
"Nadogradnjom dječjeg vrtića u Kanfanaru dobili smo 500 novih kvadrata za smještaj naših najmlađih u predškolskoj ustanovi.
Osim što smo bitno povećali kapacitet, s obzirom na to da sada imamo prostornu mogućnost za pet skupina – što sigurno dugoročno rješava pitanje upisa djece u jaslice i vrtić u Kanfanaru – bitno smo digli standard smještaja djece, i to me posebno veseli", naglasio je načelnik.
Investicija je vrijedna preko 2 milijuna eura, od čega je Općina dobila maksimum sufinanciranja iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti u visini od 325 tisuća eura, dok su sve ostalo odradili vlastitim sredstvima i bez zaduživanja.
"Ovo je, usudio bih se reći, jedan od ključnih projekata uopće, u postojanju općine Kanfanar, jer ja držim da je pronatalitetna politika stvaranje kvalitetnih uvjeta, a ne sitno trgovanje i politikantstvo.
I sa zadovoljstvom mogu najaviti da ćemo, zajedno s Istarskom županijom, već ove godine početi vući poteze kako bi početkom sljedeće godine mogla krenuti dogradnja Osnovne škole Petra Studenca u Kanfanaru", najavio je Jurman.
"Najprije smo radili legalizaciju postojeće zgrade, pa smo izrađivali projektnu dokumentaciju, pa smo ju mijenjali. Ali uglavnom, projekt je sada u fazi da može krenuti u izvođenje, i s obzirom na to da je planiran u proračunu Istarske županije, to će biti – da tako kažem – onaj završni korak da sve što se tiče djece u Kanfanaru bude na vrhunskoj razini.
Mnoge sredine imaju problema s padom broja djece. Ova slika pokazuje da Kanfanarci nemaju tih problema", rekao je Jurman.
Ravnateljica DV Neven, Sandra Orbanić, istaknula je kako su u Kanfanaru krenule s radom tri odgojne skupine — jedna jaslička i dvije vrtićke. U njima trenutno boravi ukupno 62 djece, a prostorni kapaciteti omogućuju i dodatno proširenje.
"Trenutno su aktivne tri skupine, četvrta je spremna za nove polaznike, dok smo petu prenamijenili u polivalentnu dvoranu. Na taj način djeca osim redovnih aktivnosti imaju i prostor za sportske programe koje provodimo uz pomoć kineziologa", izjavila je ravnateljica vrtića Sandra Orbanić.
Osim proširenja prostora, pohvalila se i kadrovskom spremnošću ustanove. Iako je u obrazovnom sektoru često teško pronaći dovoljno stručnog kadra, u Kanfanaru su na vrijeme osmislili način osiguravanja odgojitelja.
"Već cijelu ovu pedagošku godinu, uz šest odgojiteljica koje su radile u vrtiću, imali smo i pripravnicu koja upravo završava pripravnički staž i spremna je preuzeti grupu. Tako smo pravovremenim uključivanjem pripravnika osigurali stabilan kadar", naglasila je Orbanić.
Posebnu emociju prema vrtiću ravnateljica ne skriva, budući da joj je rad s djecom bio prvi profesionalni izazov. "Ja živim u ovoj sredini i moj prvi susret s vrtićem bio je presudan. Od početka sam prepoznala rad s djecom kao svoj poziv i mislim da nisam pogriješila. Iako sam danas dugogodišnja ravnateljica, osmijesi i veselje djece daju mi svakodnevnu motivaciju i snagu za daljnji rad", rekla je emotivno Orbanić.
Patricia Percan, županijska pročelnica za obrazovanje, sport i tehničku kulturu, naglasila je: "Uvijek kažem da je ovo najljepši dio priče. Sav trud svih ljudi koji su sudjelovali u realizaciji ovakvog projekta na kraju se okruni ovakvim prizorom — zadovoljnom djecom koja uživaju u novim prostorima i igračkama".
Istarska županija u samom procesu izgradnje i opremanja predškolskih ustanova sudjeluje na samom završetku, izdavanjem rješenja o početku rada.
Glavni nositelji projekata su jedinice lokalne samouprave, istaknula je Percan, dodajući da u ovom trenutku nema informacije o većim nadolazećim projektima na razini županije u ovom sektoru.
"Znam da se u Rovinju planira otvorenje na dvije lokacije, ali to je u nadležnosti lokalne samouprave", rekla je.
Kad je riječ o školstvu, Percan je najavila nastavak intenzivnih aktivnosti na području osnovnih škola, te iznijela zanimljivu informaciju o privremenom preseljenju učenika za vrijeme izvođenja radova.
"Konkretno, dio učenika OŠ Kanfanar tijekom radova bit će privremeno smješten u prostorima bivšeg dječjeg vrtića. I ovdje se ponovno vidi važnost sinergije lokalne zajednice i županije", naglasila je.
Ovaj primjer dobre suradnje, zaključuje Percan, pokazuje koliko je važno zajedničko djelovanje svih razina vlasti u realizaciji projekata koji su od velikog značaja za djecu i cijelu zajednicu.
Rovinjski vatrogasci odradili su ovog utorka niz teških intervencija – nakon čega su neki od njih završili na kisiku i infuziji, potvrdio je zapovjednik JVP Rovinj Evilijano Gašpić.
18:31Prije 5 h19.08.2025
Ovaj zaštićeni kornjaš pripada skupini saproksilnih vrsta, što znači da mu razvoj ovisi o starim i odumirućim stablima.
18:31Prije 5 h19.08.2025
Zaprimili smo videozapis čitatelja koji je uspio snimiti gliser bez posade i putnika koji nekontrolirano juri po moru i zatim se zabija u obalni zid na Valdibori gdje su se prolaznici zbog straha dali u bijeg.
17:46Prije 6 h19.08.2025
Vlč. Matika od 28. kolovoza preuzima službu župnika Župe sv. Eufemije i sv. Jurja u Rovinju, gdje će naslijediti monsinjora Vilima Grpca.
16:08Prije 8 h19.08.2025
Pripremljeni su bogat kulturno-zabavni program, duhovni sadržaji, nastupi klapa, kazališne predstave, dječje radionice, glazbene večeri te sportska događanja.
13:51Prije 10 h19.08.2025
Mještani naših naselja na krajnjem jugu Istre, točnije naselja Pomer, Volme, Banjole, Vinkuran, Valbonaša, a povremeno Vintijan i Pješčana uvala, već sedmo ljeto zaredom žive u neizdrživom smradu s Kaštijuna.
13:10Prije 11 h19.08.2025
Na prijemu se razgovaralo o važnosti uloge talijanske zajednice u našoj sredini, s naglaskom na multikulturalnost i višejezičnost koje su sastavni dio identiteta Pule.
12:03Prije 12 h19.08.2025
U umaškom naselju Crveni Vrh proteklih je mjeseci ostvarena povijesna investicija u sklopu EU projekta „Poboljšanje sustava odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda u aglomeracijama Umag–Savudrija–Novigrad“, ukupne vrijednosti 73,9 milijuna eura.
10:25Prije 13 h19.08.2025